Riik ja haridustehnoloogia kogukond sõlmisid koostööleppe

2. juuni 2022 - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja teadusministeerium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning EdTech Estonia MTÜ sõlmisid koostöölepingu haridustehnoloogia edendamiseks.

Vastastikuse mõistmise ja koostöö memorandum kirjeldab lahti ühised eesmärgid ja koostö põhimõtted, et ühiselt Eesti haridusinnovatsiooni edasi arendada.

Haridus- ja teadusministreeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvaltsi sõnul on riigi ja haridustehnoloogia ettevõtete koostöö oluline just selleks, et meie koolidel ja õpilastel oleks kõige paremad õppimisvõimalused. „Meil on täna üle viiekümne väga nutika hariduslahenduse, alustades laste kõneravist kuni virtuaalreaalsusprillide abil keemiliste võrrandite tasakaalustamiseni, mida meie koolid usinasti kasutavad. Vastastikuse mõistmise memorandumis oleme kirja pannud esmased ühised eesmärgid ja määranud riigi ja haridustehnoloogia kogukonna vastutused. Ühise koostööformaadiga annab riik haridustehnoloogia ettevõtetele selge sõnumi, et nende panus haridusruumi on vajalik ja toetatud,“ ütles Vinter-Nemvalts. 

Ühiselt loodud dokument kinnitab, et kiiresti areneva digitehnoloogia võimaluste nutikas kasutamine hariduses vajab mittetulundusliku, avaliku ja erasektori koostööd ning avatud ettevõtluskeskkonda. Nii on võimalik pakkuda õppeasutustele suuremaid valikuvõimalusi, soodustada omakorda teenuste kiiret turule tulekut ning kuluefektiivset rahastusskeemi. 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler Sille Kraami sõnul võimaldab koostööleping tegutseda ühiselt selle nimel, et Eesti ettevõtted saaksid pakkuda digitaliseeritud haridusteenuseid ja -lahendusi Eesti haridus- ja noorsootööasutustele. „Innovaatiliste haridusteenuste loomine eeldab avatud ettevõtluskeskkonda, mis soodustab uute nutikate teenuste katsetamist ja ka nende kiiret turuletulekut. Eesti ettevõtetel on väga suur kogemus e-õppelahenduste loomisel ning riigina saame toetada nende kasutuselevõttu Eestis, aga anda hoogu ka ekspordile. Eesti EdTech lahendusi kasutatakse globaalselt juba 195 riigis, meie hea hariduse ja digiriigi maine annab Eesti ettevõtetele olulise konkurentsieelise rahvusvahelisel turul,“ selgitas Kraam.

Eestis on haridustehnoloogia valdkonna teenuseid pakutud juba aastast 2002, kui ühena esimestest hakkas e-päeviku platvormi pakkuma eKool. 20 aastaga on Eesti haridusteenuste pakkujate arv ulatumas 60 ettevõtteni, mille digiteenused varieeruvad keeleõppest, õppetegevuse toetamise teenustest kuni vaimset tervist toetavate lahendusteni.

„On väga hea meel, et oleme Eesti hariduse innovatsioonis jõudnud uuele tasemele, kus kõik sektorid on koostöö parendamiseks ühised põhimõtted kirjalikult kokku leppinud. Usun, et kokkulepitud raamistik annab tõuke, tänu millele kõigil, kellel on häid ideid, kuidas hariduses midagi paremaks teha, ka oma ideed realiseerida saavad,“ on EdTech Estonia juhatuse esimees Märt Aro optimistlik.

Eesti haridustehnoloogia ettevõtete rahvusvaheline edu toob suurenenud kliendibaasi kaudu Eestisse vajalikke kogemusi ning aitab kaasa pidevale haridusinnovatsioonile, millest võidavad ka kõik meie koolid ja õppurid. Erasektori pakutavate teenuste paljusus tagab laiaulatusliku hariduse kättesaadavuse, seda nii meil kui ka teistes riikides. Nähtavus maailmas võimaldab kaasata enam kapitali ka välisturgudelt haridusteenuste jätkuvaks arendamiseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!