VAT Teatri sünnipäevahooaeg uues kodus

30. sept. 2022 Teie VAT Teater - Kommenteeri artiklit
Uue hooaja avas VAT Teater lavastusega „Võõras“. Foto: Siim Vahur

VAT Teater saab 1. oktoobril 35-aastaseks. Meil on suur rõõm seda sündmust tähistada esimese täishooajaga oma uues asupaigas, Sakala 3 teatrimajas. Ka kõik uue hooaja esietendused saame teha oma majas. 

Uut hooaega alustasime trupilavastusega „Võõras“ (autor Albert Camus, dramaturg Mihkel Seeder, lavastaja Margo Teder, Võõra rollis Ago Soots). „Võõras“ on Albert Camus’ legendaarne jutustus mehest, kes satub mõrvasüüdistusega trellide taha ning peab seal leidma viisi, kuidas enda motiive teistele põhjendada. Selgub, et see pole üldse lihtne, kui maailmavaated on nii kardinaalselt erinevad. „Võõras“ valmis 80 aastat tagasi ja peidab endas hirmutavalt palju sarnasusi tänase päevaga, sõjaärevusega jne. Seega tundus tegijatele ainuõige aeg see lugu jälle ellu kutsuda.

Toetame värskeid tegijaid

VAT Teatri väikese juubeli hooaeg tuleb ka äärmiselt akadeemiline. Meie egiidi all teevad sel hooajal oma lõputöid nii EKA kui EMTA lavakooli tudengid. Esimesena esietendub 13. oktoobril EKA stsenograafiatudengi Joel Väli autorilavastus In memoriam Bellingshausen“.

See on lavalugu tõestisündinud juhtumist, kui lõunanabal paiknevas Bellingshauseni uurimisjaamas töötanud teadlaste vahel lahvatas agressiivne konflikt. Lavastaja Joel Väli lubab, et sellest tuleb vaataja jaoks tõeliselt psühholoogiline thriller ja visuaalne tripp.

Novembris loetakse aga VAT Teatris ette Eesti Teatri Agentuuriga koostöös toimuva mentorprogrammi tulemus, Eva Soekõrva näidend „Kriimustatud südamed“.

Laval maailmaränduritest eesti näitlejad

19. detsembril esietendub meil Aare Toikka lavastus „Hell häving“.

„Hell häving” on inglise in-yer-face-teatri ühe juhtfiguuri Philip Ridley värvikas, külluslik ja groteskne sissevaade kahe noore inimese mõttemängudesse esimesel kohtumisel. Osades on Henessi Schmidt ja Pääru Oja, kes mõlemad teevad praegu laias maailmas rahvusvahelist näitlejakarjääri ja selleks ajaks oma rännakutelt tagasi Eestisse jõuavad.

Osalusteater ulme vallas

Jaanuaris 2023 tühjendame Sakala black box’i osalusteatri lavastuseks „Vivaarium“. Lavastuse loomingulisse tiimi kuuluvad Helen Rekkor, Sander Põldsaar, Villem Rootalu ja Mihkel Seeder ning lavastus saab teoks rahvusvahelises teatriprojektis „PlayOn“. „Vivaariumi” etendustest saab publik osa vaid ühe kuu jooksul.

„Vivaariumi“ sisu võtab vaataja veidikeseks kaasa ulmevaldkonda. Nimelt peab inimkond planeedi päästmiseks lukustama end 20 aastaks kapslitesse. Enne seda tuleb aga ära otsustada, mille alusel jaotus teha. Osalejad võtavad vastu otsuseid, moodustavad gruppe, arutlevad ja hääletavad – seda kõike selle nimel, et päästa planeet. Ja kui veab, saavad nad endastki pisut parema ülevaate. Pole ju paha diil?

Haridustegevused juubelihooajal särtsakate uuendustega 

Soovime eriliselt esile tõsta meie lavastus+töötuba-pakette, mis on loodud sooviga pakkuda võimalikult laiapõhjalist kogemust nii õpetajale kui õpilasele. Uus magus pakkumine on meie uusima lastelavastuse „Mesilane sinu peas“ juurde. Oleme loonud lisaks kirjutamistöötoale „VATinaarium“ ka toetava materjali, mis sisaldab põhjalikku infot lavastuse kohta nii sotsiaalvaldkonna eksperdilt, noortelt, õpetajatelt kui ka näitlejatelt ja dramaturgilt. Samuti võib sellest materjalist leida mängulisi harjutusi ja küsimusi, mida saab kasutada enne ja pärast etenduse vaatamist. 

Oleme tekitanud mitmekülgse eelduse, et sellest teatrikülastusest kasvaks midagi veelgi põhjalikumat ning sügavamat. Ja see pole veel kõik! Esmakordselt saab osaleda õpilastele suunatud challenge’is #vatmesilane, kus kutsume noori üles tegema „Mesilase“ koreograafiast inspireeritud TikToki videoid. Osaleda võib nii üksi kui kasvõi terve klassiga. 

Teine pakett on seotud noortelavastusega „Woke & Vihane“ – töötoa „VATinaarium“ on dramaturg Mihkel Seeder sobitanud just selle lavastuse mõtestamiseks. Kolmas pakett keskendub kooli- ja küberkiusamise teemalisele lavaloole „#kaotamindära“, mille lisavõimalused on kodulehelt allalaaditav materjal ning foorumteatri töötuba „Noor virtuaalmaailmas“. Neljas pakett on igihalja „Pál-tänava poiste“ juurde kuuluvad lavavõitluse ning foorumteatri töötoad. 

Uudisena on meie materjalid leitavad nüüd ka E-koolikoti digiõppevaramu lehelt. Jätkuvad kevadel alanud töötoad Ukraina lastele, mida toetab Aitan Lapsi programm. Uudisena saab Ukraina lastele kutsuda lavavõitluse ning modernses võtmes folktantsutöötuba (võimalik ka eestlastele ukraina kultuuri tutvustamiseks), mis mõlemad sobivad alates algklassidest kuni keskkooli lõpuni. 

Toetavaid materjale, nt infot teiste töötubade, teatrikülastuseks häälestamise kohta ja soovitusi, kuidas ühendada õppeaineid ning koolisündmusi lavastuste ning töötubadega, leiab meie kodulehelt õpetajate rubriigist. 

Kohtumiseni teatris!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!