2022/2023. õppeaasta rahvaluuleolümpiaad

4. okt. 2022 Merili Metsvahi žürii esimees - Kommenteeri artiklit

Tänavu toimuva rahvaluuleolümpiaadi teema on „Kurjus on ilmas, headus on ilmas“.

Teema on inspireeritud „Nukitsamehe“ filmis Marju Kuudi lauldud laulust, mille viisi on loonud Olav Ehala ja sõnad Juhan Viiding. Lastefilmis kõlav laul pole pikk, ent on üsna tähenduslik. Nii mitmedki värsid – nagu „kurjus kuulub siia ilma / samuti kui headus“; „võib-olla paha on hoopis hea“ – pakuvad mõtlemisainet nii praegu maailmas toimuva kui ka rahvaluule mõtestamise seisukohast. Rahvaluule olemuses on alati olnud alternatiivsete lähenemiste pakkumine valitsevale korrale, diskursusele või ametlikule versioonile maailmas toimuva kohta. Praegusel ajalooetapil, mil väline reaalsus on kriisidest tulvil, on rahvaluule väga elujõuline. Rahvaluuleolümpiaad pakub võimaluse neid protsesse kultuuriuurija seisukohast analüüsida.

Erinevalt eelmistest kordadest, mil eelvooru tööna pidi koostama individuaalse uurimistöö, pakume seekord välja kaks võimalust: uurimus või projekt. Kui uurimistööl peab olema üks autor, siis projekt võib valmida ka rühmatööna. Ka projekt eeldab välitööde tegemist või arhiivimaterjali läbitöötamist ning materjali analüüsi, ent projekti puhul on peamiseks väljundiks midagi loomingulist: näitus, raamat, matkarada, virtuaalkeskkond, film, video, mäng, taskuhääling, etendus vms. Juhul kui projekti pole võimalik ideaalsel viisil dokumenteerida, tuleb lähtuvalt vanasõnast „Oma silm on kuningas“ kutsuda žürii liikmed kohapeale lõpptulemust vaatama-kuulama.

Projektid peavad olema žüriil nähtud ja õpilastel uurimistööd Tartu Ülikooli lähetatud 23. jaanuariks. Lõppvooru kutsutakse kolmkümmend 7.–12. klassi õpilast ning see leiab aset 7. ja 8. märtsil Tartus. Lisaks lõppvooru tööde lahendamisele ja auhindamistseremooniale saavad õpilased osa kultuuriprogrammist.

Ootame rohket osavõttu!

Žürii koosseis: Reet Hiiemäe, Tiiu Jaago, Andreas Kalkun, Kristel Kivari, Merili Metsvahi ja Maili Pilt.

Lisainfo ja teemad: https://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/rahvaluuleolumpiaad. Küsimuste korral palun pöörduge žürii esimehe poole e-aadressil merili.metsvahi@ut.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!