Projekt „Kunst loob lähedust“ toob lapsed kunstile ja teineteisele lähemale

23. sept. 2022 Hanna-Liis Kont, projektijuht; Jane Meresmaa-Roos, Sireli Uusmaa, haridusprogrammi kuraatorid - Kommenteeri artiklit
Töötuba Kalmetu Kooli 2. klassis, mai 2022. Foto: Jane Meresmaa-Roos

Alates 2021. aasta lõpust toimub lastele ja peredele suunatud projekt „Kunst loob lähedust“, mille käigus valmivad uued sotsiaalseid oskusi toetavad õppematerjalid, muuseumitunnid ja kunstiteosed. Seeläbi jõuavad lapsed ja pered nii kunstile kui ka teineteisele lähemale. Algatuse eestvedajad on Tartu Kunstimuuseum ning kunsti- ja haridusspetsialistidest koosnev töörühm. Projekt kuulub „Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024“ põhiprogrammi.

Lähtume seisukohast, et kunstist osa saamine toetab lisaks teadmiste omandamisele ja loovuse arendamisele ka sotsiaalset heaolu. Keskendume peaasjalikult 6–10-aastastele lastele ja nende peredele, kuna just selles vanuses arenevad sotsiaalsed võrgustikud kiiresti ja kujunevad hoiakud mõjutavad kogu edasist elu.

Uurimistöö käigus külastasime koole, kus viisime läbi vaatlusi ja töötubasid, intervjueerisime õpetajaid, sotsiaalpedagooge ning teisi haridus- ja sotsiaalvaldkonna spetsialiste. Veendusime, et sotsiaalsete oskustega seotud probleemid on esimeses kooliastmes aina suurem väljakutse. Õpetajad kinnitasid ka, et Lõuna-Eesti koolide algklassid ei külasta piisavalt kunstinäituseid ega -muuseume. Põhjuseks on nii puudulikud ressursid (kunstimuuseumid on kaugel, transpordile kulub aega ja raha jne) kui ka õpetajate vähesed kogemused, kuidas kunstinäituseid, eriti kaasaegse kunsti väljapanekuid lastele põnevaks muuta. Projekti käigus otsime nimetatud probleemidele lahendusi ning pakume võimalusi, kuidas lapsed parimal viisil muuseumis õppida saaksid.

Projektiga praeguseks liitunud üksteist 1.–4. klassi kümnest Lõuna-Eesti üldhariduskoolist moodustavad meie partnerklasside võrgustiku ehk ekspertgrupi. Nende abiga töötame kultuuripealinna aastaks välja sotsiaalseid oskusi ja kunsti siduvad haridusmaterjalid ning tegevused esimesele kooliastmele. Lisaks loovad rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikud kohalike laste kaasabil suuremahulise kaasaegse kunsti näituse, mis avatakse Tartu Kunstimuuseumi kolmel korrusel 2024. aasta augustis. 

Ka teistel 1.–4. klassidel on võimalik projektist osa saada. Seda ennekõike muuseumitundide kaudu, mis saadavad juba sellel ja järgmisel aastal valitud Tartu Kunstimuuseumi näituseid. Septembrist oktoobri keskpaigani on programmis Ado Vabbe näitusel muuseumitund „Minapilt ja joonetujud“, kus kohtuvad loov eneseväljendus ning omavahelise suhtlusruumi märkamine. Lisainfo muuseumi kodulehel tartmus.ee. Järgmised tunnid valmivad 2023. aastal.

Huvi korral võta meiega ühendust aadressil hannaliis.kont@artun.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!