Tallinna keskraamatukogu kuu teema: Oleme osa loodusest

17. juuni 2022 Ingrid Lestsepp Kalamaja raamatukogu raamatukoguhoidja - Kommenteeri artiklit

Laura Ertimo

„Imelik ilm: miks kliima muutub?“ (2020)

Rohkete illustratsioonide põhjal ei tasu eeldada, et tegu on lihtsa pildiraamatuga. Lastele varemgi mitu populaarteaduslikku raamatut kirjutanud geograaf Laura Ertimo tekst teeb teosest asjaliku ja sisutiheda aimeraamatu. 

Raamatus seiklevate kümneaastaste Loore ja Kaspari jaoks on kliima soojenemine ja selle mõjud esialgu „üks segane värk”. Aga asja uurides ja „kliimatrenni“ tegemise käigus selgitatakse ka lugejale alustuseks lahti, kuidas üldse tekivad ilmaolud ja kliima ja mismoodi kliimamuutused maakera mõjutavad. Edasi uuritakse, kuidas teadlikud valikud energia, toidu ja muu tarbimise osas mõjutavad süsinikujalajälge. Selgitatakse, et tegutseda tuleb nii igaühel eraldi kui kõigil koos – ja kohe!

Kätlin Vainola

„Ellen, Eik ja kilekoti mõistatus“ (2022)

Tublid leiutajad Ellen ja Eik loovad klassi robotivõistluseks koristusroboti. Enne esitlust satub SodiBot aga prügi hulgas kogemata jäätmejaama. Kadunud leiutise otsingute saatel saab noor lugeja ülevaate, mis juhtub prügiga pärast minemaviskamist. Detailsete skeemidega näidatakse, miks on vaja prügi sorteerida, mis juhtub biojäätmetega, kuidas vähendada pakendiprügi, kuidas töödeldakse metallpakendeid ja tekstiilijäätmeid, taaskasutatakse paberit ja pappi. Lihtsat ja ladusat lugu saab aga lugeda ka skeemidest eraldiseisvalt, vahva justustusena.

Christiana Figueres, Tom Rivett-Carnac

„Tulevik on meie teha. Jonnaka optimisti teejuht kliimakriisis“ (2021)

Raamatu autorid on tuntud kliimaaktivistid (mõlemad olid seotud Pariisi 2015. a kliimakokkuleppega), organisatsiooni Global Optimist asutajad ja kliimateemalise taskuhäälingu „Outrage + Optimism“ vedajad.

Ilmekate võrdlustega ladusalt kirjutatud raamatus tuuakse selgelt välja kümme teguviisi, mida rakendades võime luua oma planeedile helgema homse. Raamatu lõpus pakutakse välja ka üksikisiku tegevusplaan – praeguseks, homseks, käesolevaks nädalaks, kuuks ja aastaks, eesmärgid aastateks 2030 ja 2050.

Jonnakalt optimistlikus toonis inspireeriv raamat kannab endas sõnumit, et meie tulevik pole siiski veel kirja pandud, seda kujundavad meie praegused valikud. Mõtteviise muutes ja tegutsedes oleme suutelised kliimakriisiga toime tulema. Autorite sõnutsi peame tegema rohkem, kui suudame, et saaksime öelda: „Tegime kõike, mida oli vaja teha“ (lk 186).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!