Rahvusvaheliselt auhinnatud laste ja noorte muusikafestival BIG BANG festival toimub sel aastal Mustpeade majas

21. sept. 2022 - Kommenteeri artiklit
BIG BANG festivali “Täiskuu” kontsert Prantsusmaal. Foto: Didier Rochut

18. ja 19. novembril toimub Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas BIG BANG muusikafestival lastele ja noortele vanuses 5–13 aastat. Sündmuse sisusse panustavad mitu suuremat Euroopa kultuurikeskust. Eestist osalevad heliloojad Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Ülo Krigul ja Maria Kõrvits, virtuaalreaalsuse kontserdil juhendab kuulajaid Tarmo Johannes ning muusikatubasid veavad Mari Kalkun ja Reigo Ahven.

Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Ülo Krigul ja Maria Kõrvits astuvad festivalil üles Eesti Heliloojate Ansamblina, tuues kuulajate ette lavastuslike elementidega muusikalise teose „Nomad: uneuksed“, mis sünnib spetsiaalselt selleks kontserdiks. Lavastuse autor on Kärt Tõnisson. Teoses võetakse helide tekitamiseks kasutusele kõikvõimalikud igapäevased esemed – kristallkausid, joogiklaasid, kahhelkivid, liivapaberiplokid, poldid ja naelad, kruubid ja paberid. Kontserdi lõpus on publikul võimalik nende muusikariistadega lähemalt tutvust teha.

Kogemuskontserdil „Vaata enda ümber, vaata enda sisse“ jagatakse kuulajatele kätte virtuaalreaalsuse prillid. Prillidest nähtav videopilt viib kuulajad loodusesse, kaugele kontserdisaalist – vaatlema detaile, süvenema valguste vahetustele ning kohtade meeleoludele. Kuulajaid juhendab ning kuulamiskogemust kommenteerib Tarmo Johannes. Salvestiselt kõlab Märt-Matis Lille „Maa ja mere laul“ (2018) ansambel U: esituses.

Mõlemal festivalipäeval toimuvad ka muusikatoad minikontsertidega ning kaasatakse publikut. Pärimusmuusiku Mari Kalkuni juhendamisel keskendutakse muusikatoas laulmisele. „Meie esivanemad lubasid hea hääle eest anda kullast õuna või isegi paari härgi, sest hääl teeb meie mõtted kuuldavaks ja suudab mõnikord liigutada lausa mägesid,“ ütleb Mari Kalkun.

Trummivirtuoos Reigo Ahven lubab, et tema muusikatoas ei tunne end mitte keegi mängides kõrvalejäetuna. „Kontsert viib kuulajad rütmilisele rännakule Lääne-Ghanasse, ja ilma lennukile astumata. Me ei külasta Accra turuplatsi, vaid läheme hoopis pealinnast mitmesaja kilomeetri kaugusele ühele karjakasvatajate hõimu lõikuspeole, kus mängitakse davuro-kelli, djembe’sid, dun-dun’e ja plaksutatakse väga palju,“ ütleb Reigo Ahven. Muusikatubadesse panustavad ka Portugali muusikud.

Kontserdid ja muusikainstallatsioonid lastele ja noortele mujalt Euroopast

Rahvusvahelise festivalina on BIG BANG-il võimalik võõrustada Tallinnas mitmesuguseid kõrgetasemelisi kontserte ning näidata spetsiaalselt lastele ja noortele mõeldud põnevaid muusikainstallatsioone, mille sarnaseid Eestist võtta pole.

Festivali produtsendi Svea Ideoni sõnul panustab BIG BANG-i kokku kuusteist suuremat Euroopa kultuurikeskust, neist Eestis saab näha külalisi Belgiast, Prantsusmaalt, Hollandist, Portugalist.

Üleeuroopalise BIG BANG-i peakorraldaja Zonzo Compagnie Belgiast toob Tallinna kaasa kontsertlavastuse „3ACH: A Stairway to Heaven – Taevatrepp“, mis tutvustab muusikaajaloo suurkuju Johann Sebastian Bachi helikunsti, teejuhtideks kaks suurepärast viiuldajat. Lisaks kasutatakse kostüüme ja videoid. Lavastus on võitnud Shanghai NOW festivali peapreemia (2020) ning nomineeritud The Young Audiences Music Awardsil (2017).

Prantsuse trupi Compagnie La Balbutie kontsert „Täiskuu“ pakub muusika kuulamise kogemuse pimeduses, ergutades kujutlusvõimet. Kontsert jutustab öö möödumisest päikeseloojangust kuni esimese valguskiireni, mille käigus nende enda kujutlusvõime muutubki teatriks.

Lisaks põhiprogrammile on BIG BANG-i festivali ajal Mustpeade majas tasuta väljapanek muusika- ja heliinstallatsioonidest. Belgiast tuuakse kohale kaks muusikamasinat: StepStrument, millel iga laps saab muusikat teha kõndides, ning Serafyn, millel on 108 vilet, kuus lõõtsa ja 16 vilkuvat tuld.  Samuti saab vaadata interaktiivset näitust elektroonilistest instrumentidest „Mobile Touch“ ning heliinstallatsiooni „Sublumia“, kus muusikat tekitatakse ja võimendatakse ruumi eri osadesse paigutatud seadmete kaudu. Mitme väljapaneku juures toimuvad töötoad ning autorid tutvustavad omaloodud installatsioone.

Festivali korraldab Tallinna Filharmoonia koostöös Zonzo Compagniega (Belgia) „UNESCO muusikalinn Tallinn“ programmi raames. Toetavad Loov Euroopa, Tallinna linn, Eesti Kultuurkapital ja kultuuriministeerium.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!