Omanikuta rattad läksid uuesti veerema 

14. okt. 2022 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit
Värsked jalgrattaomanikud, kutsehariduskeskuse õpilased Kirill, Kirill ja Saša oma sõiduriistadega. Fotod: PKHK

Pärnumaa Kutsehariduskeskuses (PKHK) on omanikuta jalgrattad leidnud uue kodu. Sõiduriistad pärinevad politsei- ja piirivalveameti laost ja need tehti korda kutsekoolis õppetöö käigus, et anda rattad Ukraina õpilastele.  

PKHK tehnikaõppeosakonna juhataja Jüri Puidet, kelle eestvedamisel ettevõtmine toimus, tutvustas, et koostöös politsei ja Pärnu linnaga avanes võimalus hankida koolile jalgrattad. Omanikuta sõiduriistad seisid politsei laos, kus hoitakse asju, mis on varastelt võetud või hoopis leitud ja millele omanik pole aasta jooksul järele tulnud. 

Politseis töötav Tatjana Podolska tutvustab Ukraina noortele nende emakeeles eeskirju, mida jalgrattal liigeldes teada tuleb. 

Tõuke ettevõtmiseks oli Puidet saanud tuttavalt ukrainlaselt, kes palus abi jalgratta hankimisel. Sealt tärkas mõte teisigi ukrainlasi sel viisil aidata ja kooli lukkseppade õppejõul Marek Aleinikul tuli idee jalgrattaid politseist küsida. Ta teadis, et kui seal omanikuta varale järele ei tulda, läheb see linnavalitsuse omandusse. Linnavalitsuselt saigi kool jalgrattad projekti raames endale. 

Rattaremont sai õppetöö osaks

Puidet ütles, et jalgrataste hankimisega täideti veel üks eesmärk: tulevastele oskustöölistele kujunes nende korrastamine Marek Aleiniku juhendamisel osaks õppetööst. Aleiniku sõnul tegid seda tööd keevitajateks õppijad. „Ketid maas, rehvid tühjad, pidurid, trossid, pingutused – kõik tuli üle käia,“ nimetas Aleinik töid, mida oli vaja sõiduriistade juures teha. Vaid üks-kaks neist olid sõidukõlbulikud. Tööd jagus tervele kursusele – 11 poisile igaühele ratas korda teha. Mõned jalgrattad aga olid olnud nii kehvas seisus, et lõigatakse lahti ja neid kasutatakse õppematerjalina keevitustööde õppimisel. Üle vaadatud ja parandatud rattad, millele lisati transpordiametilt saadud valgustid ja helkurid, antigi üle kutsekoolis õppivatele Ukraina noortele. 

Enne sõiduriistade kätteandmist kutsuti kõik koolis õppivad paarkümmend ukrainlast kuulama ülevaadet liikluseeskirjadest, mida neile nende emakeeles tutvustas alates juunist politseis töötav ukrainlanna Tatjana Podolska. Tema koordineerib politsei ja siia saabunud ukrainlaste vahelist infovahetust. Ka käib Podolska koolides Ukraina lastele liiklusoludest ja -reeglitest rääkimas.   

Liikluseeskirjad tuttavaks

„Et oleks kord, peate te teadma eeskirju,“ põhjendas ta oma rahvusest õppureile, miks olid kõik kutsutud kuulama. Rääkides Eesti ja Ukraina politsei erinevusest, tõi ta välja, et siin tegeldakse rohkem ennetusega. Podolska jutu ja slaidide põhjal said noored hea ülevaate, kuidas tänavatel ja teedel jalgrattaga liigelda, lisaks anti igaühele teemakohane voldik. Noored oli aktiivsed küsima trahvide ja kiivrite kasutamise ning ka tõuksiga sõitmise kohta, päriti ka, milliste promillidega võib siin sõita.

Kuna kogu ettevõtmine nihkus sügisesse, siis ukrainlased suurt huvi jalgrataste vastu ei tundnud. „Keegi tegi isegi nalja, et vahetame suuskade vastu,“ lausus Jüri Puidet. „Aga kevad pole kaugel ja siin linnas on jalgratas hea liiklusvahend,“ sõnas ta noortele. Kümmekonnast korralikust jalgrattast valisid kolm noormeest endale sobiva, ülejäänuid kasutatakse esialgu PKHK õpilaskodus, kust õppurid ja külalised saavad neid laenutada.

Uued rattaomanikud Kirill, Saša ja Kirill ütlesid, et hakkavad jalgratastega kooli ja trenni sõitma. Pikem Kirill arvas, et kui ilm lubab, siis sõidavad nad ehk talvelgi.  

Transpordiameti esindaja Marika Luik rääkis, et teisteski linnades on koole, kes on tundnud politseis seisvate omanikuta jalgrataste vastu huvi, aga sellisest projektist, nagu Pärnumaa KHK ellu viis, pole kuulda olnud.  


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!