Muuseum on eeskujulik haridusasutus

23. sept. 2022 Epp Alatalu Eesti Arhitektuurimuuseumi kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit
Soolalao keldris on igas vanuses uudishimulikele sobiv püsinäitus „Uuri ruumi!“. Foto: Liisi Anvelt

Arhitektuurimuuseumi eri ainetundide õppekava toetavate haridusprogrammide klassika leiab muuseumi veebilehelt www.arhitektuurimuuseum.ee/haridus. Tasub teada, et nendele lisaks loovad muuseumiõpetajad vahetuvate näituste juurde eriprogramme.

Söödav, seediv, saastav

20. novembrini avatud Tallinna arhitektuuribiennaali peanäituse „Söödav“ haridusprogramm tegeleb tänaste probleemide ja ilmselgelt tulevikku mõjutavate strateegiliste otsustega.

Näitusetööde abil otsime arhitektuuri ja toidu läbipõimituse seoseid põllumajandusest, linnakeskkonnast, keskkondlikust ebavõrdsusest ning täis või tühjast kõhust. 

Ebahariliku näituse teema taust on tõsine – kliima muutub, planeedi elanike arvu plahvatusliku kasvuga kaasneb keskkonna saastumine, monokultuurid tingivad keskkonna hävimist, nälg versus rasvumine jne. Vastuste otsimist alustame personaalse ideestamisega ning disainiprobleemi lahenduseni jõuame rühmatöös. Oluline on osata leida realistlikud, meie keskkonda ja aega sobivad lahendused.

Programmi lõpuks sõnastame sõnumi tulevikku: kuidas ressursse loov, jääke seediv ja lõpuks iseennast lagundav arhitektuur saaks sekkuda ehitatud keskkonna ammutavasse, tarbivasse ja saastavasse loogikasse?

Kolmandale kooliastmele mõeldud programm toetab loodus- ja sotsiaalainete sisu lõimitud omandamist ning kestab 90 minutit.

Nihe arhitektuuris. Foto: Iris Jurma-Kangur Soolalao keldris on igas vanuses uudishimulikele sobiv püsinäitus „Uuri ruumi!“. Foto: Liisi Anvelt

Fassaad, perspektiiv ja rööplüke

Arhitektuurimuuseumi muuseumimaja – Rotermanni soolaladu – on omaette eksponaat ning õppevahend. 1908. aastal baltisaksa inseneri Ernst Boustedti projekti järgi valminud suurejoonelise paeehitise võlvitud keldris ladustati imporditud soola, mida töödeldi ülakorrusel. Muuseum on soolalaos 1996. aastast, hoone rekonstrueeriti arhitekt Ülo Peili ning sisearhitekt Taso Mähari projekti järgi.

Soolalao keldris on lastega koos loodud, samas igas vanuses uudishimulikele sobiv püsinäitus „Uuri ruumi!“, kus saab tundma õppida hoone ehitamise põhitõdesid, kogeda ehitatud keskkonda kõigi kuue meelega.

115-aastaseks saava soolalao näitel on hea arhitektuurimõisteid selgitada. Suvelõpu muuseumihariduse päeval sai osa õpetajaid juba tuttavaks õppevahendiga, mis aitab õppida erialatermineid ja pakub võimalust joonistamist ja joonestamist harjutada. Näiteks saab teada, mis on fassaad või hoopis nihe arhitektuuris, mida tähendab rööplüke ja kuidas selle abil joonestada. Õppida saab nii mõisteid kui ka käega harjutada sümmeetriat, kuidas mõjutavad ruumide suurust heleduse ja tumeduse vahekord, kuidas oskus perspektiivi tajuda aitab joonistada nii, et säilib ruumilisuse mulje.

Kõikide muuseumiprogrammide kohta saab lisainfot ja tunni kokku leppida, kirjutades e-aadressil haridus@arhitektuurimuuseum.ee

Haridusprogrammid toimuvad teisipäevast reedeni, rühma suurus on vähemalt kümme osalejat ja hind ühe õpilase kohta on 4 eurot, selle sees on nii pedagoogitasu kui ka muuseumipilet.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!