Kõigile õpetajatele tasuta kõrgharidus

18. nov. 2022 Reti Pääslane TLÜ magistrant, ajakirjanik - Kommenteeri artiklit

Ülikoolide ning haridus- ja teadusministeeriumi vahel sõlmitud halduslepingute kohaselt ei ole enam võimalik teist korda samal kõrgharidustasemel tasuta õppida. See tähendab, et elus kannapöörde tegemiseks ja tasuta uue kraadi omandamiseks tuleb oodata kümme aastat. Siiski ei kehti see korraldus kõigile. 

Tallinna Ülikooli haridusinnovatsiooni prorektor Kristi Klaasmägi.

Tallinna Ülikooli haridusinnovatsiooni prorektori Kristi Klaasmägi sõnul on Tallinna Ülikool vastu võtnud otsuse, et kõigil aineõpetajate õppekavadel on üliõpilastel võimalik tasuta õppida, sõltumata nende varasematest õpingutest möödunud ajast. Samuti on halduslepingus kokku lepitud, et õpetajaks õppijad nii alushariduse, klassiõpetaja, kutseõpetaja kui eripedagoogi õppekaval, kes töötavad õpetajatena, saavad tasuta õppida. 

Kristi Klaasmägi ütleb, et tagamaks erineva sotsiaalmajandusliku taustaga õppijatele juurdepääs kõrgharidusele on ülikoolide eelistus tasuta kõrgharidus, kuid õpingute lõpetamiseks võivad üliõpilased vajada lisamotivatsiooni. Halduslepingu üks eesmärk ongi seda tekitada, sest korduv õpetamine tähendab ülikoolile täiendavaid kulusid. 

Haldusreformiga on lubatud ülikoolidele tegevustoetuse kasvu 15%, kuid Klaasmägi sõnul kulub tõenäoliselt suurem osa lubatud lisarahast mitu korda suurenenud energiahindade tasumiseks. „Siiski püüame ülikoolis leida võimalusi arendada õppetööd ja tagada õppejõudude töötasude konkurentsivõimelisus, kuigi üldhariduskoolide õpetajate palgatõusu kasvutempoga ei suuda ülikool ühte sammu käia,“ ütleb Klaasmägi. 

Võiks eeldada, et ülikoolide keeruline majanduslik olukord põhjustab ka õppekavade sulgemist, kuid Klaasmägi sõnul kaalutakse selliseid otsuseid hoolikalt ning lähtutakse ülikooli vastutusvaldkondadest, ühiskonna ootusest ja õppekavade tõhususest. 

Järgmisest aastast suletakse Tallinna Ülikooli sisemistest arenguvajadustest lähtuvalt sotsiaalpedagoogika ja lastekaitse magistriastme õppekava. Edaspidi on nende erialade huvilistel võimalik õppida sotsiaalpedagoogika bakalaureuse- ja lastekaitse magistriõppes. Kindlasti jätkub õppetöö ka eripedagoogika õppekaval. 

Tuleval õppeaastal jääb vahele vastuvõtt kasvatusteaduste õppekavale seoses olulise muudatusega õppejõudude hulgas. Vaheaastal on Klaasmägi sõnul võimalik õppekava arendada ja õppejõudude ridasid täiendada. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!