Teadlaste Öö festival Põlva Koolis

21. okt. 2022 Maia Punak Põlva Kooli õpetaja - Kommenteeri artiklit

TÖF ehk Teadlaste Öö festival on Eesti (ja kogu Baltikumi) suurim teadust populariseerivate sündmuste sari, mida on rahastanud Euroopa Komisjon. 2021. aastal toimus juba 16. Teadlaste Öö festival (TÖF). Sündmuse peakorraldaja ja „maaletooja“ on teaduskeskus AHHAA.

Põlva Kooli õpetajad otsustasid sellest ettevõtmisest eeskuju võttes luua oma kooli traditsiooni. 22. septembril toimus Põlva Kooli Teadlaste Öö festival teist korda. Sellest on kujunenud suur koostööprojekt, mida valmistavad ette Põlva Kooli õpetajad, endised ja praegused õpilased, Põlva valla inimesed ja külalised teadusasutustest Tartus. Teadlaste Ööd tulevad lisaks oma õpilastele uudistama lastevanemad, vallaelanikud ja huvilised teistest koolidest. Sel aastal viibisid seal ka meie kooli Erasmus+ projekti külalised: õpetajad ja õpilased Türgist, Rumeeniast, Portugalist, Tšehhist ja Kreekast. Registreeritud osalisi oli üle poole tuhande. Mõnigi oli veidi pettunud, kui selgus, et just teda huvitanud töötuba on juba broneeritud. Samas oli ka ettevõtmisi, kus osaliste arv polnud piiratud. Üritus algas õpilaskonverentsiga kl 17 ja lõppes teadusliku Suure Pauguga koolimaja ees kell 21.

Konverentsi ettekanded olid mitmekesised. Õpinguid Eesti Maaülikooli loodusteaduste koolis tutvustas Kirke Karolin Tark, veidratest ilutrendidest läbi ajaloo rääkis Laura Helena Lillmann. Ülevaate UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere projekti purjeretkest Soome tegi Miko Jugomägi, GLOBE’i ekspeditsiooni Käsmus augustis 2022 tutvustasid õpilased Anti Tohva, Marit Lõbu, Ranet Viru, Sirelin Käo ja Katariina Olesk. Asjalikud ettekanded lõppesid Põlva Kooli teadusteatri etendusega „Jää ja tuli“. Seda juhendasid Põlva Kooli keemikud Inga Tiivoja ja Greta Pentsa. Lavastuses otsisid teadlased lahendust kliima soojenemise probleemile, kasutades selleks nii tuld kui ka pisut külmemaid vahendeid, nagu jää ja vedel lämmastik. Seejärel oli võimalik valida töötubasid.

Põlva Kooli Teadlaste Öö festivalil esines ka Tartu Teadusbuss. Teadusbuss on liikuv teaduslabor, mille meeskond koosneb rõõmsatest ja energilistest vabatahtlikest üliõpilastest. Nende tegevus pakub võimalusi kogeda loodusteadusi kaasahaaravate eksperimentide kaudu. Noortele Teadusbussi rebastele oli see esimene väljasõit, kus demolaudade taga tuli selgitada katsevahendite abil keerulisi füüsikateemasid nii suurtele kui ka väikestele teadushuvilistele. Kaasas olid sellised vahvad katsed, nagu näiteks Newtoni helmed ja häll, ferrovedelik, pöörlev alus ja ratas impulsimomendi selgitamiseks, „tark plastiliin“, termokiled ja palju muud. Õhtu kulminatsioon oli tule ja rakettidega seotud teadusteatri etendus, mis lõpetas Teadlaste Öö koolimaja õues. Katseid tegid Tartu Ülikooli I kursuse üliõpilased Kreete Liina Kreen, Johannes Murre ja Martin Veližanin, noori juhendas füüsika magistrant Paul Martin Kull. Etenduse looja oli Annika Tilga. Füüsika töötubasid korraldas füüsik Jaak Kepp.

