Mida teha sügisel ja kuidas valmistuda jõuludeks?

4. nov. 2022 Kristjan Priks Eesti Pärimusmuusika Keskus - Kommenteeri artiklit

Mida talve poole, seda enam koondub hubaseid tegevusi tubadesse. See on hea aeg nii õpilastele kui ka õpetajatele millegi uue ja põneva kogemiseks. Uus võib olla ka väga vana – miski, mis viitis meie rahva aega ja pakkus meelelahutust enne arvutimaailma loomist. Rahvajuttudes seiklemine ja looga kaasa minemine viib kujutlused kaugele, paneb hetkeks unustama kõike argist ning annab ka silmadele puhkust. Rahvakalendri tähtpäevade tähistamine laulude ja laulumängude saatel on meil justkui mälus, aga mitte enam alati peas või lihastes. Jõulud on ju varsti saabumas. Kas laulud ja luuletused on ikka meeles? Sel aastal võiks jõululaule laulda hoopis mõne rahvapilli saatel!

Kirjeldatud tegevustega saab sisustada lasteaia-, kooli- või huviringitunni. Eesti Pärimusmuusika Keskus pakub õpetajatele kursusi enesetäiendamiseks ning õpilastele harivaid koolikontserte.

Koolikontserdil „Mihklist Jürini“ jagavad asjatundlikke teadmisi rahvakalendri kohta Juhan Suits ja Annika Mändmaa. Foto: Annika Vihmann

Jõulud koolikontserdiga

Koolikontsert on hea viis teha aastalõpu pühad meeldejäävaks. Eesti Pärimusmuusika Keskuse kavast leiab selleks mitmeid sobilikke kontserte. Kava „Mihklist Jürini“ keskendub detsembris vanarahva jõuludele koos pühale omaste kommete, muusika ja lauludega. Asjatundlikke ja köitvaid teadmisi rahvakalendri kohta annavad edasi Annika Mändmaa, Juhan Suits või Kulno Malva.

Koolikontserdil „Kuidas lugu, nõnda laul“ pajatab jutuvestja Piret Päär rahvajuttude rikkalikust varasalvest oma lemmikuid. Pärimusmuusik Cätlin Mägi haarab lisaks parmupillidele, torupillile ja viledele kaasa efektiplokid ja luuperi ning maalib igast loost muusikalise pildi, millesse on põnev sisse astuda nii väikesel kui suurel.

Merike Paberits ja Lee Taul loovad rahvatraditsioonist nopitud lugude ja laulude kaudu lastelavastuse „Seitse tähte taeva’assa“. Noor kuulaja saab mängulisel teel osa kõditavatest seikadest eesti rahvapärimuses ning kindlasti leiab inspiratsiooni ka mõnest pillist või pilliloost. Kontsert-lavastus sobib vaatamiseks alates 4. eluaastast. 

Eesti Pärimusmuusika Keskuse koolikontsertide teemaringis väärivad eraldi väljatoomist inspireerivad „Noortelt noortele“ koolikontserdid, mida viivad läbi põhikooli- ja gümnaasiumiealised noored, keda ühendab rõõm pillimängust ja pärimusmuusikast. Koolikontserdid ilmestavad tundi või pakuvad sisukat meelelahutust mõnel koolile olulisel tähtpäeval. See on asjatundlik, süsteemne, kaasahaarav ja rõõmus täiendus õppekavale.

Jõululaulud rahvapillidel

Peagi saabuvate jõulude juurde kuuluvad oma muusika, laulud ja etteasted. Armastatud repertuaari õpetamisel on hea võimalus tutvustada ka rahvapille. Novembri lõpus algavatel koolitustel õpetab Helle Suurlaht saatma legendaarseid jõululaule väikekandlel ja jagab õpetusi mängutehnikate kohta. Kursused toimuvad 21.11–05.12 Tallinnas ja 26.11–10.12 Viljandis.

Klassist välja

Detsembris oodatakse kõiki koolilapsi Viljandi Pärimusmuusika Aita, kus kahel päeval annavad kontserte armastatud pärimusbänd Duo Ruut ning armeenia juurtega Viljandi poiss Stefan. 12. detsembril kell 11 ja 13 annab kontserdi Stefan ning 13. detsembril kell 11 ja 13 Duo Ruut.

Stefan Airapetjan, artistinimega Stefan, on Armeenia päritolu Viljandis sündinud Eesti laulja ja laulukirjutaja. 2022. aastal võitis Stefan Eesti Laulu vesternist inspireeritud looga „Hope“, millega esindas Eestit Eurovisiooni lauluvõistlusel Torinos. Detsembrikuu kontsertidel Viljandi Pärimusmuusika Aidas tutvustab Stefan oma päritolu ja juuri, esitades oma tuntud hittide sekka ka lugusid ja laule armeenia kultuurist. 

Duo Ruut on kahe hea sõbra, kuid erineva muusikalise tausta ja maitsega muusiku ühisosa. Oma esivanemate pärimusest uue muusikalise hingamise saanud Katariina Kivi ja Ann-Lisett Rebane asusid 2017. aastal kahekesi ühe kandle taha. Oma lühikese tegutsemisaja jooksul on Duo Ruut jõudnud tuuritada mööda maailma ning nende tegemisi on kajastanud mainekad väljaanded. Kontserdil kõlavad lood lühialbumilt „Kulla kerguseks“, ent uuema repertuaari kõrval kuuleb ka juba tuntuks saanud lugusid.

Eesti Pärimusmuusika Keskus korraldab lisaks Viljandi pärimusmuusika festivalile koolitusi, väiksemaid festivale ja konkursse, nagu „Võistumängimine“, „Noor pärimusbänd“, „Vabariigi pillimees“, „Lõikuspidu“ ning annab välja pärimusmuusikaauhinda Etnokulp.

Koolituste, kursuste, kontsertide ja koolikontsertide kohta saab infot Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehelt folk.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!