Virumaa muuseumide haridusprogrammid

23. sept. 2022 Virumaa Muuseumid - Kommenteeri artiklit


Rakvere linnus on endiselt omal kohal

Rakvere linnus. Foto: Kaspar Pokk

Suvi on selleks korraks möödas ja linnuse müüride vahel jäänud vaikseks. Nüüd on meil aega ja ruumi, et midagi uut õppida ning ootame kõiki väikeseid ja suuri meiega ühinema. 

Praegu on parim aeg tulla linnuse loomi vaatama. Täiesti uue haridusprogrammi „Metsast lauta“ käigus saab tutvuda loomade ja nende kodustamise looga. Külastame loomade kodusid, saame teada, mida nad söövad, mida päevad läbi teevad ja mis kasu inimestele toovad. Programm on suunatud I ja II vanuseastmele, seega räägime loomapidamise saadustest ja sellest, kuidas inimesed neid kasutavad. Aga ka sellest, mida loom inimeselt vajab. Anname loomadele maitsva ampsu ja ehk õnnestub mõnele paigi teha. Muidugi saab programmi kohandada ka lasteaialastele ja vanemale vanuseastmele, viimase puhul lisame kõnekaid seoseid ajalooga.

Vahetu kogemuse keskajast võib saada haridusprogrammis „Eluolu ja kombed Vana-Liivimaal“. Tolle aja elu ja kombestiku tunnetamiseks istume lauda, einestame keskaegsel viisil ning tantsime tolleaegset seltskonnatantsu. Räägitakse keskaegsest olmest, hügieenist ja meditsiinist, külastades ravitsejatuba ning sobilikus vanuses õpilaste puhul ka bordelli. Programmi on kaasatud populaarsed atraktsioonid, nagu piinakamber, surmatuba ja põrgu, et ilmestada keskaja tavasid ja tolleaegse inimese maailmapilti. Programm sisaldab rohkelt seoseid ajaloo, inimeseõpetuse ja ühiskonnaõpetusega ning sobib igale vanusele. 

Jätkuvalt kutsume osa saama „Keskaegsest seiklusest“, milles käime linnuse läbi püssirohukeldrist piinakambrini, saame teada, kuidas linnus ehitati ja mil moel seal elati. Ehtsat mõõka käes hoides ja vibu lastes hakkab ajalugu tõeliselt elama. Programm sobib nii kooliõpilastele kui ka täiskasvanutele.

Elust ja melust ei tule puudust jõulude ajal. Võluloss tõuseb taas kord suveunest, et lapsed koos päkapikkude ja võluritega võiksid teha jõulutralli. Aga loomu poolest on talv rahulik, mistõttu tuletame ennast vahetevahel linnarahvale kahurilaskudega meelde. Niisiis, oleme linnuses ja ootame, et koos teiega midagi põnevat teha. 

Info ja registreerimine linnus@svm.ee, tel 5333 8160.

Virumaa Muuseumid


Rakvere Linnakodaniku majamuuseum kutsub külla

19. sajandi interjööriga majamuuseumis viiakse läbi haridusprogramme. Foto: Karli Saul

Hubase ja huvitava, 19. sajandi interjööriga majamuuseumi pööningul viime läbi meie haridusprogramme. Õppekavaga seotud programmid saadavad meid läbi aastaringi, kui tähistame pühasid, nagu kadri- ja mardipäev, jõulud ning lihavõtted. Rahvuskultuuriga saame tutvuda ka omaaegseid riideid uurides ja ise leiba tehes.

Moodsasse argipäeva toob vaheldust võimalus osaleda vana aja koolitunnis. Harjutame veerimist ja rehkendamist, kasutame kirjutamiseks krihvlit ja sulge. Turnimise tunnis teeme püramiidi.  Et moodsate aegadega kaasas käia, õpime ka oma tervist hoidma. Tervise programmis räägime une, liikumise ja tervisliku toitumise olulisusest. Teeme kätepesukatset ja paneme kokku käepärase ravimtaimekotikese.

 Sõbrapäevaprogrammis mõtiskleme sõpruse ja hea suhtlemise üle. Teatriprogramm viib meid tagasi teatri sünni juurde. Uurime, mida on teatri tegemiseks vaja, ja toome pärast proovi ka ise etenduse lavale. Tunni lõpetuseks võime minna majaringkäigule ja näha, kuidas elasid linlased eelmisel sajandil. 

Sellest kõigest saab lähemalt infot aadressilt angelika@svm.ee või tel+ 372 5788 0729.

Virumaa Muuseumid


Palmse mõisa lugu 

Palmse mõis pakub meeldivat ajaviidet ja toredaid seiklusi aasta ringi. Foto: Kaspar Pokk

Palmse mõis pakub meeldivat ajaviidet ja toredaid seiklusi aasta ringi. Sellelgi sügisel kutsume lapsi veetma üht seiklusrikast ja põnevat päeva mõisas.

Programm „Moonakad ja härrasrahvas“ viib meid ajas tagasi 19. sajandisse ja tutvustab kahe eri elustiili esindajaid. Võrdleme härrasrahva ja moonakate eluolu, söömiskombeid, toidunõusid ja toite, saame ettekujutuse talupoja toitudest, mekkides körti.

