Sügis ERM-i Heimtali muuseumis Mulgimaal

23. sept. 2022 Tuuli Tubin McGinley ERM-i Heimtali muuseumi näituste- ja programmijuht - Kommenteeri artiklit

ERM-i Heimtali muuseum läheb sügisele vastu uute muuseumitundide ja töötubadega.

Algaval sügistalvisel hooajal keskendume mustritele ja nende loomisele. Oleme otsinud oma kogudest välja mitmesugused vanad mustritega esemed ning valmis nüüd lahkesti neid ka teistele huvilistele näitama. 

Vanad kinda-, soki- ja vöökirjad, tekimustrid, tikandid rahvariidesärkidel jms; mustrite ülesehitus ja tähendused – kõik see on põimitud meie uutesse muuseumitundidesse ja töötubadesse.

„Mulgi kuue graafika“ nime kannab töötuba, mille käigus tutvustatakse Mulgi kuue ajalugu ning valmistamis- ning kaunistamisviise. Õpitakse näpunööri ja kaaruspaela tegemist ning inspireerituna vanadest Mulgi kuubedest ja Anu Raua nöörvaipadest kujundab igaüks oma riidetükile väikese pildi. Töötuba on mõeldud 7.–12. klassi õpilastele ja täiskasvanutele.

„Mustrilise maakunsti“ töötoas tutvustatakse maakunsti ajalugu. Uuritakse mustreid muuseumi kogudes olevatel tekstiilesemetel ning tuuakse välja mustrite loomise iseloomulikud põhimõtted. Seejärel luuakse õues muuseumis nähtud mustritest inspireerituna ühine maakunstiteos. Töötuba on mõeldud eeskätt kunstikooli õpilastele ja täiskasvanutele.

Muuseumitunni „Kirjatähemustrid“ teema on märkide ja mustrite loomine ning vanade mustrimärkide tähenduste tundmaõppimine. Vaadeldakse mustrirütme ja nende loomise põhimõtteid ning praktilise tegevusena õpitakse kujundama nimetähtedest oma märki ja tähemustreid. Muuseumitund on mõeldud igas vanuses kooliõpilastele.

Muuseumitund „Kiriloomad ja kariloomad“ räägib sellest, milliseid loomi vanasti taludes peeti ja miks neid peeti. Õpitakse tundma vanu mustrikirju, mis on ajendatud loomadest ja lindudest (lambasilmakiri, kassikäpakiri jne). Mängitakse muuseumi mängutoas, mis on täidetud mustriliste kootud ja tikitud loomadega, ning lõpetuseks saab iga laps kavandada endale mustrilise sulestikuga kana. Muuseumitund on mõeldud lasteaialastele ja 1.–4. klassi õpilastele.

Töötoas „Sünnipäevavaiba kujundamine“ tutvustatakse vanu pulmavaipu, mida ehivad rikkalikud jutustavad kujundid elust enesest: linnud, inimesed, puud, kirikud, hobused, petrooleumilambid jms. Inspireerituna kõigest nähtust saavad lapsed kujundada sünnipäevavaiba, kasutades selleks olulisi kujundeid oma elust. Töötuba on mõeldud 1.–7. klassi õpilastele.

Lisainfo ja registreerimine:


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!