Seenenäituse õnnestumise tugisammas oli Tartu Ülikooli loodusmuuseumi töötaja mükoloog Külli Kalamees, kes jälgis valvsa pilguga ja head nõu andes laste tööd. Fuajees välja pandud näitusel esitleti 8.b klassi õpilaste ning paljude vabatahtlike korjatud ja 9.b klassi õpilaste määratud seeni. Saime teada, mis liiki kübarakandjaid praegu metsas leidub, mis on nende nimed, millised nendest on mürgised või tinglikult söödavad ja millised võivad kohe pannile minna. Töötuba korraldas bioloog Urve Lehestik. Väsinud määrajatele oli kosutuseks näituse ülejääkidest küpsetatud kukeseenepitsa.

Morse töötoa sisustamisel oli tehniliseks abiks Tõravere Observatooriumi laborivarustus. Seal otsiti vastust küsimusele, kas meil on võimalik saada kontakti teiste planeetidega morsesignaalide abil. Uuriti ja koostati morsesõnumeid ja nendest arusaamist filoloog Regina Pala juhtimisel. Näib siiski, et lootus inimesetaoliste eluvormide leidmiseks on väga habras. Julgetele teadushuvilistele korraldati „Rakett 69“ töötuba. Seal said noored ennast võistkonnatöös proovile panna saatesarja „Rakett 69“ ülesandeid lahendades. „Rakett69“ töötuba osutus väga populaarseks. Algselt väljakuulutatud kolmele töötoale lisati ka neljas. Töötoas lahendati tiimitööna nuputamis- ja loogikaülesandeid. Õpilased Laura-Liis Vakk ja Mia Kurg jälgisid matemaatik Kristi Kure juhendamisel ettevalmistatud ülesannete lahendamist.

Lisaks kaugematele külalistele saime Teadlaste Öö korraldamisel palju abi meie oma Põlva valla inimestelt. Põlva Haigla meditsiinitöötaja Karin Hermani juhendamisel õpiti õigeid elustamisvõtteid ja prooviti, mida tunneb inimene, kes on sunnitud liikuma ratastooliga. Politseiametnikud tutvustasid oma varustust, räägiti kriminalistikast ja dokumentide võltsimisest. Kalmer Kauts dokumendieksperdina tutvustas oma tööd: kuidas eristada valeraha ja valedokumente õigetest. Kriminalistika töötuba vedas politseikapten Kalle Vall. Tema teema oli sõrmejäljed, nende võtmine ja uurimine. Vanemkomissar Kaido Tühis tutvustas politsei tava- ja massiohjevarustust. Eesti maantee- ja transpordiameti töötoa läbiviijad olid haridustöö kuraator Kerle Kadak ja maanteemuuseumi giid Neidi Ulst. Nemad tutvustasid liiklusohutust ja õigeid sõiduvõtteid kergliikureid kasutades. Oli võimalus proovida ka alko- ja narkoprille.

Põlva Kooli teadlaste ja õpilaste kanda jäi siiski ürituse põhiraskus. Geoloogia töötoas tutvuti geograaf Katrin Savi juhtimisel kivimite ja mineraalidega, vaadeldi korallide lubikodasid ning õpiti neid kõiki looduses määrama. Pärast tutvumist sai igaüks oma teadmisi proovile panna. Õigele kivimile õige nimetuse leidmine oli õpitoa osalistele paras pähkel. Töötoast olid väga huvitatud ka meie külalised Erasmus+ projektist. Parimatele lahendajatele olid vahvad auhinnad.

Keemikud Greta Pentsa ja Inga Tiivoja vastutasid Jätsiabi, algklasside töötoa ning keemilise ja loodusteadusliku põgenemistoa eest. Need kõik tekitasid palju elevust. Näiteks loodusteaduslikus põgenemistoas tuli prügist eraldada ohtlikud jäätmed, mille õige kaal andis ühe lukukoodi. Jätsiabis valmistati vedela lämmastiku abil koorest ja moosist magusat jäätist. Algklasside töötoas uuriti, kuidas panna tatar tantsima, tekitada väike vulkaan ja võluda punase kapsa mahla lahusele uusi värve. Osaleda soovijaid oli kõikjal ikka rohkem, kui ruumi jagus. Läbiviijateks olid Anette Vaino, Maribel Gabriela Gondiu, Miiron Olle ja Mairo Paabut, Seleri Haidak ja Agathe Ojasaar. Kõikjale jagus Põlva Kooli teadusteatris osalejate abikäsi (Sirelin Käo, Hanna-Lisete Sellis, Silver Käo, Merlin Raudkett, Karoliina Ulmand, Maarjaliis Käo).

