Mereteaduse konverentsil räägitakse Eesti mereuuringute hetkeseisust ja arengusuundadest

11. okt. 2022 Tartu Ülikool - Kommenteeri artiklit
Tartu Ülikooli mereinstituudi teadlaste üks ülesanne on seirata rannikumere elustiku muutusi. Foto: Kaire Kaljurand

14. oktoobril toimub Tallinnas konverents „Eesti mereteadus 2022“, kus antakse ülevaade Eesti mereteaduse hetkeseisust ja huvitavamatest päevakajalistest uurimissuundadest. Konverentsiga tähistatakse Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi 30. aastapäeva.  

Kasvav huvi merealadel majandamise vastu on suurendanud vajadust koguda merekeskkonna kohta mitmekesist ja kvaliteetset teadusinfot. Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi juhi Markus Vetemaa sõnul on mereuuringud nii Läänemere kui ka kogu maailmamere kestlikuks kasutamiseks väga olulised.  

„Teadlaste kogutav ja analüüsitav info on kohati kriitilise tähtsusega, sest näiteks massiivsete merre rajatavate ehitistega – tuuleparkide, torujuhtmete ja sadamakaidega – mõjutatakse looduskeskkonda pikaks ajaks. Seega on alati vaja leida kõige ohutumad stsenaariumid. Mere loodusvarad, eelkõige kalavarud, on elatusallikateks paljudele inimestele, mistõttu tähendab optimaalne ressursikasutus ka rahalist võitu. Eesti mereteadlaste töö aitab seejuures leida tasakaalupunkti nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil,“ ütles Vetemaa.  

Mereuuringud on Eestis üks kiiremini arenevaid teadusvaldkondi: kasvab nii teadusprojektide kui ka -publikatsioonide arv ja hoogustub rahvusvaheline koostöö. Teadusuuringute tegemise kõrval räägivad mereteadlased üha enam kaasa ka merealade käekäiku suunavates otsustuskogudes.

Konverentsil saavad sõna teadlased peamistest Eestis mereuuringutega tegelevatest instituutidest ja töörühmadest. Käsitletav teemaring puudutab merealade seiret, mereelustikku ja -keskkonda, majandamisvõimalusi, kliimamuutuste mõju ning merekeskkonnas toimuvate muutuste modelleerimist.

Tartu Ülikooli Eesti mereinstituut on suurim ja kõige laiema uurimisvaldkonnaga mereuuringuid tegev asutus Eestis. Instituut asub Tallinnas, selle allüksused on Tartus ja Pärnus ning välibaasid mitmel pool mujal Eestis. Mereinstituut teeb merebioloogiliste ja -füüsikaliste alusuuringute kõrval ka riiklikku merekeskkonna seiret ning uuringuid kalavarude hindamiseks ja säästlikuks majandamiseks.  

Päevakava on konverentsi veebilehel. Ettekanded toimuvad eesti ja inglise keeles ning neid saab jälgida ka aadressil https://worksup.com/app#id=MERETEADUS2022.  


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!