Saku Gümnaasiumis toimus 10. korda „Välk ja pauk!“

19. dets. 2022 Maira Noormägi Saku Gümnaasiumi 8. klassi õpilane - Kommenteeri artiklit

Viktoriini „Välk ja pauk!“ võitis Jüri Gümnaasiumi võistkond, teise koha saavutas Lagedi ja kolmanda koha Keila kool.

Detsembri algul kogunesid Harjumaa koolide esindajad Saku Gümnaasiumi gümnaasiumihoonesse, et osaleda keemia- ja füüsikaviktoriinis „Välk ja pauk!“. Viktoriinist, mis toimus 10. korda, on aastate jooksul osa võtnud üle 600 õpilase 30 Harjumaa koolist, nagu tõi avakõnes välja Saku Gümnaasiumi koolijuht Keit Fomotškin.

Päevakava algas viktoriiniga, mis juubeli puhul koosnes osaliselt varasemate aastate parimatest paladest, kuid juurde oli lisatud ka päevakajalisi küsimusi. Küsimused tõid esile keemiat ja füüsikat meie igapäevaelus, alates filmidest ja telesarjadest kuni rahvussümboolika ja isegi poliitikani. Küsimused nõudsid mitte ainult teadmisi loodusteadustest, aga ka laia silmaringi, nuputamist ja kiiret reageerimist. Õhtu jooksul kostis saalist nii eri koolide õpetajate kui ka õpilaste vahel sooje tervitusi, ahhetusi ning loomulikult ka elavaid võiduhõiskeid. Peale viktoriini pakuti osalejatele kehakinnitust. Enne autasustamist vaadati teadusteatrit Kolme Põrsakese esituses.

„Välk ja pauk!“ sai alguse füüsika ja keemia ainenädalatest Saku Gümnaasiumis. Selle eestvedajad on keemiaõpetaja Anna Kikkas ja füüsikaõpetaja Gerrit Kanarbik ning viktoriini toetab Harju Omavalitsuse Liit. Eesmärk on äratada noortes huvi loodusteaduste vastu ning pakkuda olümpiaadidele dünaamilise ja põneva ajuragistamisega vaheldust akadeemilistele. „See, et tänavu juba kümme aastat sai täis, tuleneb suuresti meie väga hästi toimivast koostöömudelist. Nii nagu füüsika ja keemia täiendavad teineteist looduse kirjeldamisel, oleme Annaga tandemina tegutsenud ka viktoriini korraldamisel: mina küsimusi koostades, Anna finants- ja organisatoorse poolega tegeldes. Ehk siis välk ja pauk!“ ütles Gerrit Kanarbik, kirjeldades enda ja Anna Kikkase koostööd. 

Anna Kikkas kirjeldas naljakat seika viktoriini algusaastatest, kui vastused olid kontrollimiseks paberil: „Ühe küsimusega taheti teada, kes on loetelus tähtsatest Eesti poliitikutest omandanud kõrgkoolis keemiku eriala. Paljud pakkusid õige vastuse (Andrus Ansip) asemel hoopis Mart Laari. Meie ettekujutuses mõjus Mart Laar keemikuna naljakana ja prahvatasime kolleegiga seda vastust lugedes laval naerma.“ Gerrit Kanarbik aga mainis naljakana definitsiooni, mille järgi füüsika on „kõik see, mis ei tööta“, sest võistlustel on füüsikakatsetega mõnigi kord tehnilisi probleeme olnud. Viktoriini külaline TeaMe+ programmijuht Eva Pruusapuu kiitis meie võistluse formaati: „Küsimuste vastused saavad kohe teatavaks ja nii kasvatatakse kohe liha luudele. Täiendav info konteksti kohta ja lisateadmised aitavad uusi teadmisi kinnistada ja minu arust selline formaat tõstab teadmiste omandamise tõenäosust mitmekordselt.“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!