Mahta jõulud – karbitäis jõulukaarte

16. dets. 2022 Mahta Mõhk endine emakeeleõpetaja, pensionär - Kommenteeri artiklit

Jõulud pereringis loovad alati erilise tunde. Rõõmustad, kui kõik – nii noored kui vanad – raske aasta järel alles ja terved on. Olen juba kätte saanud mõne aegsasti posti pandud ja tänapäeva mõistes vanamoodsa postkaardi. Oma käega kirjutatud ja südamest tulevate jõulusoovidega, mitte valmistrükitud tekstiga. Need rõõmustavad eriti. 

Mul on üks karp, milles vanatädilt päranduseks saadud jõulukaardid. Olen omad sinna lisanud, nii hea on neid vahetevahel vaadata. Iga kaart on ju pärit oma ajast, oma sõnumite ja soovidega. Minu vanatädi Anna oli ka õpetaja. Algklassiõpetajana oskas ta kõike: mängis klaverit, joonistas, tegi käsitööd, pidas aeda ja rääkis kolme võõrkeelt oma eestiaegse õpetajate seminari haridusega. Olen sageli mõelnud tema paljudele oskustele. Kalligraafiline käekiri peale selle. Ka temale saadetud soovid on kaartidele kirjutatud kauni käekirjaga. 

Mida siis kaartidel soovitud on?

Ühe kaardi on 1930. aastal saatnud keegi Linda Tartumaalt: „Hoidku õnnistegija te peret oma armuga!“

1935 on kaardi saatnud onu Mihkel: „Tuleb teile jõulumees, palju kinke koti sees. Rõõm ja rahu kogu maal, ristirahvas rõõmusta!“ Ja veel üks aastast 1938: „Jõuluhani laual olgu, aasta hea see teile tulgu!“

Aastal 1954 on jõulukaardi saatnud tädi Juuli Siberimaalt. Ta tervitab Juhan Liivi sõnadega: „Tähediamandid, hõbeäärne kuu, sinimustjas taevas ilus … ääretu.“ Koos ääremärkusega „… kevadel saame vist koju“, mille tähendus oli arusaadav mitte ainult tädi Annale.  

Ka mul on üks jõulukaart Juhan Liivi sõnadega aastast 2014, kui möödus 150 aastat luuletaja sünnist: „Talveööne hämar miljon tähega – siis sa oled ilus, minu isamaa.“ Lisaks: „Helget jõuluaega, tublit tulevat 2015!“ Mäletan, et 2015 oligi meie peres hea aasta.

Eesti keele õpetajana rõõmustan alati, kui kaardile leitakse midagi, mida on osatud ilusas emakeeles öelda. Sel aastal saatsin mõnele kunagisele kolleegile jõulutervituse Doris Kareva sõnadega: „Troostituimalgi tunnel tuluke põleb: trots, truudus ja mäletamine. Pilkase pimeda kehatu tühjuse läbistab eluusk.“ Arvan, et eluusku on vaja meil kõigil – kogu maailmas. 

Küllap saate teiegi jõuludeks ja uueks aastaks häid soove. Aga mõelge, kas on kuskil keegi, kellele teie saadetud päris jõulukaart võiks rõõmu teha. Kui on, pange head soovid teele. Rõõmu valmistada on vahel üsna lihtne.

Lootkem kõik uuest aastast palju head. Seda on nii väga vaja, et tuleks rahu maa peale ja et Eestis osataks jälle ühte hoida.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!