Tallinna Keskraamatukogu kuu raamat: Annet Schaap „Milla ja mere lapsed“ (2022)

14. okt. 2022 Jana Orion Kadrioru raamatukogu raamatukoguhoidja - Kommenteeri artiklit

Inimene on teadagi sotsiaalne olend, nii on ilmselt igas inimeses peidus soov või paine seoses mingisse sotsiaalsesse gruppi kuulumisega, seltskonda sobitumisega. Ikka peab end muutma ja vormida laskma, et mitte olla erinev ja sind „õigena“ teiste hulka vastu võetaks. Teistmoodi olemine ja iseäranis lapse soov oma vanemate ootustele vastata on olulised sõnumid Annet Schaapi lasteraamatus „Milla ja mere lapsed“.

Emilia ehk Milla on täitsa tavaline väike tüdruk. Ta ajaks rõõmsalt tuule ja lainetega juttu, keksiks rannas ja uitaks linnatänavail, pea fantaasiaid täis ja mõtted hajevil. Paraku on Milla elukorraldus kaugel tavalisest. Ta elab koos isaga kehvades tingimustes saarel tuletorni külje all, igatseb taga oma surnud ema ja kuna ta koolis ei käi, siis teiste laste seltsi ei sobi. Tema õlul on väikese tüdruku kohta väga suur vastutusekoorem: ronida puujalaga ja alkoholilembese isa asemel kaks korda päevas tuletorni tippu ja süüdata seal igal õhtul latern. Seda ei tohi mitte mingil juhul unustada, nagu ei tohi ka majast otsa lõppeda tikud. Sellest sõltub isa töökoht ja nende peavari. 

Ükskord Milla ikkagi unustab tikke osta ja just sel ööl tuleb suur torm ning laev sõidab pimeduses karile. Edasine on vääramatu: karistuseks ja vea lunastamiseks peab Milla isa istuma vangis nende majakeses, Milla ise saadetakse abitööliseks linnast väljas asuvasse salapärasesse Musta Villasse. Maja kuulub auväärsele ja lugupeetud admiralile, kuid linnas räägitakse, et seal elab hirmus koletis. 

Raamatu tegelaskond on eripalgeline. Milla isa Augustus, kes peaks tütrele toeks olema, kuid vajab ise pidevalt abi ja kes südames küll armastab oma tütart, kuid ei saa seda kunagi välja öeldud. Ema, kes häälena Milla mõtetes on lapse jaoks rohkemgi kohal kui isa. Linnarahva ja iseenda meelest auväärsed kodanikud, kooliõpetaja ja admiral, on sisimas väiklased ja kalgid. Villa teenijanna vaimupuudega poeg, kes Milla tingimuseta omaks võtab ja oma kiindumust ei varja. Admirali poeg Edward, keda kõik tema füüsilise eripära tõttu koletiseks peavad, kuid kes on samuti vaid laps, kes tunneb puudust emast ja teeb kogu hingest isa tähelepanu ja tunnustust igatsedes üliinimlikke pingutusi. Milla ise, kes peab tundma süüd ja kandma karistust selle eest, et on lihtsalt see, kes ta on – väike tüdruk.

Milla ilmutab suuremat tarkust ja ettevõtlikkust kui enamik selle raamatu täiskasvanud tegelasi. Ta jääb iseendaks – lahkeks ja ausaks, leidlikuks ja julgeks – ning tänu oma isiksusele õnnestub tal ajapikku võita Musta Villa asukate poolehoid, isegi tõrksa Edwardi oma. Võib öelda, et just tänu sellele, et Milla jääb raskuste kiuste ikka iseendaks, võtab nii tema enese kui mitme teise raamatu tegelase elu lõpuks helgema suuna. Edwardis aga toimub muutus tänu oma eripäraga leppimisele. Nii saab ta võimaluse oma päritolu tundma õppida ning muutuda kurjast ja kibestunud vangistatud poisist õnnelikuks ja vabaks, sest leiab koha, kuhu kuuluda.

Raamatu autor Annet Schaap on tegelikult hoopis illustraator. „Milla ja mere lapsed“ on tema debüüt kirjanikuna, kuid saavutas peagi tunnustuse mitmete, nii Hollandi kui teiste maade kirjandusauhindade ning arvukate tõlgete näol. Milla lugu on ühtaegu seikluslik ja muinasjutuline, lihtne ja eluline ning ebatavalisi keerdkäike täis. Lugu haarab kaasa ja kogukas raamat saab läbi kiiremini, kui lugeja soovib. Lugeja võib olla nii suur kui väike, iseseisvalt lugemiseks on teos jõukohane ehk juba 3.–4. klassis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!