Svea Ideon: „Toome rahvusvaheliselt auhinnatud BIG BANG-i festivali sel aastal Mustpeade majja“

30. sept. 2022 Krista Must festivali pressiesindaja - Kommenteeri artiklit
BIG BANG-i muusikafestivali suursaadikud Trevon, Liisa Laura, Stefan, Silver Robin, Anna, Ronja Maria, Loreta ja Laura. Foto: Kai Kuusik-Greenbaum

Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja kõikides saalides toimub 18. ja 19. novembril BIG BANG-i muusikafestival lastele ja noortele vanuses 5–13 aastat. Sündmusest, mille sisusse panustab mitu suuremat Euroopa kultuurikeskust, räägib produtsent Svea Ideon.

Kas lapsed on festivalil pealtvaataja või osaleja rollis? 

Festivali formaat peab oluliseks lapsi kaasata, et julgustada neid muusikategemisest rõõmu tundma. BIG BANG-i kontserdid ja etendused on väikese publikuga, et soodustada interaktiivsust. Kasutatakse ka ebatavalisi muusikariistu, millega on võimalik pärast kontserte tutvuda. Kogu festivali ajal on Mustpeade majas väljapanek muusikainstallatsioonidest, mille juures toimuvad töötoad ning antakse minikontserte.

BIG BANG-i ajal muutub Mustpeade maja laste muusikamajaks, mis on täis seiklust ja lusti. Põnevad kontserdid, etendused ning muusikainstallatsioonid pakuvad külastajatele meelelahutust kogu päeva vältel. See on koht, kuhu tulla koos pere, sõprade, klassi või huviringiga muusikavõlumaailma avastama. Muusika- ja heliinstallatsioonid on mõlemal festivalipäeval publikule tasuta. Reede, 18. november on suunatud kooligruppidele, pakume spetsiaalseid hariduspakette lastele. 

Milliseid külalisteatreid BIG BANG-il Tallinnas näha saab?

Zonzo Compagnie Belgiast toob kaasa kontsertlavastuse „3ACH: A Stairway to Heaven“ („Taevatrepp“). 

See tutvustab muusikaajaloo suurkuju Johann Sebastian Bachi helikunsti, mille teejuhtideks on kaks suurepärast viiuldajat. Kasutatakse kostüüme ja videoid, nii et võib olla kindel, et lastel jätkub põnevust kuni etenduse lõpuni.

Põnevust tõotab ka Prantsuse trupi Compagnie La Balbutie kontsert „Täiskuu“. Publik juhatatakse saali, silmad kaetud, mis tähendab, et see kontsert pakub hoopis teistsuguse kuulamiskogemuse ja ergutab kujutlusvõimet. Kontsert ise jutustab öö möödumisest päikeseloojangust kuni esimese valguskiireni.   

Kes Eesti muusikutest osalevad?

Eesti muusikud teevad väga entusiastlikult lastega koostööd. Näiteks meie muusikatubasid veavad pärimusmuusik Mari Kalkun ja trummivirtuoos Reigo Ahven. Neil nii-öelda minikontsertidel saab ka publik muusikategemisse sekkuda. 

Uudse lahendusega tulevad välja Eesti heliloojad Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Ülo Krigul ja Maria Kõrvits. 

Neil valmib festivali ajaks kontsertlavastus „Nomad: uneuksed“, kus helisid luuakse igapäevaste esemetega: kristallkausside, joogiklaaside, kahhelkivide, liivapaberiplokkide, poltide ja naelte, kruupide ja paberitega. 

Erakordne on ka kogemuskontsert „Vaata enda ümber, vaata enda sisse“, mis algab sellega, et publikule jagatakse kätte virtuaalreaalsuse prillid. Kuulajaid juhendab ja kuulamiskogemust kommenteerib muusik Tarmo Johannes. Kõlab ansambel U: muusikasalvestis, mis viib kuulajad loodusesse, kaugele kontserdisaalist – vaatlema detaile, süvenema valguse vahetumisse ning kohtade meeleolusse. 

Kas sündmus on esmakordne?

Alustame sellest, et BIG BANG on üleeuroopaline laste ja noorte muusikafestival, mille sisusse panustavad kuusteist suuremat Euroopa kultuurikeskust. Rahvusvahelisus annab meile võimaluse kutsuda Tallinna mitmesuguseid etendusi ja kontserte ning näidata spetsiaalselt lastele mõeldud põnevaid muusikainstallatsioone, millesarnaseid Eestist võtta pole. 

Koroonapandeemia aastad mõjutasid tugevalt festivali toimumist kõikjal Euroopas. Ühe korra on BIG BANG ka varem Eestisse jõudnud, kuid esmakordselt toimub festival Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas. 

Lähem info www.filharmoonia.ee/bigbang.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!