Europass alustab veebikohtumisi karjääri- ja õpirände võimalustest 

16. sept. 2022 Siret Trull SA Kutsekoda - Kommenteeri artiklit

Septembris stardib karjääri- ja õpirände spetsialistidele suunatud veebikohtumiste sari „Europassi kommikud“, kus praktikute eestvedamisel arutletakse üheskoos selle üle, kuidas õpiränne ja selle planeerimine arendavad nii rändele minejat kui ka tema nõustajat.

Karjääri- ja õpirände spetsialistid kutsutakse kord kuus Europassi kommikutele kokku, et vahetada mõtteid ja kogemusi selle üle, kuidas kaasata õpirännetele eri kooliastmete õpilasi ja ka hariduslike erivajadustega inimesi Eesti kõikidest piirkondadest, selgitas Kutsekoja Europassi koordinaator Heli Oruaas. 

Just suurtest tõmbekeskustest eemal elavatele inimestele on õpiränne hea võimalus ennast proovile panna – ka reisima harjunul on võõras keskkonnas õpi- ja tööülesannetega hakkama saamine suurepärane võimalus kogeda eduelamust, ütles Oruaas. Kindlustunnet annab teadmine, et kõigi ebakõlade lahendamiseks on nii kohapealne kui kodumaine tugivõrgustik. „Selline enesekindluse süst on tihtipeale tõukeplatvorm, mida on vaja näiteks ettevõtlusega alustamiseks, uue eriala õppimiseks või töökoha vahetamiseks,“ tõi Oruaas välja.

Alati ei peagi päriselt välismaale õppima minema, juba rände planeerimine ning oma CV koostamine võib olla arendav, aidates õpilasel analüüsida oma oskusi, tugevusi ja nõrkusi ning märgata seda, mis veel arendamist vajab. Europassi formaat on selleks suurepärane tööriist, kuna võimaldab CV-sse lisada oskusi, mille kohta ei ole paberit. Seejuures kulub juhendaja nõu marjaks ära, kuna noored ei oska oma tugevusi alati märgata. Näiteks on Europassi targad – need on Kutsekoja neli asjatundjat, keda saab kutsuda kooli, noortekeskusesse või veebis esinema – suunanud noori CV-sse kirja panema oskust kasutada Instagrami või TikTokki, sest mõni tööandja võib endale suvetööle soovida just inimest, kes muude ülesannete kõrvalt teeks ettevõtte reklaamimiseks sotsiaalmeedias postitusi. 

Europassi targad on keskkonna suure plussina välja toonud, et seal saab hinnata oma keele- ja digioskuse taset. Tarkade sõnul täitsid nad neid teste ka ise huviga.

Kommikute korraldajad soovivad, et praktikute kogemused ei jääks vaid nende enda teada, vaid oma ägedaid kogemusi saaks jagada ka teistega, kes sarnast tööd teevad, ütles Heli Oruaas. Europassi kommikutel on hea võimalus kohtuda karjäärispetsialistide, õpetajate, noorsootöötajate ja Europassi tarkadega, kes just selliseid kogemusi jagavad.

Kommikute sari koosneb tunniajastest veebikohtumisest Zoomi keskkonnas.

Esimene kommik toimub 22. septembril kell 10, seal arutletakse selle üle, kuidas Europassi tööriistad toetavad enesearengut ja õpirännet kutsekoolis. Ettekanded teevad ja arutelu veavad VOCO õpirändekoordinaator Veronika Kupri, VOCO karjäärispetsialist Helen Johanson ja Europassi tark Triin Niinepuu. Järgmiste kommikute teemad on „Hariduslike erivajadustega inimeste kaasamine õpirändesse ja piirkondlikult võrdsed võimalused“ ning  „Enesearengu ja õpirände kommid kõrgkoolis“. 

Europassi kommikutele on vaja eelnevalt registreerida. Registreerimislink: https://www.hm.ee/sites/default/files/abimaterjal_ukraina_teema_kasitlemiseks_koolis_marts2022.pdf

Rohkem infot leiab lingilt, mille kaudu saab samuti ka registreerida: https://www.kutsekoda.ee/europassi-kommikud/.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!