Kutse gümnasistidele: süvene kunstiajalukku Eesti Kunstimuuseumi lühikursusel!

23. sept. 2022 Annika Teras, Keidi Kaitsa-Pihlamägi, Eesti Kunstimuuseumi haridustöö kuraatorid - Kommenteeri artiklit

Eesti Kunstimuuseum pakub võimalust ühe õppeaasta jooksul – gümnasistile optimaalses tempos – tutvuda Eesti kunsti ajalooga rikkalikult näitlikustatud programmi ja tegevuse vahendusel toimuva õppe abil.

Alates sellest sügisest alustab Eesti Kunstimuuseumis eelkõige gümnaasiuminoortele mõeldud hariv ja vaheldusrikas kunstiajaloo lühikursus. Oktoobrist märtsini vältava kursuse raames külastatakse kõiki muuseumi filiaale (Kumu kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum, Niguliste muuseum, Mikkeli muuseum ja Adamson-Ericu muuseum), nende näitusi ja kogusid ning lisaks toimuvad õppekäigud Tallinna linnaruumi. Kohtumisi viivad läbi muuseumi haridus- ja kunstivaldkonna spetsialistid.

Kursuse peamine eesmärk on toetada kunstiajaloos orienteerumisel nii kunstiajaloo koolieksamiks valmistuvaid, ülikooli astumist planeerivaid kui ka lihtsalt kunsti ja kunstiajaloo vastu sügavamat huvi tundvaid noori. Täiendõppevõimalus annab nii kunstiajaloo õppijale kui õpetajale võimaluse õppeaastat terviklikumalt sisustada ja õppeprotsessi põhjalikumalt kavandada.

Peamiselt kogunetakse kahel korral kuus argipäeva õhtuti, keskendumaks kunstipärandile eri ajastutel, nende iseloomulikele joontele ning olulisematele mõistetele. Tänu Eesti Kunstimuuseumi majade, näituste ning kogude laiahaardelisusele toetuvad juhendajad peamiselt Eestis leiduvatele illustreerivatele näidetele, kuid perioodide paremaks mõistmiseks tutvutakse loomulikult ka laiema kontekstiga. Kursus toetub teemavalikul õppekavale ja põhilised kunstiajaloo suunad läbitakse – küll erineva rõhuasetuse ja põhjalikkusega – esi- ja antiikajast tänapäevani.

Kursuse fookus on tegevuse vahendusel toimuval õppel – nii sisaldavad kohtumised eripalgelisi praktilisi ülesandeid, mille käigus osalejad kinnistavad sõnavara, harjutavad seoste loomist ning arendavad vaatlus- ja analüüsioskust. Õppekäikudel näitusesaalidesse, linnaruumi ja fondidesse keskendutakse objektide kirjeldamisele, detailide märkamisele ja kunstiajaloost õpitu rakendamisele. Samuti saavad õpilased õpitu kinnistamiseks ja läbitud teemadega süvendatult edasi liikumiseks iga loengu järel täiendavad materjalid. Tutvumine kunstimuuseumi fondidega on mõeldud pakkuma lisandväärtusena näitusekülastustele ka läbilõiget muuseumi rollist kunstiteoste kogumisel, säilitamisel ja eksponeerimisel.

Kursuse läbimine aitab õpilasel seega paremini mõista kunsti arengut mõjutanud tegureid, leida kindlustunnet kunstiajaloo mõistete ja suundade mõtestamisel, märgata detaile kunstiteostes ja rakendada eri meetodeid nende analüüsimiseks. Kursus ei asenda koolitundi, küll aga toestab õpilase sujuvat ja süvenenumat ettevalmistust eksamiks õppeaasta vältel.

Põhjalik ülevaade kunstiajaloo ajastutest ning Eesti Kunstimuuseumi kogudest ootab huvilisi!

Registreerumise, kava ja kursuse maksumuse kohta loe lähemalt: https://kunstimuuseum.ekm.ee/syndmus/kunstiajaloo-luhikursus-gumnasistidele/.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!