Valikkursused aitavad leida oma tõelise huvi

11. nov. 2022 Ahti Noor Edumus Schooli juht - Kommenteeri artiklit
Kuvatõmmis Edumus Schooli veebilehest.

Valikainete koolis Edumus School on sügishoojast üle 40 inspireeriva kursuse. Nendel käib rohkem kui tuhat õpilast. 

Tore on tõdeda, et Edumuse õpetajate pere on täienenud tuntud erialaspetsialistidega, kes kõik oskavad suurepäraselt noore inimese fantaasiat ergutada. On äsja ülikoolis õpinguid alustanud hiina keele õpetaja Hele-Riin Vackermann ning otsekui vastukaaluks kogenud professor Ülle Kikas, kes õpetab looduslike energiaressursside ja keskkonnatehnoloogiate kursust. Eesti keskaegset linnakultuuri Tallinna näitel õpetab ajaloolane ja riigikogu liige Jaak Juske, arhitektuuri kui elukeskkonna kursust juhendab riigikogu liige Yoko Alender, vaimset tervist käsitlevat kursust õpetaja Merilin Mandel. 

Eesti haridussüsteemi paindlikumaks muutmisest on ikka räägitud. Edumus School on pannud siin oma õla alla ja pakub valikkursusi, mida on koolidel keeruline kohapeal korraldada. Tuleb ju väga harva ette, et tervelt 12 õpilast oleks huvitatud ühest ja samast teemast. Meie pakume lahendust – veebipõhiseid valikkursusi viivad läbi oma ala tõelised eksperdid, kes suudavad õpitava kursuse kõigile põnevaks muuta. Just tänu säravatele õpetajatele võivad õpilased oma kutsumuse leida. 

Praegu on kahjuks veel nii, et paljud õpilased ei tea abituuriumiski, mis neid tõeliselt huvitab. See on üks põhjus, miks võtab üha enam abituriente pärast keskkooli lõpetamist vaba aasta. Nad on ehitanud endale gümnaasiumis käies korraliku üldharidusvundamendi, kuid ei ole kindlad, mis tüüpi ja missuguse maja nad sellele peale ehitada tahavad, sest neil ei ole kujunenud välja suurt ja selget huvi. Kõik õppeained on olnud nende jaoks võrdselt tähtsad, ükski pole teiste hulgast esile kerkinud. Nad ei ole tegelnud piisavalt eneseotsingutega, kuid neile pole ka pakutud piisavalt huvitavaid väljakutseid ja sellepärast ei oskagi nad ennast konkreetses valdkonnas töötamas ette kujutada.

Valikkursused aitavad tähtsaid valikuid teha

Gümnaasium saab siiski aidata noortel oma tõelist huviala üles leida. Üks viis selleks on valikkursused. Kui õpilane on läbinud viis-kuus valikkursust, on üks neist tema jaoks ikka tõeliselt huvitav. Valikkursused on üks paljudest karjääriõppe ja eneseloomise instrumentidest. Eesti gümnaasiumi riiklik õppekava annab valikkursuste läbiviimiseks ka suurepärase võimaluse, pakkudes ligi viiendiku gümnaasiumi mahust valikkursusteks. Koolid kasutavad seda erinevalt  kes lisab riigieksami õppeainega seotud kursusi, kes pakub piirkondlikku ja kohalikku omapära kirjeldavaid kursusi ja kes annab õpilastele moel või teisel täiesti vaba valiku. Edumus School pakub just seda kõige vabamat valikut.

Koolis töötades tean, et Eesti haridust teeb õpetaja ja õpilane valib oma huviala tihti lemmikõpetaja järgi. Valikkursustega saab pakkuda õpilasele rohkem lemmikõpetajaid, seda eelkõige juhul, kui valikkursuste õpetajad tulevad n-ö väljastpoolt maja. Tänu sellele näeb noor uusi ja teistsuguseid õpetajaid. Oma kooli õpetaja annab põhiaineid nii ehk naa. Kui aga õpilasel tekib kontakt rohkemate õpetajatega, on tõenäolisem, et ta leiab individuaalse sihi, mida mööda astuda. 

Oma kooli kursus teistele koolidele avatuks

Mõned valikkursused on konkreetses koolis nii populaarsed, et neid on mõistlik pakkuda teistelegi koolidele. Näiteks annab õpetaja Liina Kitt Viimsi Gümnaasiumis juhtimisega seotud mooduli kursust „Koostöö- ja suhtlemisoskused“, mis on järgmise aasta jaanuarist Edumus Schooli vahendusel kättesaadav õpilastele üle Eesti. Palju Edumus Schooli kursusi viiakse läbi koostöös mõne organisatsiooniga, nagu näiteks Eesti Väitlusselts või MTÜ Vaikuseminutid, kelle kursusel käsitletakse pingete ning stressiga toimetulekut. 

Valikkursusi on Edumus Schoolis kokku üle 40 ja kõiki siin sisse juhatada ei saa. Küll aga saan garanteerida, et valik on piisavalt lai, võimaldamaks kõigil õpilastel leida midagi enda jaoks inspireerivat. Arvan isegi, et valikkursused võivad viia noore ka õpetajakutse erilisuse märkamiseni – näiteks pedagoogika, sotsioloogia või psühholoogia valikkursusega tutvust tehes. Nii võivad paindlikud valikkursused aidata kindlustada õpetajate järelkasvu. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!