Õpetajate Leht 2. detsembril

1. dets. 2022 - Kommenteeri artiklit

Uut ja vana eesti kooliharidusele!

Tallinna Ülikooli vanemteadur ja Tartu Ülikooli haridusteooria kaasprofessor Rain Mikser kirjutab, et nii hariduse arengukavades kui teadustöödes kutsutakse üles loobuma õpetajate vanamoelistest hariduspraktikatest ning mõtestama ümber nende rolli. Puudus on aga uuenduse kui nähtuse ning uuenduse ja traditsiooni vastastiksuhte tasakaalustatud ja teoreetilisest käsitlusest. „Püüdes midagi uuendada, kellegi mõtteviisi või harjumusi muuta, oldaks justkui enesestmõistetavalt õigel pool rindejoont, olgu tegu millega tahes,“ leiab ta.

Michael Fullani sügava õppimise raamistik

Einar Rull tutvustab Fullani raamatut „Sügav õppimine“, tuues välja, et lapsed peavad juba koolis tegelema maailma keeruliste probleemidega ning et mitmekesistest koostöövõimalustest ja ühisest õpikogemusest on rohkem kasu kui õppimise põhjalikust planeerimisest.

Kõrgtsivilisatsioon, iidne kultuur ja inimene seal vahel

TLÜ kasvatusteaduse dotsent Tiiu Kuurme kirjutab oma Jaapani reisist, kus tema imestamist pälvisid kõige enam sealsed inimesed. Nad võinuks olla pahurad, sest jaapanlasel on elamiseks vähe ruumi. Aga nad olid rahulikud, äärmiselt hoolivad, aupaklikud, viisakad, abivalmis ja siiralt südamlikud. Sest nad oskavad võtta vähe ruumi.

Õpilased intervjueerivad õpetajaid

Audentese spordigümnaasiumi õpilaste taskuhäälingus Audecast on humoorikal ja kaasahaaraval viisil intervjueeritud kooli õpetajaid ja töötajaid. Lisatud on videointervjuu Audecasti õpilastest saatejuhtidega.

Loodi HEV-koordineerijate ühendus

Ühiskond võtab tasapisi omaks mõtte, et kool kohandub õpilasega, mitte vastupidi. Kes on aga selle muutuse juht? Selle taga ei ole abstraktne isik, vaid seadusega paika pandud amet – HEVKO. MTÜ asutamisest alates on ühenduse liikmeid juba mõne nädalaga jõudsalt juurde tulnud ning praegu on neid 160.

Talvel mänguväljakul?

Talv oma lumekindluste ja kelgumägedega saabub ka mänguväljakutele ning rahvatarkus „Ega tali taeva jää“ on kõigile tuttav. Millele tähelepanu pöörata, et talvel mänguväljakul veedetud aeg oleks mudilastele ohutu?

Taskuhäälingust hariduse häälekandjaks 

Karin Tõevere ja Signe Salumäe alustasid kuue aasta eest Eesti esimese haridusteemalise taskuhäälinguga „Õpime koos“. Õhinapõhiselt tegutsevate õpetajate mikrofoni ette on jõudnud juba 145 inimest. Lõppev aasta on toonud uuendusi − sündinud on uued sarjad ning oma koduleht. „Oleme kasvamas taskuhäälingust laiemalt hariduse häälekandjaks,“ ütlevad Karin Tõevere ja Signe Salumäe.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!