Raamatute hinnatõus on mäekõrgune

25. nov. 2022 Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu kooliraamatukogude sektsiooni juhatus - Kommenteeri artiklit

Kampaania „Kingi koolile raamat“ on hea võimalus tõmmata tähelepanu kooliraamatukogude raamatutega varustatusele. Põhiprobleem on selles, et korraga on kooliraamatukokku vaja suures koguses ühte raamatut. Vaja on lausa klassikomplekte. Paljud raamatud on kahjuks väga ära loetud (kaaned katki, leheküljed puudu või muutunud loetamatuks). On vaja osta uuemaid trükke. 

Ka uus raamatukogudevaheline laenutusportaal MIRKO ei taga korraga vajaminevate teoste hulka. Rahvaraamatukogudesse ei ole suurt hulka sama raamatut mõttekas ega võimalikki muretseda. 

Annetuskampaania eesmärk on soetada uuemat kirjandust erinevate huvidega lugejaskonnale. Uuemast laste- ja noortekirjandusest tunnevad kooliraamatukogud kõige enam puudust. 

Keelekümbluskoolidel on kirjanduse hankimisel topeltkoormus. Samas on ajaga tekkinud vajadus lugemisnimekirju uuendada/muuta, selle jaoks ei ole kooli eelarves aga raha ette nähtud. Haridusministeerium soovitab leida raha õppevahendite jaoks mõeldud summast või võib kool ise leida lisa ilukirjanduse soetamiseks. 

Õppevahendite jaoks on riik näinud ette toetuse 57 eurot õpilase kohta, see summa on muutumatuna püsinud 2016. aastast. Sellest peab kool tagama õpilastele minimaalselt õpikud ja töövihikud ning nüüd ka e-õpikud. 

Iga aastaga tõusvad hinnad eeldavad kohalikelt omavalitsustelt lisarahastust, on problemaatiline leida sealt raha veel ilukirjanduse jaoks. Raamatute hinnatõus on lausa mäekõrgune. Näiteks 2016. aastal on Eno Raua lasteraamat „Sipsik“ ostetud 5 euro ja 31 sendi eest, praegu tuleb „Sipsiku“ eest maksta aga 11 eurot ja 23 senti. Koolide eelarve ei võimalda vajalikul hulgal raamatuid osta, rahvaraamatukogud ei suuda tagada tervetele klassiastmetele korraga lugemiseks sama raamatut. 

Kindlasti on ka koole, mis – teadvustades laste lugemisprobleeme – panustavad teadlikult uuema kirjanduse soetamisele. Kõigil seda võimalust ei ole. Raamatukoguhoidjad leiavad mitmesuguseid võimalusi: kinkeaktsioonid, hoiuraamatukogu varud, üks markantsemaid näiteid on pandipakendi korjamise aktsioon. 

Loodetavasti leevendab kampaania meie muresid ja loob edaspidiseks kontakte ning sidemeid tulevastele toetajatele.

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu kooliraamatukogude sektsiooni juhatus


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!