Bioloog Urve Lehestiku juures mikromaailma töötoas vaadeldi mikroskoobi all väga eriliseks muutuvaid tavalisi asju ja oodati elevusega vutimunadest tibude koorumist inkubaatoris. Kahjuks lükkasid tibud maailmaga tutvumise päeva võrra edasi. Seda protsessi saime uuel nädalal jälgida videopildi vahendusel, sest alles laupäeva õhtul hakkasid munad lõpuks tasakesi liikuma ning sealt seest kostis vaikset krabinat ja piiksumist.

Robootika töötuba oli mõeldud algajatele robootikahuvilistele. WeDo töötoas tutvuti LEGO WeDo robotiga ja ehitati oma esimene liikuv LEGO Marsi-kulgur. Sellega oli ametis Põlva Kooli robootikainsener Annika Muuga. Esmalt toimus vestlusring, kus arutleti selle üle, kuidas uurida kaugeid planeete ning millised on nendelt analüüside saamise võimalused. Tehti tutvust esmaste programmeerimisvõtetega ja ehitati ühiselt kuukulgur. Igaüks sai paaristööna kulgurit edasi arendada. Robotid on juba meie igapäevaelu osa ja mida varasemas eas õppida neid ehitama, tundma ja juhtima, seda parem tervele inimkonnale.

Salakeelte töötuba aitasid ette valmistada Põlva Kooli filoloogid Kaire Hakk, Elerin Helde ja Tiina Villako. Ülesanded olid suunatud tulevastele keeleteadlastele. Saksa keeles lahendati hieroglüüfkirja, rootsi keeles ruuni kirja ja inglise keeles vana-inglise keeles kirjutatut. Õpilaste lemmikülesandeks osutus inglise keel ilma sõnadeta. Saksa keele hieroglüüfkiri oli jõukohane kõigile, ka neile, kes õpivad vene keelt. Kõige rohkem kulus aega ruunikirja, germaani ja skandinaavia iidse tähestiku üle mõtisklemiseks. Selle tõlke tulemus oli lause „Eestlased olid viikingid“. Põnevad ülesanded sidusid kokku mineviku ja tänapäeva keelemaailma.

Ka kunst ja teater ei saa läbi teaduseta. Põlva Kooli kunstniku Anneli Kaasiku juhendamisel lõid huvilised akrüülvärvidega kauni laastumaali. Draama töötoas juhendaja Maia Punaku juures sai enda keha kasutades kujutada Browni liikumist, määrata raskuskeset, ehitada elektriahelat ja töötada mitmesuguste materjalidega. Puhkehetkeks oli koolis sisse seatud mõnus filmituba, kus asus vaikne pesa kosmosefilmi nautimiseks. Samuti sai seal end pildistada fotoseina ees. Filmituba oli osa kahe 8.b klassi õpilaste Miiron Olle ja Mairo Paabuti loovtööst. Selle läbiviimist koordineeris Põlva Kooli bioloog Annika Viikmaa.

Põlva Kool korraldab Teadlaste Öö festivali iga paari aasta tagant. Selline mahukas ettevõtmine aitab õpilastele meelde tuletada, et igapäevane süvenemist nõudev koolitöö ongi kõige olulisem samm maailma mõistmiseks. Sellega jätkab Põlva Kool traditsioone, millele on aluse pannud Põlvamaalt pärit õpetajate õpetaja Johannes Käis. Kõige tähtsam on oma ülesannet põhjani mõista, käega katsuda ja edasi arendada, et õppida oma peaga mõtlema, uut looma.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!