Kuidas mõista ooperit!?

30. sept. 2022 Eliise Niklus - Kommenteeri artiklit
Ooperietendusel „Naksitrallid“ kohtab publik Eno Raua raamatust tuttavaid tegelasi, Muhvi, Sammalhabet ja Kingpoolt. Foto: Siim Vahur

Sel hooajal alustab rahvusooperis Estonia uus haridusprojekt „Kuidas mõista ooperit“. Projekti eesmärk on tutvustada teekonda, mis eelneb ühe ooperietenduse lavale jõudmisele, ning aidata teatrikülastajatel paremini mõista, mida ooper endast kujutab. Haridusprojekti viivad läbi rahvusooperi lauljad Aare Kodasma, Aule Urb, Rein Saar ja Triin Ella.

Haridusprojekti „Kuidas mõista ooperit“ saab alanud hooajal kombineerida kolme ooperi vaatamisega. Nendeks on Eno Raua ainetel valminud action-ooper „Naksitrallid“, maailmakuulus armastuslugu „Romeo ja Julia“ ning koomilise sisuga ooper „Don Pasquale“. Projekti sidumine kindla etendusega on hea just selleks, et mõista paremini konkreetse lavastuse eripära ja sisu. Haridusprojekt ise koosneb kahest osast, esimeses pooles räägitakse ooperist üldiselt ja teine pool keskendub valitud lavastusele. 

Haridusprojektiga „Kuidas mõista ooperit“ soovitakse ooperit vaatajatele lähemale tuua ning peletada eemale hirmu, mida pika traditsiooniga žanr endaga tihtipeale kaasa toob. Haridusprojekti üks eestvedajatest Aule Urb räägib, et projekti raames üritatakse võimalikult põnevalt ja arusaadavalt selgitada, millistele aspektidele peaks ooperietendusel tähelepanu pöörama, ning tutvustatakse lähemalt ooperižanre ja ooperilaulu eripära. „Tavaliselt ei julgeta ooperisse tulla seepärast, et seda ei mõisteta … Meie püüame oma haridusprojektiga näidata, et ooper ei ole midagi, mida peaks kartma, ning teeme selle arusaadavaks ka kõige muusikavõõramale inimesele,“ selgitab ta.

Selle projekti puhul kasutatakse interaktiivseid õppemeetodeid – selgitamiseks võetakse appi nii pildid kui ka videod rahvusooperi mängukavas olevatest ooperitest. Kuna projekti eestvedajad on kõik ooperilauljad, on võimalik kuulda nende esituses ka muusikapalasid.

Kuna haridusprojekt leiab aset väärikas ja ajaloohõngulises rahvusooper Estonia majas, on selle üks osa etiketiõpetus. Selgitatakse, kuidas ooperipublik käitub: millal plaksutada, milline on ooperisse minekuks sobilik riietus, kuidas teatrisaalis ridade vahel liikuda jne. „Esimest korda ooperimajja tulles ei pruugi kõiki nüansse teada. Meie räägime kõik lahti, et noored tuleksid meile rõõmuga,“ räägib haridusprojekti teine eestvedaja Triin Ella.

Haridusprojektist osa võtmiseks tuleb kirjutada meiliaadressil junior@opera.ee ning broneerida projekt koos etenduse piletitega. Kui tekib soov ühendada projekt mõne teise etendusega, mida sel hooajal haridusprojekti kavas ei ole, tasub samuti teatriga ühendust võtta ning soovi avaldada. 

Haridusprojekti „Kuidas mõista ooperit“ hind on 8 eurot. Kui siduda projekt ooperietendusega, on hind 25 eurot.

Vaata lähemalt opera.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!