Kutsume üles kirjutama muusikast enda elus

28. okt. 2022 Natali Ponetajev Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti rahvaluule arhiivi assistent - Kommenteeri artiklit

Jätame end tulevikule meelde! Eesti rahvaluule arhiiv ootab aasta lõpuni kaastöid kogumisvõistlusele „Muusika minu elus“.

Mis olukorras kuulame muusikat, laulame või mängime pilli? Millist muusikat armastame ja miks? Kuidas on seotud vaikus, muusika ja müra – kas nad välistavad üksteist? Mida on vaja, et koos muusikat teha? Kas on muusikat, mis seostub mõne kindla inimese või mälupildiga – mõni pala, stiil, telefonihelin? Millised on Eestis hästi tuntud laulud?

Nendele ja mitmetele teistele küsimustele ootab Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti rahvaluule arhiiv vastuseid selleaastase kogumisvõistluse raames, mille teema on „Muusika minu elus“. Muusikat on meie ümber palju – see on kunst, ajaviide ja osa suhtlusest. Kogumisvõistluse keskmes on muusika osa Eesti inimeste elus – nii lähiminevikus kui ka praegusel ajal – ning muusikaga on omanäoline side kõigil meist. Seetõttu ootame oma lugusid ja mälestusi jagama igaüht, sõltumata sellest, kas ta on muusika tegija, kuulaja või suhestub sellega mõnel muul moel. Just igaühe isiklik ja ainulaadne kogemus aitab mõista muusika osa inimese elus ja selle rolli teistega suhtlemisel.

Muusikal on noore inimese elus oluline koht – nii enese väljendamisel, suhete loomisel kui ka kuuluvustunde tekkimisel, muusika elustab seltskondlikku koosviibimist ja kõlab mitmete igapäevatoimetuste taustaks. Kutsume õpetajaid üles suunama õpilasi mõtisklema muusika tähenduse ja rolli üle enda elus ning kirjutama neil teemadel muusika- või kirjandustundides. See on võimalus anda väärtuslikku informatsiooni meie ühisesse kultuurimälu panka ja tutvustada õpilastele arhiivi rolli ajaloo talletamisel. Lisaks kirjutamisülesandele olulisel teemal lisab kaastöö saatmisele vürtsi võistlusmoment.

Kirjutamisel tasub mõelda muusikale selle kõikvõimalikes avaldumisviisides – heliplaadid, filmid, kontserdid, festivalid, enda ja pere muusikategemine. Samuti kutsume märkama pealtnäha väikseid asju, nagu ühine laulmine ekskursioonibussis, pillimäng sõpradega, raadioga kaasa ümisemine, omaette vilistamine, pidu naabri aias või tümakas parkimisplatsil. Olgugi et öeldakse, et pea kõigis inimestes on peidus (varjatud) musikaalsus, on mitmed saanud kodust või koolitunnist kaasa teadmise, et neile on elevant kõrva peale astunud. Missugused hoiakud ja arvamused ühiskonnas põhjustavad seda, et osa inimeste musikaalsus jääb varjule? Kuidas peegelduvad arusaamad musikaalsusest muusikaõpetuses ja mil moel toovad õpetajad lasteni rõõmu muusikast? Otsime ka vastust küsimusele, kui tähtis tundub inimese täisväärtuslikuks eluks laulu- või pillimänguoskus – kas see on sama vajalik kui liikumine ja kõnelemine?

Abistavad küsimused ja täpsemad juhised kaastöö saatmiseks leiab veebilehelt https://kratt.folklore.ee

Vastata võib vabas vormis, küsimustiku alusel või valida küsimuste hulgast need, mis enim kõnetavad. Samuti on oodatud kõiksugused näited: laulutekstid, helisalvestised, noodid, videod ja fotod.

Valminud töö võib esitada sealsamas veebilehel, saata e-aadressil kratt@folklore.ee või paberkandjal aadressil „Muusika minu elus“, Eesti Kirjandusmuuseum, Vanemuise 42, Tartu. Vastuste saatmise tähtaeg on 31. detsember 2022. Kui tekivad küsimused või soovite saada küsimustikku oma postkasti, kirjutage kratt@folklore.ee või helistage 737 7730. 

Kogumisvõistluse koostööpartner on Viljandi pärimusmuusika festival ning parimaid töid ootavad ihaldusväärsed auhinnad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!