„Palmse mõisa looduslugu“ viib õppekäigule Palmse mõisa parki, kus tutvustatakse Palmse mõisa lugu ajaloovõtmes, mis põimitakse sealse eriilmelise pargi ja metsakooslustega enne ja nüüd. Tuuakse sisse keskkonnateadlik käitumine looduses ja oskus märgata ning kuulata loodust. Vastavalt sihtrühmale ja teemadele saab valida kolme matkaraja vahel.

Lisaks on võimalik klassiga meisterdada putukahotelli. Üks putukate elurikkuse toetamise võte on rajada aedadesse ja miks mitte ka kooli õuealale putukahotellid, kus liigid saavad talvituda, paljuneda ja varjuda. Üheskoos saame matkata, rääkida putukate rollist ökosüsteemis ja samal ajal hotelli sisuga täita. Ja mis kõige toredam – hotell tuleb teiega kaasa ning saate aasta ringi jälgida, kuidas putukatel läheb.

Päeva eesmärk on anda lastele teadmisi muuseumi olulisusest ja tutvustada mõisa ajalugu mängulise tegevuse kaudu.

Palmse mõisas saavad unustamatu elamuse nii väikesed seiklejad kui ka uudishimulikud avastajad.

Programmid on mõeldud eri vanuses lastele, kes tahavad teadmisi omandada väljaspool kooli. 

Olete oodatud Palmse mõisa! Info ja registreerimine info@palmse.ee tel +372 555 9977. 

Virumaa Muuseumid


Politseimuuseumis saab tutvuda politseitööga 

Eesti Politseimuuseum. Foto: Karli Saul

Rakveres asuv Eesti Politseimuuseum (Tallinna 3) ei ole muuseum selle sõna klassikalises tähenduses, vaid pigem kogu pere teemapark, mis võimaldab igas eas külastajail omandada teadmisi politseitööst põneva ja kaasahaarava tegevuse abil. SA Virumaa Muuseumid koosseisu kuuluvas politseimuuseumis ei tule tunde väljapanekut imetleda ja tohutuid tekstimassiive lugeda. Siin saab omal nahal järele proovida, kuidas politseitööga seotud valdkonnad päris elus välja näevad.

Kahel korrusel on kokku kümme näitusetuba ja lastemuuseum, kus põnnid saavad pehmete mänguautodega õppida tundma liiklusmärke ja ohutu liiklemise põhimõtteid. Peamajas on igas toas midagi, mida osalejatel on võimalik ise proovida, katsuda ja kus giidi loodud situatsioone lahendada. Näiteks saab testida päris autos oma pidurdusreaktsiooni, sõita kaldteel, proovida väsimusprille, korraldada märuli, katsetada fotorobotit, proovida selga politseiriideid ja tunda omal kehal eriüksuslase varustuse raskust, kavaldada üle valvesüsteemi, ronides laserkiirte vahel, võtta sõrmejälgi ja palju muud. Kohtueelse uurimise laboris on osalejatel võimalik kehastuda CSI tüüpi kriminalistideks, lahates südant, silma, võtta mitmesuguseid proove ja tuvastada mõrvarelv.

Eriüksuse majas on võimalik kehastuda eriüksuslaseks ning loetud minutite jooksul pahalasi kahjutuks teha. Samuti saab proovida täpsuslaskmist liikuvast politseiautost ning poseerida patrullmootorrattal. „Meie muuseumis saab külastaja osaleda politseitöös ning samal ajal avardada oma silmaringi köitvate faktidega,“ sõnas Eesti Politseimuuseumi direktor Andrus Eesmaa. „Gruppidele korraldame põnevaid mänge ja eriprogramme,“ rääkis ta ja lisas, et tänaval saab mõõta autode kiirust, lahendada mõrvamüsteeriumi, võistelda meeskondlikult politseitöös ja läbida eriüksuse rada. Lisaks majale on muuseumil võimalusrohke sisehoov, kus pöörlevas autos saab kogeda, mida tunnevad liiklusõnnetuses üle katuse veerejad, vaatamiseks ja katsumiseks on autod ja bussid. Ennast saab proovile panna osavusrajal ja ronimisseintel. Ei puudu ka laste politseijaoskond ja liikluslinnak. Isegi politseikopter on. Tõsi, see ei ole päris, vaid on kopteri vähendatud koopia (valmistatud muuseumi eritellimusel päris kopteri jooniste järgi), kuid külastajatele annab see kopterilennu kogemise. Kopter on kahekohaline ning seda on võimalik külastajal ise juhtida. Katuste kõrgusele see ohutuse pärast küll ei tõuse, kuid maalähedase lennuelamuse saab küll.

Õue uusimad eksponaadid on politsei- ja piirivalveameti annetatud jääklassi kaater ning veekahur Tige Elevant massirahutuste mahasurumiseks.

Nii jagub ohtralt uut ja põnevat ka neile, kes on juba politseimuuseumis käinud. Uued atraktsioonid on piisav põhjus veel kord tulla.

Täpsem info muuseumi koduleheküljel www.politseimuuseum.ee

Risto Kukk, ajakirjanik 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!