Tallinna Keskraamatukogu kuu teema: Vahvad memmed-taadid

30. sept. 2022 Piret Remmelgas Männi raamatukogu juhataja - Kommenteeri artiklit

Indrek Koff „Kui ma oleksin vanaisa“ (2020) ja „Kui ma oleksin vanaema“ (2021)

Raamatus kirjeldab väike poiss, milline vanaisa tema oleks. Vanaisana oleks tal kindlasti palju lapselapsi, vähemalt kümme kuni kolmteist. Ta elaks paksus metsas mere ääres ja majas oleks hästi palju tube, mis on täis põnevat kola. Vanaisal oleks ilus ja tore naine, kes oskab hästi süüa teha ja valu haiget saanud kohtadelt ära puhuda. Vanaisa juures saaks alati palju nalja ja mängitaks igasuguseid põnevaid mänge. See on häid emotsioone tekitav raamat, milles on mõtlemisainet ka täiskasvanutele.

Teosele ilmus 2021. aastal järg „Kui ma oleksin vanaema“. Nagu pealkiri vihjab, mõtiskleb raamatus väike tüdruk selle üle, milline oleks tema elu vanaemana. Ta oleks suure südamega käbe ja kärme mutike, kellele teeb elu nalja. Vanaema elaks koos oma mehega suures toredaid naabreid täis kortermajas. Lapselapsi oleks neil tohutu hulk ning lapsed ei peaks vanavanemate juures kunagi igavust tundma, sest mängimiseks oleks vanaemal ja vanaisal kõige rohkem aega.

Benji Davies „Vanaema linnupoeg“ (2020)

Benji Davies on Suurbritannia populaarne lasteraamatute autor ja illustraator. „Vanaema linnupoeg“ on järjekordne lugu tema menuki „Tormivaal“ peategelasest nimega Noi.

Noi elab koos isa ja kuue kassiga mere ääres, kuid suveks tuleb poisil minna vanaema juurde. Vanaema elab üksi väikesel saarel. Vanaemal on alati ühe või teise asjaga tegemist ega ole kunagi mängimiseks aega. Ühel tormisel päeval satuvad Noi ja vanaema päästeoperatsiooni keskmesse, mille tulemusena saavad nad lähedasemaks. Raamat on kirjutatud trükitähtedega ning sobib lugema õppimiseks.

Markus Saksatamm „Kaisa sada vanaisa“ (2018)

Kaisal ei ole vanaisa, teistel aga on neid lausa mitu. Kaisa otsustab omale vanaisa ise välja mõelda. Vanaisa aitab Kaisal saada üle oma hirmudest ja häbelikkusest. Raamatust leiab veel vanaisade välimääraja ning ülesandeid lugejale. Lisaks saab panna oma fantaasia proovile ja mõelda ise mõned vanaisad välja. „Kaisa sada vanaisa on“ lastekirjanik Markus Saksatamme kolmeteistkümnes raamat.

Agnieszka Stelmaszyk „Kartmatu vanaema Adeele kosmosereis“ (2017)

Pärast kosmonaudi külaskäiku kooli tahab ka väike Mari kosmosesse lennata. Koolis naerdakse tema unistuse üle, sest päkapikke ja prillipapasid kosmosesse ei võeta. Mari vanaema Adeele arvates on aga kosmos kõigile – isegi vanadele. Vanaema otsustab Mari tuju tõstmiseks alustada ühe salajase projektiga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!