Elurõõm keerulistel aegadel

30. sept. 2022 Peep Ehasalu - Kommenteeri artiklit
Taani lastekirjaniku Jens Sigsgaardi raamatul „Palle üksi maailmas” põhinev nukulavastus väikelastele seob ühtseks tervikuks nukuteatri ja animatsiooni. Foto: Siim Vahur

Eesti Noorsooteatri 71. hooaeg kõneleb just keerulistel aegadel elusolemise väärtusest ja elurõõmu otsinguist. Sügisel jõuavad publiku ette kolm uuslavastust – üks väikelastele, üks kogu perele ja üks vanemale vaatajale.

Hooaja avas Taani lastekirjaniku Jens Sigsgaardi raamatul „Palle üksi maailmas” põhinev nukulavastus väikelastele, mis seob ühtseks tervikuks nukuteatri ja animatsiooni. Lavastajateks on Noorsooteatri näitleja ja lavastaja Karl Sakrits ning teatri video- ja heliosakonna juht Mait Visnapuu.

„Etendust kannab tehniliselt leidlik ja hästi toimiv sümbioos loomutruult liikuva nuku, videomaailma ja sooja lapsehääle vahel. Palle tegutseb virtuaalmaailma keskel enesekindlalt nagu enamik juntsusid, kes sünnivad tahvel käes. /–/ Nutinukuteater. Nutiteater. Sellist animauuendust olen eesti nukuteatris ammu oodanud,” kiidab Eva-Liisa Linder Sirbis nukumängu ja animatsiooni harmooniat, mis paneb ahhetama nii lapsi kui nende vanemaid.

Novembris toob Tanel Jonas külalisena Ugala teatrist lavale Duncan Macmillani „Kõik ägedad asjad”. Eestiski ajakohases loos hakkab üks noor inimene üles kirjutama asju, mille nimel tasub elada. Ta loodab sellest abi emale, kes ei näe ühtegi võimalust, kuidas eluga edasi minna. Nimekiri kõigist ägedatest asjadest peategelase elu jooksul täieneb ja kasvab, kuni sellest saab märkamatult midagi, millest ka ise keerulistel hetkedel kinni hoida. See on lugu täiskasvanuks saamisest ja elu keerdkäikudega leppimisest. Ja sellest, et isegi siis, kui on kõige pimedam, paistab tunneli lõpust alati valgust. Monolavastust, milles räägitakse elu suurest ja keerulisest süsteemide jadast läbi lihtsate asjade ja huumori, mängib üks kolmest näitlejast: Getter Meresmaa, Doris Tislar või Risto Vaidla.

Detsembris esietendub Ferdinandi saalis koguperelavastus „Uperpall”, mille lavastavad Zuga ühendatud tantsijad. Neile tundub, et kõik head asjad on ümmargused: planeedid maailmaruumis, hernekomm, lumememme pea, augud juustu sees, lihapall! See on lavastus pallidega ja pallidest ehk lugu sellest, et kuitahes uperpallis asjad ka ei oleks, saab need alati teistpidi põrkama panna.

Eesti Noorsooteatri juurde kuuluvas Nukuteatrimuuseumis jätkub populaarne kohtumistesari näitlejate ja nukkudega, samuti leidub haridusprogramme igale kooliastmele, väljastpoolt Tallinna külastamisel on abiks ka toetusprogramm. Pühadehooajaks valmivas muuseumimängus „Teatrinukkude jõulud” rännatakse läbi nukuteatri viie jõululavastuse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!