Õueköögis on tore tegutseda

28. okt. 2022 Viivi Rae Tartu Maarjamõisa Lasteaia vanemõpetaja - Kommenteeri artiklit

20. septembril, kui kased hakkasid juba kolletuma ja ka teiste puude lehed värvi muutma, oli Maarjamõisa lasteaias põnev päev – õues oli kuulda kopsimist ja puurimist nagu kevadelgi, kui valmistati lindudele pesakaste. Seekord oli tegemist aga hoopis teistmoodi ettevõtmisega. 

MTÜ Meeste Garaaži meistrimehed olid tulnud lastele õuekööke ehitama. Meie lasteaia vahva remondimees Janno Häidberg kuulub just sellesse organisatsiooni ja nii jõudsimegi tublide meesteni, kes olid nõus lastele rõõmu valmistama. 

Sellele eelnes koostöö vanematega, kes abistasid lasteaeda taaskasutusmaterjalidega. Vanematelt saime euroaluseid ja ehitusjääke, millest köögid valmisidki. Pool päeva saagimist, kopsimist ja toksimist ning valmis nad olidki – kolm uhiuut ja uhket õuekööki lastele. 

Seejärel tuli õueköögid veel niiskuskindlaks pintseldada ning juba õhtupoolikul said huvilised küll liivast, küll porist ise toitu valmistada. 

Valmisid mitmekäigulised „õhtusöögid“, mis näitab laste head toimetulekut igapäevaoskuste imiteerimisel. Kookidele ja tortidele pandi kaunistuseks värvilisi lehti, tammetõrusid ja kastanimune. Morsiks sobis suurepäraselt vihmavesi.

Õpetajad tõid lastele mängimiseks potte, panne, lauanõusid, kulpe, kruuse, lusikaid. Kõik muidugi mittepurunevast materjalist. Laste valmistatud toidud maitsesid mitte ainult lastele, vaid ka õpetajatele väga, olid need ju tehtud ning kaunistatud suure hoole ja armastusega. Kindlasti annab õueköögis toimetamine omakorda julgust päris toiduainetega katsetada.

Õueköök ehk teise sõnaga poriköök on õuealale rajatud köök koos vajalike toidunõudega, kus lapsed saavad mängida õuealalt saadavate looduslike materjalidega. Õueköök on mõeldud eelkõige vabamänguks, kuid seal saab ka õuesõppe tegevusi läbi viia. Õuetegevused jätavad lapsele kustumatu mulje, sest õues saab ta oma äranägemise järgi toimetada ja mängida, oma mõtteid teoks teha ja loovust arendada. Samuti areneb koostöö- ja suhtlemisoskus. Lapsed õpivad koos tegutsedes üksteisega arvestama, köögitoimkonnas rolle jagama ja kompromisse leidma. 

Õuetegevused vähendavad lastes ärevust ja toetavad nende vaimset tasakaalu. Värskes õhus aktiivsel liikumisel ja tegutsemisel on hea mõju kogu tervisele. 

Suur tänu lastevanematele, kes aitasid vajaminevaid materjale hankida.

Täname MTÜ Meeste Garaaži, kes köögid valmis tegi ja oma kohtadele paigutas.

Koos on võimalik palju ära teha!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!