Eesti keele kui teise keele õpetajad kikitavad koolipingis kõrvu 

19. sept. 2022 Ingrid Prees  Eesti Keele kui Teise Keele Õpetajate Liidu juhatuse esimees - Kommenteeri artiklit

Eesti keele kui teise keele õpetajate liit korraldab 23. septembril TalTechi Virumaa kolledžis keeleõpetajatele sügisseminari „Õpetajalt õpetajale“. 

Eesti keele kui teise keele õpetajate liit osales haridus- ja teadusministeeriumi strateegiliste partnerite taotlusvoorus poliitika elluviimisel 2022‒2024. Vastavalt komisjoni otsusele on liit ministeeriumi partner prioriteedi lõikes „Kvaliteetne eestikeelne haridus ja keeletehnoloogia arendamine“. Ministeeriumi toetus võimaldab korraldada eesti keele kui teise keele / emakeele-, eesti keeles aineid õpetavatele ning keelekümblus- ja lasteaiaõpetajatele vestlusklubi õhtuid, suvekoole ja seminare. 

Ühepäevane sügisseminar koosneb kahest osast. Päeva esimesel poolel külastatakse kolleegide avatud tunde. Osalejatel oli võimalus valida nelja Kohtla-Järve haridusasutuse vahel. Oma kooli- ja klassiuksed avavad Kohtla-Järve Kirju-Mirju lasteaed, Kohtla-Järve Järve Kool, Kohtla-Järve Slaavi Põhikool ja Kohtla-Järve Gümnaasium. Kolleegi tundi kiikab 43 õpihimulist keeleõpetajat. Tunnikülastuse eesmärk on saada uusi kogemusi, vaadata, kuidas kolleegid klassiruumis toimetavad ning õpilased teadmisi omandavad. Seda võimalust on õpetajad oodanud pikisilmi. 

Lõunasöögi ajaks kogunetakse TalTechi Virumaa kolledžisse, et jätkata seminari teise osaga. Seminari avab eesti keele kui teise keele õpetajate liidu juhatuse esimees Ingrid Prees. Tervituseks saab sõna kolledži õppedirektor Anu Piirimaa. Viimasel ajal ühiskonnas palju kõneainet tekitanud eesti keelega seotud teemad puudutavad paljusid ning seetõttu on Ingrid Preesi sõnul väga oluline, et selle kohta saaksid sõna sekka öelda ka Ida-Virumaa haridustöötajad. Selline võimalus tekib eespool nimetatud haridusasutuste esindajatel vestlusringis „Südamelt ära“. Vestlusringi juhib liidu esimees.  

Päev jätkub nelja plenaarettekandega. Tartu Ülikooli eesti keele teise keelena didaktika kaasprofessor ja liidu liige Mare Kitsnik ning Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledži ning Folkuniversiteteti eesti  keele kui teise keele õpetaja Sille Midt keskenduvad ettekandes sellele, mida teha vigadega. Kevadel magistriõpingud lõpetanud ja edukalt magistritöö kaitsnud täiskasvanute eesti keele kui teise keele õpetaja Inna Kristal tutvustab magistritöö raames valminud eesti keele A1-taseme kuulamisoskuse arendamise õppematerjali täiskasvanud õppijale. Inna sõnul ajendas teda õppematerjali looma soov pakkuda õppijaile mitmekesist ja jõukohast kuulamismaterjali, mis tutvustaks algtaseme sõnavara ja grammatikat ning aitaks vähendada kuulamisärevust ja tõsta kuulamismotivatsiooni. Astra Ernits, Jõhvi Sipsiku lasteaia eestikeelne õpetaja vene õppekeelega rühmas, jagab nippe eesti keele omandamisest lasteaias mänguliste tegevuste kaudu. MTÜ VeniVidiVici programmijuht Gerle Karjus annab ülevaate virtuaalse keelepraktika olemusest ja tulemustest ning tutvustab ka keelepraktika võimalust neljanädalase õpilasvahetuse kaudu. 

Seminari lõpetab kaks praktilist töötuba. Liidu juhatuse liige ning Multilingua Keelekeskus OÜ eesti keele õpetaja ja metoodik Ly Leedu tutvustab töötoas lauamängude kasutamise võimalusi eesti keele tunnis. Alutaguse valla haridus- ja noorsootööspetsialist ning liidu liige Nelli Kuldmaa viib läbi töötoa teemal „Osaoskuste digitaalne areng“. 

„Sügisseminari toimumine Ida-Virumaal just sellel aastal on oluline mitmel põhjusel. Üks neist on meedias palju kõneainet tekitanud üleminek eestikeelsele õppele ning ebapiisav keeleoskus nii õpetajaskonna kui ka õppijate seas. Kuid kõige olulisem on ikkagi üksteise toetamine ning ühtse kogukonnatunde tekitamine. Pole olemas paremaid ega halvemaid kultuure. Kultuurid on lihtsalt erinevad. Mida rohkem võimalusi suudab liit luua õpetajate omavahelise suhtlemise soodustamiseks, seda tõenäolisemalt hakkavad koostööd tegema ja omavahel suhtlema ka nende õpilased,“ nentis TalTechi Virumaa kolledži eesti keele lektor ja eesti keele kui teise keele õpetajate liidu juhatuse esimees Ingrid Prees. 

Seminarile on oodata ligi 60 osalejat lasteaiast ülikoolini ja ametnikeni, Tallinnast Narvani. Seminar on osalejale tasuta. Üritust toetab haridus- ja teadusministeerium. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!