„Puust ja punaseks“ koolipäevad Tallinna vanalinna muuseumides alustavad oktoobris

23. sept. 2022 Anu Kohal Eesti Ajaloomuuseumi muuseumipedagoog - Kommenteeri artiklit


4., 5. ja 6. klassidele mõeldud kaheksa muuseumi ja keskuse ühine koostööprojekt toimub nii käesoleva aasta oktoobris kui 2023. aasta märtsi- ja aprillikuus. 

Eesti Tervisemuuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstimuuseumi Adamson-Ericu muuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Paks Margareeta (Eesti Meremuuseum), Nukuteatrimuuseum ning Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseum pakuvad ühe meeleoluka päeva jooksul teadmisi nii ajaloo, teatri, kunsti, muusika, kirjanduse, looduse kui inimese tervise vallas.

Kas teie õpilaste pilku köidaksid pealkirjad „Vanalinna salaselts“, „Mina suudan!“, „Päev ajalehetoimetajana“, „Ellujäämiseks vajalik“ või „Asja mitu elu“? Kui jah, siis just selliseid lugusid on meie programmides võimalik ise luua ja läbi elada. Lastel on võimalus kehastuda seejuures arstiks, ajaloolaseks, nukunäitlejaks, kirjanikuks, laevakapteniks, disaineriks, ajaloolaseks ja kunstiteadlaseks ning üheskoos midagi toredat luua. Nii paljude erialaspetsialistide ühiseid ettevõtmisi tavalistes ühe-muuseumi-haridusprogrammides väga sageli just ette ei tule. 

Kaheksa pealinna muuseumi ja keskuse 4.–6. klassi õpilastele mõeldud tegevustest tulvil kogemuslik koolipäev on üles ehitatud lõimtundidena. Klassid külastavad päeva jooksul kolme muuseumit või keskust, milles toimuvaid muuseumitunde ühendab läbiv peateema. Temaatilistes tundides saavad õpilased eelnevalt nimetatud ametitesse sisse elada ja vaadata maailmale „uuest erialast“ lähtuva pilguga. Võib kindel olla, et ühe ja sama teema käsitlemine erisuguse spetsiifikaga muuseumite vaatenurgast üllatab osalejaid igal juhul. Humanitaarseks peetud valdkondade uurimine reaalteaduste kaudu ja ka vastupidi pakub nii lastele kui õpetajatele toredaid elamusi.

Kindlasti erineb koolipäev klassiruumis veedetud tundidest, sest lapsed saavad uusi teadmisi harjumuspärasest erinevas keskkonnas ning tavapärasest erinevate meetodite abil. Seejuures lähtuvad muuseumitunnid riiklikust õppekavast ning toetavad koolis omandatud teadmisi. 

Õpetajale pakuvad koolipäevad huvitava võimaluse oma õpilasi uudse keskkonna tekitatud tööhoos jälgida. Samuti lõimivad õpetajate toetamiseks „Puust ja punaseks“ koolipäevad usinalt eri õppeaineid. Uudsete teadmiste ja kogemuste pakkumise kõrval pööravad projektis osalevad muuseumid suurt tähelepanu ka vahel nii iseenesestmõistetavale, mis on elus ja inimeseks olemise juures oluline: õpime usaldama hetke, märkama oma kaaslasi ning tegema üheskoos valikuid ka keerulisemates olukordades. 

Koolipäevad kestavad kl 9.30–14.35. Programm kestab ühes muuseumis üks tund 20 minutit. Hind 21 eurot õpilase kohta (sisaldab kolm muuseumitundi ja lõunasööki) või 15 eurot õpilase kohta (sisaldab kolm muuseumitundi, lõunasöök endal kaasas).

Lisainfo „Puust ja punaseks“ koolipäevade kohta: Eesti Ajaloomuuseumi muuseumipedagoog Anu Kohal, anu.kohal@ajaloomuuseum.ee, samuti leiab info ja registreerumisvormi kõikide projektis osalevate muuseumide ja keskuste kodulehtedelt. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!