Mäss konservatiivsuse vastu

7. okt. 2022 Mart Laanpere TLÜ matemaatika ja informaatika didaktika professor - Kommenteeri artiklit
Mart Laanpere. Foto: Merli Vajakas

Jo Boaleri mäss koolimatemaatika konservatiivse olemuse vastu meenutab osaliselt 1990. aastate matemaatikasõdu (Math Wars) ja 1960. aastate uue matemaatika (New Math) liikumisi. Huvitaval kombel toimuvad taolised õppekava radikaalsed ümbermõtestamise katsed 30-aastaste tsüklitena, mis on teatavasti ka inimpõlve kestus. Ka 1930. aastatel ja 20. sajandi esikümnendil toimusid suured õppekavarevolutsioonid osaliselt matemaatikamässust inspireerituna, mille tulemuseks oli USA-s esimese ja teise põlvkonna õppekavateooriate sünd (F. Bobbitt, 1918; R. Tyler, 1949). Kui hulgateooriast inspireeritud uue matemaatika mäss lõppes globaalse läbikukkumisega ja täieliku tagasipööramisega, siis matemaatikasõjad vaibusid pisitasa. 

Nüüd on üks inimpõlv taas möödas ja rahutus koolimatemaatika uuendajate seas kasvab. Jo Boaler tahab asendada selles „kõige hirmutavamas ja raskemas“ õppeaines abstraktsete algoritmide tuupimise mõtlemise ja arutlemise rõõmuga. Ta usub, et iga last saab õpetada matemaatikat nautima, ja tal on õnnestunud leida mõttekaaslasi nii teadlaste, praktikute kui ka haridusametnike seas. Tema loodud „teistmoodi matemaatika“ programm ja veebiplatvorm YouCubed on jõudnud sadade tuhandete õpilasteni, California osariigi matemaatika ainekava on Jo eestvedamisel radikaalselt uuendatud. 

Teisalt on Jo Boaler näide uut tüüpi haridusteadlasest, keda inspireerivad eelkõige laiapõhjalised sotsiaalsed muutused. Ta võitleb sugudevahelise ebavõrdsuse ja kivistunud soorollide kaotamise eest. Ta mõtestab ümber õppimise põhialuseid, lähtudes uusimate aju-uuringute tulemustest. Ta taotleb kasvuuskumuse mõtteviisi kujundamist õpilastes. Seetõttu kõnetab Jo Boaler mitte üksnes koolimatemaatika uuendajaid, vaid hariduses muutuste ootajaid laiemalt. 

Samas on see kaasa toonud ka traditsioonilist lähenemist väärtustavate kolleegide rünnakud tema vastu. Näiteks 2012. aastal tekitas suurt kõmu Stanfordi ülikooli emeriitprofessori Milgrami nii räige rünnak Boaleri vastu, et Boaler kaebas ta koos oma teise ründaja Bishopi ahistamissüüdistusega kohtusse. Samas pole sellised rünnakud peatanud matemaatikasõdade uue laine levikut, mille üks tunnus on Jo Boaleri raamatu eestindamine ja tänulik vastuvõtt meie haridusuuendajate kogukonnas, kus on põhiteemadeks tõusnud üldpädevused, uus õpikäsitus ja eksamite ümbermõtestamine või lausa kaotamine.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!