Muusika- ja kultuuriloolised õppekäigud Arvo Pärdi Keskuses

23. sept. 2022 Kristina Kõrver Arvo Pärdi Keskuse haridusprogrammide kuraator - Kommenteeri artiklit
Õpilased tutvuvad Arvo Pärdi käsikirjadega. Foto: Birgit Püve

Sel sügisel alustab Laulasmaal tegutsev Arvo Pärdi Keskus oma 5. hooaega, kutsudes külastajaid nii kontsertidele, näitusele, loengutele, ringkäikudele kui filmiõhtutele. 

Algusest peale on keskuse südameasi olnud haridustegevus ning gruppidele mõeldud õppekäike pakume igas vanuses huvilistele. Vahepealsetest pandeemia-aastatest hoolimata on meie haridusprogrammides praeguseks osalenud juba üle 3000 huvilise üldharidus- ja muusikakoolidest, lasteaialastest täiskasvanuteni, nende seas õpilasi ja õpetajaid, aga ka teiste elualade esindajaid. 

Lisaks Tallinna ja Laulasmaa lähipiirkonna koolidele-lasteaedadele on meile jõudnud gruppe Eesti kaugematest nurkadest, koguni saartelt. Iseäranis suurt rõõmu teeb, et nii mõnedki neist külastavad meid juba mitmendat korda. Peamiselt Eestist pärit huviliste kõrval oleme Arvo Pärdi loomingut ning Eesti muusikakultuuri tutvustanud näiteks Saksamaa, Hollandi, Türgi, Serbia, Ukraina, Ungari jt maade õpilastele. 

Keskuse haridusprogrammid on eakohased ja vaheldusrikkad, toetades riiklikku õppekava eri ainevaldkondade lõimimisel. Arvo Pärdi elu- ja loometeel on kokkupuuteid 20. sajandi Euroopa kultuuriloo oluliste suundumuste ja ajaloosündmustega, sealhulgas teoloogiliste teemadega. Õppekäigul jagame teadmisi ka tema inspiratsiooniallikatest ja loomeprotsessist, kuulame ühiselt muusikat ning arutleme, mida ja kuidas muusikas tähele panna. 

Lasteaia- ja algkoolilapsed saavad teada, kes on helilooja ja kuidas heliloojaks saada, mis on arhiiv ja mida seal hoitakse, mis on kabel ja kes pühakud, mis on akustika ja kammersaal ning millist muusikat kirjutas noor Arvo Pärt multifilmide jaoks. Põhikooli, gümnaasiumi ja täiskasvanute rühmadega uurime, mida kujutab endast Pärdi isikupärane tintinnabuli-stiil ning kuidas on tema muusika seotud pühade tekstidega, millised on helilooja käsikirjad ning tema loomeprotsess, samuti on võimalik vaadata Pärdi elu- ja loometeed tutvustavat lühifilmi. 

Kõik programmid sisaldavad ringkäiku keskuses (kontserdisaali, raamatukogu ja kabeli külastust) ning tutvumist hoone arhitektuurse omapäraga. Keskuse kunstitoas saab iga osaleja end ise loominguliselt väljendada ning proovida kätt muusika saatel maalides. 

Õppekäigud toimuvad neljapäeviti ja reedeti kl 10–13, kokkuleppel ka muudel aegadel. 

Palume oma osalemissoovist teada anda aadressil kristina@arvopart.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!