TÜ teaduskooli tegevused õpilastele ja õpetajatele

16. sept. 2022 Jonas Erik Laane TÜ teaduskooli kommunikatsiooni ja turunduse spetsialist - Kommenteeri artiklit
Tartu Ülikooli teaduskooli veebikursustel ja -võistlustel saab osaleda endale sobival ajal. Foto: Andero Kalju

Tartu Ülikooli teaduskool pakub ka sel õppeaastal oma tegevuste kaudu nutikatele õpilastele võimetekohaseid väljakutseid. Kiirelt kätte jõudnud sügis on teaduskooli jaoks eriline: lisaks tavapäraselt algavale õppetööle tähistatakse 70 aasta möödumist Eesti esimestest olümpiaadidest. „Kes palju teeb, see palju jõuab!“ usub teaduskooli direktor Ana Valdmann.

Teaduskooli e-kursused 

Põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased on taas oodatud Tartu Ülikooli Moodle’i õpikeskkonnas toimuvatele e-kursustele, mis pakuvad süvateadmisi, aitavad olümpiaadideks valmistuda ja avardavad silmaringi. Teaduskooli e-õppekeskuse lehel (e-oppekeskus.ee/kursused) on võimalik kursuseid mugavalt sorteerida, nende sisu lähemalt uurida ja huvipakkuvatele registreeruda.

Mitmed kursused hõlmavad valdkondi, mille vastu võib õpilasel huvi tekkida just koolis. Praktilist rakendust geograafiateadmistele leidub näiteks linnaplaneerimise kursusel ja kunstihuvilised saavad ennast väljendada analoogfotograafiat proovides. Neile, kel mõte juba kõrghariduse suunas liigub, pakub teaduskool eraldi kursusena ülevaadet ülikoolis toimetulemiseks vajalikest õpioskustest.

Üldjuhul kestavad kursused läbi õppeaasta, lõppedes aprillis. Valdava osa kursuste õppetöö algab oktoobris ja neile saab end käesoleval aastal registreerida 25. septembrini või kuni kohti jätkub. Jaanuaris alustavatele kursustele registreerumine kestab uue aasta alguseni.

Viktoriinide keskkond

Teaduskooli viktoriinide keskkonnas (viktoriinid.ee) on õpilastel võimalik end proovile panna veebivõistlustel, mille toimumisaeg on ära jaotatud terve õppeaasta peale. Veebivõistlusi leidub teaduskoolis igale kooliastmele. Näiteks algklassiõpilased on igal kevadel oodatud osalema toredal matemaatikavõistlusel „Jänku-Juta“, kus saab peategelasele appi tulla nii porgandite korjamisel kui ka võidujooksu läbimise aja mõõtmisel.

Vanematele klassidele loodud võistlustelt leiab huvitavaid faktiteadmisi igapäevaeluks: on ju kasulik teada, millist tüüpi vesi on kõige parem elektrijuht või milliseid omapäraseid vorme on eesti keeles kasutada lubatud.

Gümnaasiumiõpilased saavad oma teadmised proovile panna juba 12. oktoobril, mil avaneb „Valge bioloogia“ viktoriin. Esimest korda võistlema tulnud õpilastel tuleb luua keskkonda konto, millega saab soovi korral ka järgnevatel võistlustel osaleda.

Kes võistelda ei soovi, saab lehel leiduvast arhiivist välja valida oma huvidele vastava võistluse ja nuputada pingevabalt varasemate aastate ülesandeid.

„Talendid tuleviku teenistuses IV“

Alates tänasest on teaduskooli kodulehel (teaduskool.ut.ee/olympiaadid70) avatud registreerimine 24. ja 25. oktoobril TÜ raamatukogus toimuvale Eesti olümpiaadide 70. aastapäeva konverentsile „Talendid tuleviku teenistuses IV“. Lehel on võimalik tutvuda ka konverentsi kava ja lisamaterjalidega.

Keskse teemana käsitletakse kohapeal koostööd ja tugivõrgustikke, mis on andekate noorte arengu toetamisel edu võti. Muu hulgas pakutakse välja olümpiaadide arenguvõimalusi tulevikus nii riigi kui rahvusvahelisel tasandil ja tutvustatakse parimaid võimalusi õpilaste kaasamiseks. Vestlusringides arutlevad silmapaistvaid tulemusi saavutanud endised ja praegused õpilased koos oma juhendajatega nii olümpiaadiliikumise vajalikkuse kui ka murekohtade üle.

Pidulikule suursündmusele on oodatud haridusjuhid, üldharidus- ja huvikoolide õpetajad ning lastevanemad. Konverents on omasarnaste seas neljas, varasemad korraldati aastatel 2004, 2009 ja 2014.

Õppepäevad õpetajatele: õpilaste ettevalmistamine olümpiaadideks

Käesolevast õppeaastast pakub teaduskool õpetajatele ühepäevaseid ainealaseid õppepäevi oma õpilaste olümpiaadideks ettevalmistamiseks. Õppepäevad toimuvad piirkondades, toimumiskoha organiseerib kohalik omavalitsus.

Koolituspäeva (6–8 akadeemilist tundi) hind piirkonnale on 600–1200 eurot, hind sõltub grupi suurusest, koolituse teemast, läbiviimise vormist ja kestusest. Lõplik hind selgub tellijaga kokkuleppel, selles ei sisaldu lõunapaus. Koolituspäeval osalenutele väljastatakse soovi korral teaduskooli täiendkoolituse tõend.

„Soovime sel õppeaastal olla õpetajatele veel rohkem toeks, kuna just nemad on võtmeisikuks andekate õpilaste märkamisel ja nende arengu suunamisel,“ selgitab Ana Valdmann.

Teaduskooli kodulehelt (teaduskool.ut.ee/olumpiaadisusteem) on võimalik leida varasemate olümpiaadide ülesandeid ja lahendusi. Omal käel ülesannete lahendamine annab õpilasele hea ülevaate, mis teda olümpiaadil ees ootab.

Huvilised saavad teaduskooli tegevustega kursis olla kalendrit (kalender.teaduskool.ut.ee) jälgides. Iga sündmuse kohta on võimalik rohkem teada saada sellele klõpsates.

Silma tasub peal hoida ka meie Facebooki ja Instagrami lehtedel, kus jagame õpilastele ja õpetajatele suunatud teavet.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!