Muuseumikaart aitab mitmekesistada personaalset õpirada

23. sept. 2022 Kert Kask, Muuseumikaardi projektijuht; Liina Pulges, Muuseumikaardi turundusjuht - Kommenteeri artiklit
Muuseumid pakuvad suurepärast võimalust täiendada koolitunde. Foto: Arp Karm

Muuseumikaardi projektiga tegelevad turundusjuht Liina Pulges ja Muuseumikaardi projektijuht Kert Kask. Foto: erakogu

Muuseumid konkureerivad nii meelelahutusasutuste kui kodus mugavalt kasutatavate voogedastusplatvormidega. Seda ka õpivõimaluste pakkumise mõttes. Muuseum on aga külastajale kui elav, samal ajal läbimõeldult kureeritud õpiruum, mis soodustab aktiivset osalust, aitab õppijatel uut teavet või kogemust enda jaoks mõtestada ja seostada omandatud teadmisi mineviku, oleviku ning võimaliku tulevikuga. Muuseumid pakuvad huvilistele toetatud keskkonda, kus saab õppida nii iseseisvalt kui sõprade, pere, klassi- või töökaaslastega. 

Loomisel on muuseumide aastapilet

Et muuseumide pakutavatest teadmistest saaks võtta maksimumi, on Eesti Muuseumiühingu eestvõttel alustatud muuseumikaardi projektiga. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis saab juba 2023. aasta kevadel iga huviline osta endale muuseumikaardi ehk muuseumide aastapileti, millega saab mugavalt ja piiramatult ühe aasta jooksul külastada umbes sadat muuseumi üle Eesti.

Soovid oma lemmiknäitust vaadata mitu korda või jääb teele muuseum, millest muidu oled alati mööda sõitnud? Lapsed vaimustusid mingist muuseumist ja küsivad, millal me jälle läheme? Muuseum korraldab põneva töötoa, kuhu pääseb muuseumipiletiga? Muuseumikaart võimaldab olla spontaanne ning muuseumist läbi astuda, millal ja kui palju aga soovid. 

Muuseumikaardi eesmärk on tuua muuseumidesse juurde uusi külastajaid ja kasvatada korduvkülastuste hulka. Muuseumide ühistöö turunduse vallas aitab mäluasutusi esile tuua ning juurutada mõtteviisi, et tänapäevased muuseumid on kohad, kust igaüks leiab endale midagi ja kust on põhjust sageli läbi astuda.

Kui vaadata üle Eesti paiknevaid muuseume kui mitmekesiseid õpiampse pakkuvat külastusasutuste võrgustikku, siis on muuseumid siin õpetajale head abilised. Loodetavasti leiavad õpetajadki, kes muuseumi kui õpiruumi väärtustada oskavad, üles mitmed uued kohad, mida õppetöö mitmekesistamiseks oma õpilastega külastada. 

Igaühele oma kaart

Muuseumikaart tuleb digitaalne ja seotud ostja isikukoodiga, mis tähendab, et seda kellelegi teisele edasi laenata ei saa. Kaarti saab kevadest osta muuseumikaardi kodulehelt, muuseumidest kohapealt ning tõenäoliselt ka mõne koostööpartneri kaudu. Kaardi hind veel täpsustub, kuid ilmselt jääb 50 euro kanti.

Kaartide müügist kogutud piletitulust läheb suurem osa muuseumidele tagasi. Tõenäoliselt on tulevikus kaardiomanikke, kes seda mingil põhjusel ei kasuta või käivad muuseumis vaid korra-kaks. Hoolimata sellest on kaardiomanik toetanud Eesti kultuuri ning selliste kasutajate piletiraha jagatakse samuti muuseumidele kompensatsiooniks eriti usinate muuseumikülastajate eest.

Asutuste juhtidel tasub kaaluda muuseumikaarti töötajate motivatsioonipaketi osana, nagu seda on praegu näiteks sporditoetus. Kindlasti on muuseumikaart ka ilus ja sisukas kingitus nii koolilõpetajale kui vanavanemale. 

Ei saa me läbi Soometa

Rahvusvahelisel tasandil paistavad Eesti ja Soome oma haridusvaldkonnas tehtava suurepärase tööga sageli silma ning tunnistagem, et oleme soomlastelt palju õppinud. Nii oleme võtnud šnitti ka Soome Museokorttist. Sealne kaart on osutunud väga menukaks ning seda kasutab aktiivselt 240 000 inimest. Soomes saab külastada enam kui 300 muuseumi.

Soome eeskujuks oli omal ajal Hollandi muuseumikaart, mis on käibel olnud juba 1980. aastast ning millel on praegu uskumatuna tunduvad 1,3 miljonit kasutajat. 

Soome muuseumide piletitulu on tänu muuseumikaardi kasutuselevõtule kasvanud rohkem kui 70% ning muuseumikülastajate arv on tõusnud kolmandiku võrra. Soomlaste kogemus näitab, et muuseumikaardi omanikud käivad muuseumides tunduvalt sagedamini ning võtavad kaasa ka mõne kaardita sõbra, et koos sisukalt ja meeldivalt aega veeta.

Korduvkülastuste arv on jõudsalt kasvatanud ka muuseumipoodidest, -kohvikutest ja muudest lisateenustest saadavat tulu. Külastusharjumustes võib näha huvitavat nihet – igakordse piletibarjääri kadumine on muutnud muuseumiskäigud soomlaste igapäevaelu osaks – lepitakse kokku kohtumisi muuseumis ning käiakse lemmiknäitusi vaatamas mitu korda.

Muuseumikaardi teekond

Muuseumikaardiga seotud tegevusi hakkab korraldama loomisel olev sihtasutus Muuseumikaart. 

Eelmise aasta lõpul sõlmis muuseumiühing eellepingu sadakonna muuseumiga. Loodetavasti veel selle aasta lõpuks on uus sihtasutus jõudnud kõigi muuseumideni, et koostöös täpsemalt kokku leppida ja juba kevadel üheskoos kaarte müüma ning külastajaid vastu võtma hakata.

Muuseumikaardi meeskond hakkab tegema regulaarseid kampaaniaid muuseumikäikude innustamiseks ning jagama infot uute näituste ja muuseumide kohta. Kõik selle nimel, et ikka ja jälle kõnetada nii olemasolevaid muuseumisõpru kui ka uusi külastajaid ning kutsuda avastama kohti, millest varem kuuldud pole. 

Kui muuseumikaart on toimima hakanud, siis järgmise sammuna on plaan Eesti kaardi võimalused ühendada soomlaste kaardiga. See võiks innustada Eesti elanikke käima üle lahe kultuuriga tutvumas ning tuua omakorda Eesti muuseumidesse hulgaliselt juurde Soome turiste. Kultuuriturism on nišš, mida senisest enam soodustada. 

Huvilised saavad ennast muuseumikaardi arengutega kursis hoida, jälgides kodulehte https://muuseumikaart.ee/.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!