Väikesed kodu-uurijad kohtusid 12. korda

13. sept. 2022 Tiina Kivimäe Lugemisühingu projektijuht - Kommenteeri artiklit

Reedel, 9. septembril olid 3.‒6. klassi õpilased ja juhendajad, kes olid saatnud väikeste kodu-uurijate konkursile võistlustöö teemal „Terves kehas terve vaim“, palutud Paidesse traditsioonilisele tänupäevale.

Võistluse korraldajad, muuseumi teadusjuht Ründo Mülts ning Paide õpetajad Heli Prii, Eve Krais ja Tiina Kivimäe soovisid vastavatud Wittensteini tegevusmuuseumis kõiki käsitsi kirjutatud 95 võistlustöö autoreid tänada ja tunnustada. Kümnest Eesti ja ühest Soome koolist saadetud uurimistööde juhendajatena oli märgitud kokku 60 õpetajat ja pereliiget.

Tänupäeva mahtus lastele kolmes töötoas osalemine: kehalist tegevust pakkusid Paide linnameeskonna jalgpallitreenerid, vaimu turgutati Paide Kunstikooli õpetaja Sorge juhendamisel valge pliiatsiga joonistades ja tegevusmuuseumi töötoas valmistati ise vanaaegset imerohtu – martsipani. Psühholoog Marie Runnel jagas samal ajal juhendajatele vaimse tervise hoidmise nippe.

Päeva teises pooles toimunud konverentsil kuulati noorte kodu-uurijate ettekandeid omanäolisematest uurimustest. Samuel Künnapuu Vastseliina Gümnaasiumist koostas võistlustöö oma vanaisast, olümpiavõitjast Aavo Pikkuusist. Töö kokkuvõttes kirjutas ta: „Uurimistöö kirjutamisel sain aru, et kõiges, mida teen, tuleb hoida oma vaim tugev ja mõtted selged.“ Jüri Gümnaasiumi tüdruk Elli Tamuri tutvustas humoorikat uurimust oma 85 ja poole aasta vanuse vanavanaema poepidamisest: „Tal on terves kehas terve vaim juba väga kaua olnud.“

Tugevast tahtejõust rääkis lastele jalgpallurist külaline, Paide Linnameeskonna väravavaht Mihkel Aksalu.

Lastekirjanik ja ajakirja Hea Laps peatoimetaja Kätlin Vainola, kes mitmendat aastat žürii töös osalenud on, sõnas tunnustust jagades, et tänu konkursile on ta ise pisut paremaks sugulaseks saanud. Samuti võistlustöid hinnanud pedagoogika arhiivmuuseumi juhataja Veronika Varik pani osalejatele südamele tööde korrektse vormistuse ja unikaalse oskuse – kauni käekirja hoidmise ‒ tähtsust.

Tänupäeva lõpul kuulutasid korraldajad välja 13. väikeste kodu-uurijate võistluse teema, selleks on „Meie pere kuulab ja vaatab“.

Üldvõitjad

3.‒4. klass

Joosep Talviste, Tarbja Lasteaed-Kool (juhendajad Urve Salm, Moonika Talviste)

Richard Kivirand, Kuusalu Keskkool (juhendaja Külli Lendsaar)

Tanel Tuvike, Vastseliina Gümnaasium (juhendajad Kertu Torn, Triinu Tuvike)

Samuel Künnapuu, Vastseliina Gümnaasium (juhendajad Kertu Torn, Pirjo Künnapuu)

5.‒6. klass

Kaspar Heinla, Haljala Kool (juhendajad Külli Heinla, Mirjam Abel)

Liisbet Laigu, Haljala Kool (juhendaja Külli Heinla)

Aliise Kull, Simuna Kool (juhendaja Siiri Kanarbik)

Elisabeth Valdmann, Jüri Gümnaasium (juhendajad Triin Tammistu, Eve Vutt)

Tevon Sild, Jüri Gümnaasium (juhendajad Triin Tammistu, Sulev Sild)

Henri Raud, Kuressaare Hariduse Kool (juhendaja Merle Prii)

Loore Birkenfeldt, Kuressaare Hariduse Kool (juhendajad Merle Prii, Anneli Sirel)

Krita Kilumets, Kuressaare Hariduse Kool (juhendaja Merle Prii)

Mia Marii Vinni, Kuressaare Hariduse Kool (juhendajad Merle Prii, Reena Seema)

Liisbet Buht, Märjamaa Gümnaasium (juhendajad Eve Burmeister, Katri Buht)

Carola Lass, Aegviidu Kool (juhendaja Anneliis Liblik)


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!