Õpetajate Leht 17. juunil

15. juuni 2022 - Kommenteeri artiklit

Õpetajate Lehe kägistamisega riigirahandust päästmas

Sirbi peatoimetaja Kaarel Tarand tõdeb: „On silmatorkav, et haridus- ja teadusminister Liina Kersna on suutnud juba pool aastat hoiduda andmast selgitusi motiivide kohta, miks tema alluvad ministeeriumis raugematu innuga tegelevad 92 aasta vanuse Õpetajate Lehe „reorganiseerimisega“, mis ei ole sisult muud kui rahaline ahistamine.“ Ta küsib: „Kuidas juhtub ikka ja jälle nii, et Eesti ühiskonna kõige jõukamal ajajärgul avastatakse, et mingit institutsiooni, mida on suudetud elus hoida majanduslikult palju kehvemates oludes, enam toetada ei suudeta?“

Paberile trükitud sõna kiituseks

Tähekese peatoimetaja Ilona Martson kirjutab paberile trükitud sõna kiituseks: traditsioonilist mõõtu nädalalehe pind võimaldab kajastada valdkondi, millest peavoolumeedia enamasti mööda vaatab. Paberil ilmunu organiseerib märkamatult meie mõtlemise struktuuri; see, kuidas me mõtleme, muutub loogilisemaks, selgemaks; ekraanil olev tekst pigem ajab segadusse, hajutab, eksitab.

Sõimerühmade õpetajad lõid tugigrupi

Mai lõpus kogunesid Aegviidu Mesitaru lasteaias üheksa Tallinna ja Harjumaa sõimerühma õpetajat, et vahetada kogemusi ja saada juurde uusi teadmisi.

Tugigrupi kokkukutsumise põhjus on, et sõimerühma õpetajatele suunatud koolitusi praktiliselt ei ole ning õpetajad tunnevad end kõrvalejäetuna. Kuna sõimerühma õpetaja töö on eriline ja äärmiselt oluline, on kogemuste jagamine sama tööd tegevate inimestega vajalik ja tähtis.

Mis teeb psühholoogist koolipsühholoogi?

Koolipsühholoogi töö on mitmekesine ning vaheldusrikas. Muutusi abivajava õpilase heaolus ei saavutata vaid individuaalse kabinetitööga, see on tõhusam juhul, kui last ümbritsev keskkond ja selle kujundamine on sekkumise üks osa, kirjutab Ada Urm Tartu Ülikooli psühholoogia Instituudist.

Pilli saab õppida mitut moodi

Pillimängu saab õppida n-ö tava- või eramuusikakoolis või eraõpetaja juures. Tähtis on, et neid võimalusi oleks üle Eesti kõikjal. Väikeses maakohas elavatele lastele on ehk parim lahendus, kui õpetaja tuleb ise nende juurde.   

Uute põhimõtetega muusikakool

Puhkpilliõpetaja Mati Põdra on loonud eramuusikakooli, kus töömeetodiks on väljundipõhine õpe, oskuste omandamisel saavutatakse tase, mitte ei liiguta klassist klassi, ja hinnete asemel annab õpetaja tagasisidet.  

Mul on privileeg lasta lauludel enda juurde tulla

Kliiniline psühholoog Airiin Demir oli haridusrahvale senini tuntud agressiivse käitumise ja vägivallaga toimetulekut õpetava Verge metoodika maaletooja ja treenerina. Äsja avas ta laiemale avalikkusele ka oma pehmema poole – andis välja esimese singli ja lauluvideo „Kaugelt-kaugelt kusagilt“. Lummavat laulu on Youtube’is juba üle 2400 ja Facebookis üle 10 200 korra vaadatud ning seda mängitakse raadiojaamadeski.

Õpetajana teisele ringile

Viimasel ajal võib eesti keele õpetaja eriala magistrantuuris näha aina rohkem töötavaid õpetajaid, kelle kogemuspagas on suur ning kellel võib olla üks magistrikraad juba taskus. Miks minnakse aastaid pärast esimese õpetajahariduse omandamist tagasi ülikooli?

Kuidas toetada uussisserändajatest lasteaialaste vanemaid ja õpetajaid?

Haridussilma andmetel õpib 6. juuni seisuga Eesti õppeasutustes 4890 Ukraina last, sealhulgas 1333 alushariduses. Ka eelmises rändekriisi ajal (2015‒2016) pakuti Eestis tuge massirändes osalevatele peredele, kellest paljud on praeguseks hästi kohanenud. Lasteaiaõpetaja Jane Möll ja haridusteadlane Karmen Trasberg heidavad oma artiklis pilgu sellele, kuidas saaks toetada uussaabujatest vanemaid ja ka lasteaiaõpetajaid, kelle rühma on äsja tulnud teisest kultuurist laps.

Ettevõtluse ja rahatarkuse töölehed on abiks igale aineõpetajale

E-koolikotis on nüüd 30 ettevõtluspädevust ja rahatarkust arendavat töölehte teisele kooliastmele eri õppeainetes lõiminguna kasutamiseks, et toetada õppijate ettevalmistust eluks. 

Kiirlugemiskursus vallandab seni kasutamata potentsiaali

Tartu Ülikoolis on kõikidel üliõpilastel võimalik võtta vabaainena kiirlugemiskursus mahuga 52 tundi üliõpilase tööd. Kursus on populaarne: õppeainete valiku avapäeval registreeris esimese minuti jooksul sinna 50 üliõpilast. Kursust tunnustati käesoleval aastal e-kursuse kvaliteedimärgiga.

Avastamas mängulist teatrit

Kord kahe aasta tagant toimuva Bibu teatrifestivali fookus on lastele ja noortele mõeldud teatril. 17.–22. maini kogunes idüllilisse Helsingborgi linna teatritegijaid ja vaatajad igast maailmajaost.Ülevaate viie päeva jooksul nähtud etendustest ja noorte aruteludest annab Tallinna Reaalkooli 11. klassi õpilane Ellen Roper.

Otsa-kooli algusaastaid meenutades: eestikeelne laul – meie laulupidude helisev alustala

Kõrvaltvaatajale võib jääda mulje, et laulmist õpetada on lihtsaimast lihtsam ‒ kõik me oskame ju laulda! Tegelikkuses on see õpetamise mõttes üks raskemaid erialasid üldse. Kõikidel muusikutel on kohe algusest peale olemas instrument, millel harjutada, lauljad peavad oma pilli endale aga ise koos õpetajaga ehitama.

Ida-Virumaa ootab kutseõpetajaid

Tallinna Ülikooli üliõpilased, tulevased kutseõpetajad tutvusid töövõimalustega Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuses. Kuuldu-nähtu avardas ka kõrgkooli õppejõudude teadmisi kooli võimalustest. Tutvumiskäigu ühe tulemusena on kavas sõlmida kõrg- ja kutsekooli leping. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!