Marika Veisson, „Kasvukeskkonna mõju lapse ja nooruki intellekti arengule ning isiksuse kujunemisele 25-aastaseks saamiseni: andekate lood“

11. nov. 2022 Pärje Ülavere PhD, Tallinna lasteaedade Naksitrallid ja Sinilill direktor - Kommenteeri artiklit

Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Marika Veisson annab raamatu sissejuhatuses esmalt lühikese ülevaate ülikooli kasvatusteaduste valdkonnas läbi viidud uuringutest, mida ta on juhtinud või milles põhitäitjana osalenud.

Raamatu põhiosa keskendub 1996. aastal alustatud äärmiselt huvitavale longituuduuringule. Enam kui 25 aasta jooksul on autor uurinud laste intelligentsust ning kasvukeskkonna mõju intellekti arengule ja isiksuse kujunemisele. 

Veisson rõhutab, et intellekt kujuneb paljude faktorite mõjul, kusjuures otsustav tähtsus on kasvukeskkonna arengupotentsiaalil. Lapse arengut mõjutavad nii vanemate positiivne hoiak, ema tervislik seisund, isa osalus lapse kasvatamisel, vanemate sotsiaalne staatus, elukoht, kodune füüsiline ja vaimne keskkond kui ka palju muud. Oluline fakt on näiteks see, et mida sagedamini lapsevanemad lapse sõnavarale ja eneseväljendusoskusele tähelepanu pööravad, seda paremad on lapse tulemused. Uuringud kinnitasid, et mida rohkem lapsele ette loetakse, seda intelligentsem on laps.

Palju põnevat lugemist pakuvad 44 andeka noore inimesega läbi viidud intervjuude põhjal koostatud lood. 25-aastased noored on uuringus osalenud 1996. aastast. Noored meenutavad oma lapsepõlve, kodu, peret, lasteaia- ja kooliaega ning avavad arusaamad põhiväärtustest, kasvatusest, elust ja õnnelikkusest.

Kokkuvõtvalt tõdeb emeriitprofessor Marika Veisson, et 25 aastat kestnud uuringus osalenud noortest on kasvanud kodu, lasteaia ja kooli ühisel toel andekad, haritud, loovad ja ettevõtlikud inimesed, kes on oma potentsiaali parimal moel realiseerinud. Samavõrd olulised on inimese arengus kaasasündinud eeldused ja ümbritsev kasvukeskkond.

Soovitan Marika Veissoni raamatut lugeda kõigil lastevanematel ja lastega töötavatel inimestel. Lapse kasvukeskkonna kujundamisel on lastevanematel, õpetajatel, treeneritel ja huviringide juhendajatel väga tähtis roll. Raamatust leiab lugeja selleks hulgaliselt mõtteainet.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!