Tartu kakskeelsed haridusasutused lähevad nelja aastaga üle eestikeelsele õppele

14. juuni 2022 Tartu Linnavalitsus - Kommenteeri artiklit
Tartu Annelinna Gümnaasium. Foto: Silver Siilak

Tartul valmis eestikeelse hariduse tegevuskava aastateks 2022‒2025, mille eesmärk on minna Tartu linna viies haridusasutuses nelja aasta jooksul sujuvalt üle eestikeelsele haridusele.

Eestikeelse hariduse tegevuskava siht on minna 2025/2026. õppeaastaks eestikeelsele haridusele üle Tartu Annelinna Gümnaasiumis, Tartu Aleksander Puškini Koolis ning Kellukese, Annikese ja Mõmmiku lasteaias. 

„Kõigil noortel peab olema võrdne võimalus eneseteostuseks ja ühiskonnaelus osalemiseks. Eestikeelne haridus aitab lastel ja noortel lõimuda eesti kultuuri- ja väärtusruumi, annab võrdse võimaluse osaleda ühiskonna- ja tööelus ning jätkata järgmise haridustaseme õpinguid juba täielikult eesti keeles. Tartul on hea stardipositsioon, sest eesti keele õpet on Tartu kakskeelsetes koolides ja lasteaedades arendatud kogu aeg,“ ütles linnapea Urmas Klaas.

Abilinnapea Lemmit Kaplinski lisas, et Tartu linna tegevuskava eesmärgid on kooskõlas riikliku tegevuskavaga, mis näeb ette ülemineku eestikeelsele õppele 2035. aastaks. „Eestikeelse hariduse küsimus on väga oluline kogu Eestis ning ühiskond ootab praegu selgelt, et selle teemaga aktiivselt tegeletaks. Tartu tegevuskava on suunanäitaja kogu ülejäänud Eestile,“ lausus Kaplinski.

Kava elluviimisel tehakse tihedat koostööd koolide, lastevanemate ja ekspertidega. Eesti keelt õpitakse keelekümbluse abil, mis toetab mitmekeelsuse kujunemist ilma lapse emakeelt kahjustamata. Tartu koolides juba praegu edukalt toimivale kogemusevahetustele lisaks võetakse järgnevatel aastatel Tartu haridusvõrgus laiemalt fookusesse muukeelse õppija toetamine siinses kultuuri- ja keeleruumis.

Linna tegevuskava ellurakendamiseks kavandatakse igal aastal ligi 350 000 eurot, mida kasutatakse uute töökohtade loomiseks, õppevaraks, koolitusteks ning keele- ja kultuuriõpet toetavaks tegevuseks. Samuti makstakse kõigis viies haridusasutuses alates 2022/2023. õppeaastast täiendavat lähtetoetust esimestele töökohale tööle tulevatele kvalifikatsiooninõuetega õpetajatele ja tugispetsialistidele, kelle eesti keele oskuse tase on vähemalt C2. Täiendava lähtetoetuse täpsemad tingimused töötatakse välja 2022. aasta sügisel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!