Vene keele kolmanda kooliastme e-tasemetöö – kellele, milleks ja kuidas?

23. sept. 2022 Merle Jung haridus- ja noorteameti e-hindamise peaspetsialist - 1 Kommentaar

Kuigi seoses Venemaa agressiooniga on meedias võetud sõna vene keele õppimise vastu, on vene keele õppijate arv, eriti B-võõrkeelena, seni veel väga suur ja sellega tuleb siiski tegelda.

Vene keele oskusest parema ülevaate saamiseks on oluline õppe tulemuslikkust regulaarselt mõõta. Tasemetöö võimaldabki saada objektiivsemat tagasisidet vene keele oskuse kohta nii A- kui B-võõrkeelena. Tasemetöö toimub 11. ja 12. jaanuaril 2023 eksamite infosüsteemis EIS, https://eis.ekk.edu.ee.

Venekeele e‑tasemetöö mõõdab keeleoskust A2-tasemel. Kui õpilased on õppinud vene keelt riiklikus õppekavas kehtestatud mahus, on tasemetöö sihtrühm A-võõrkeele puhul 7. ja B-võõrkeele puhul 9. klassi õpilased. 

Millest test koosneb? 

Tasemetöö koosneb kirjalikust ja suulisest osast. Kirjalik osa sisaldab kuulamis-, lugemis- ja kirjutamisülesandeid, suuline osa rääkimisülesandeid. Testi sooritamiseks on vaja internetiühendusega arvutit, mikrofoniga kõrvaklappe ja venekeelset klaviatuuri. Tasemetööst annab täpsema ülevaate tabel.

E-tasemetöö osad ja nendes mõõdetavad oskused.

E-tasemetöö kirjaliku osa täitmiseks on ette nähtud 90 minutit, kuid test ei sulgu automaatselt. Õpetaja jälgib, et õpilased ettenähtud aja möödumisel testi lõpetaksid. Suulise osa sooritamiseks läheb orienteeruvalt 20 minutit, ka see testiosa ei sulgu automaatselt, kuid vastuste salvestamise aeg on piiratud. Näiteks võib küsimustele vastamiseks olla aega 15 sekundit, kuid pildi kirjeldamiseks 1,5 minutit.

Mida silmas pidada?

Suuline osa viiakse võimalusel läbi vahetult pärast kirjalikku ning nende vahel on soovitatav teha väike paus, et kõik õpilased saaksid suulise osaga alustada ühel ajal. Kuid suulist osa võib läbi viia ka väiksemates rühmades või ükshaaval, vastavalt koolides koostatud graafikutele, seda õpilaste puhul, kes ei suuda teistega samas ruumis keskenduda. 

Oma suulisi vastuseid saab õpilane salvestada ainult üks kord. Tal on piisavalt aega oma vastust parandada, kuid vajutades nuppu „Lõpetan“ tal teist võimalust enam ei ole. 

Suuliste ülesannete salvestamise nupud EIS-is.

Kes hindab?

Tasemetöö tulemust ei käsitleta kokkuvõtva hindamise alusena ja seda ei hinnata hindega. Nii õpilased kui õpetajad saavad sõnalise tagasiside A2-keeletaseme saavutamise kohta üldiselt ja osaoskuste kaupa. Tagasiside antakse protsentuaalselt kolmel tasemel:

• sinu vene keele oskus on A2-tasemel. (70–100%)

• sinu vene keele oskus on peaaegu A2-tasemel. (50–69%)

• sinu vene keele oskus ei ole veel A2-tasemel. (0–49%)

Õpilase tagasiside näidis.

Tasemetöö kuulamis- ja lugemisülesanded hindab arvuti automaatselt pärast testi sooritamist. Kirjutamis- ja rääkimisülesanded hindab vastavate hindamisskaalade alusel aineõpetaja. Kirjutamise ja pildi kirjeldamise ülesande puhul hinnatakse ülesande täitmist ja õigekeelsust ning teksti lugemise ülesandes hääldust ja soravust. 

Tasemetöö tulemused on koolile ning õpilastele EIS-is kättesaadavad hiljemalt kümme tööpäeva pärast tasemetöö viimase osa toimumist.

Riiklikku valimit ei ole, töö sooritamine on vabatahtlik.

Kuidas valmistuda?

Tasemetööks ei ole vaja spetsiaalselt valmistuda, abiks on eelkõige A2 vene keele õpikud ja töövihikud, sest need sisaldavad samal tasemel ülesandeid, mida e-tasemetööski kasutatakse.

Kindlama tunde tagamiseks võib tasemetööks valmistumisel kasutada ka järgmisi võimalusi.

  • Kuni 21. oktoobrini saab sooritada vene keele A2-taseme lähtetaseme testi, et teha kindlaks õpilaste orienteeruv keeleoskuse tase ja harjutada ülesannete lahendamist EIS-is. Lähtetaseme test sisaldab kuulamis-, lugemis-, sõnavara- ja grammatikaülesandeid, kuid ei mõõda kirjutamis- ega rääkimisoskust. Test on tehtav 45 minuti vältel ning täielikult arvutiga hinnatav. Õpilased ja õpetajad näevad tulemusi kohe pärast testi lõpetamist, samuti saavad nad vaadata õigeid ja valesid vastuseid. Test on avatud sügisese koolivaheajani ja selle ID EIS-is on 8932. Rohkem infot: https://projektid.edu.ee/pages/viewpage.action?pageId=138674341.
  • EIS-is on avalikuks kasutamiseks harjutustest suulise osa ülesannete lahendamiseks. Testi ID on 7624, seda testi võivad õpilased lahendada ka korduvalt. On väga soovitatav lahendada testi vähemalt üks kord koos õpilastega klassiruumis, et nad harjuksid tegema suulisi ülesandeid kaasõpilastega ühes ruumis. Samuti peaksid nad läbi proovima kõne salvestamise tehnilise poole, et tasemetöö ajal püsiks tähelepanu vastustel, mitte sellel, mis hetkel millist nuppu vajutada.
  • Kindlasti on oluline harjutada enne testi õpilastega ka venekeelse klaviatuuriga kirjutamist. Kui koolis venekeelsed klaviatuurid puuduvad, on võimalik hankida vene tähestiku kleebised ning lasta need näiteks õpilastel endal õigetele klahvidele kleepida, et need paremini meelde jääksid.
  • Kirjutamiseks võib kasutada ülesandeid ja diagnostilisi teste EIS-i vene keele e-kogudest. Nii lihvivad õpilased oma vene keele oskust ja harjutavad ühtlasi EIS-i kasutamist ning õpetajad saavad tagasisidet õpilaste tugevuste ja õpilünkade kohta.

Kust leida infot? https://projektid.edu.ee/pages/viewpage.action?pageId=132153971


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Vene keele kolmanda kooliastme e-tasemetöö – kellele, milleks ja kuidas?”

  1. Aile Ailt ütleb:

    Praeguses poliitilises olukorras on tasemetöö toimumine kohatu.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!