Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus hõlbustab teadusalade koostööd

7. dets. 2022 Tartu Ülikool - Kommenteeri artiklit

Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus otsib lahendusi ühiskonna sõlmküsimustele, mis tulenevad üha süvenevatest vastuoludest keskkonna taluvuspiiride ja inimtegevuse mõju vahel. Keskus toob kokku teadlased ja nende teadmuse ülikooli neljast teadusvaldkonnast ja kahest muuseumist, olles partner ka ülikoolivälistele organisatsioonidele.

Kestlik areng tähendab inimese ja ühiskonna heaolu, kultuuri elujõu, majanduse jätkusuutlikkuse ning looduskeskkonna hoidmise ja taastamise tasakaalu. See kätkeb omavahel tihedalt põimunud teemasid, mille probleemkohti saab lahendada üksnes eri ühiskonnasektorite ja teadusvaldkondade ühist teadmust kasutades, koostöös ja üksteisega arvestades.

Näiteks on Eestis üha enam juttu terviklikust ruumiloomest, mis hõlmab korraga maakasutust, transporti, liikuvust, taristu arendust ja inimese heaolu. Eri teadusharude ja partnerite ühistöös on võimalik riigile ja kohalikele omavalitsustele pakkuda ruumiloomeks teaduspõhist nõu ja tuge. See aitab arendustegevuses arvesse võtta nii kliimamuutuste leevendamist ja nendega kohanemist, eri ühiskonnarühmade elukvaliteeti, elurikkust kui ka uute tehnoloogiate arengut. Sama mitmetahuline ja eri teadlaste koostööd nõudev temaatika on näiteks õiglane üleminek Ida-Virumaal, mis tähendab pikaajalist tegevust majanduse mitmekesistamiseks ning elukeskkonna kvaliteedi parandamiseks piirkonnas, mis on seni tugevalt seotud peamiselt põlevkivisektoriga.

Kestliku arengu keskuse juhi, Tartu Ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni kaasprofessori Margit Kelleri sõnul on eri teadusalade süvendatud koostöö üks keskuse olulisemaid sihte. „Soovime muuta teadusalade koostöö keskuse toel hõlpsamaks ja senisest paremini nähtavaks nii ülikooli sees kui ka sellest väljaspool. Tahame tegelda sellega süvendatult, sest teadusalade piiril tekivad hoopis uuelaadsed küsimused ja lahendused. Samuti on meie eesmärk tuua kestliku arengu arutellu senisest nähtavamalt kultuuri ja keele aspektid ning inimese tervise teemad,“ ütles Keller.

Tartu Ülikooli arendusjuht Taivo Raud avaldas lootust, et keskus soodustab teadlaste ja poliitikakujundajate omavahelist suhtlust, pakkudes Eestile oluliste arenguvajaduste rahuldamiseks sünteesi eri teadusalade eksperditeadmistest. „Tartu Ülikoolis on ainsa Eesti klassikalise ülikoolina esindatud paljude teadusharude pädevus. Seetõttu on keskus Eesti mõistes ainulaadne koostööplatvorm meie partneritele.“

Keskuse asutajate seas on ülikooli loodus- ja täppisteaduste, sotsiaalteaduste, humanitaarteaduste ja kunstide ning meditsiiniteaduste valdkond, Tartu Ülikooli muuseum ning loodusmuuseum ja botaanikaaed. Keskust juhib üheksaliikmeline nõukogu, mis esindab nii partnereid, üliõpilasi kui ka rektoraati. Keskuse igapäevatööga asuvad tegelema eksperdid ülikooli igast valdkonnast, kes omakorda kaasavad kolleege, sest keskus on oma olemuselt võrgustik.

Kestliku arengu keskuse ametlik avaüritus toimub 13. detsembril ülikooli raamatukogu suures saalis. Üritust kantakse üle veebikeskkonnas Worksup.

Rohkem infot leiab keskuse veebilehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!