Tööstuses toimuvaid protsesse saab nüüdsest jälgida reaalajas

5. dets. 2022 Veroonika Shirokova TalTechi Virumaa kolledži masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise õppekava programmijuht, vanemlektor - Kommenteeri artiklit

Virumaa kolledži masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise ning telemaatika ja arukate süsteemide õppekavade õppejõud ja tudengid töötasid koostöös ettevõtetega välja treeningseadmed, mis võimaldavad tööstuses toimuvaid protsesse jälgida reaalajas.

Loodi digitaalsed treeningseadmed

Interdistsiplinaarse projekti raames loodi tööstusprotsesside modelleerimiseks ja jälgimiseks reaalajas töötavad digitaalsed treeningseadmed. Täiendavalt koostati kaks digitaalset õpiobjekti: masinaelementide ja ajami õpimudelid. Eri parameetreid sisestades on võimalik modelleerida ajamite erinevaid töörežiime ning seeläbi õigeaegselt ennustada ja kõrvaldada võimalikke rikkeid laagrites ja võllides. Seadmete seisundit jälgiti kaugjuhtimise teel, salvestades suuri andmekogusid reaalajas.

Projekt algas sügisel 2021, mil toimus seminar koostöös Ida-Viru regiooni ettevõtete esindajatega. Seminari jooksul tutvustati ettevõtetes toimuvaid tehnoloogilisi protsesse, seadmeid ning nende seisundit ja kontrolli. Ühtlasi kirjeldati tulevaste õpiobjektide struktuuri ning vajalikkust ettevõtetele. Objekte loodi ja katsetati aasta jooksul, mille jooksul ettevõte pidevalt nõustas, et tagada õpiobjektide võimalikult suur sarnasus tööstuses toimuvaga.

Digitaalsed õppematerjalid on õppeprotsessi osa

Projekti tulemusi katsetati kolme peaeriala üliõpilastega, sh viidi läbi interaktiivseid praktilisi loenguid, koguti, töödeldi ja analüüsiti jälgmisandmeid, sh võimalikke ilmnevaid rikkeid. Oluline oli protsessi seisundi hindamine, rikete ennustamine ja ärahoidmine. Õpiobjektide baasil koostati digitaalsed õppematerjalid. Neid kasutatakse eri ainete, sh digitaalne tootmine, tootmisprotsesside juhtimine, mehhatroonikasüsteemide süntees jt õpetamisel. Projekti lõpus viidi läbi kaks täienduskoolitust ettevõtte spetsialistidele.

Käesolev projekt võimaldab suurendada tulevaste masinaehituse, energeetika ja telemaatika üliõpilaste ja spetsialistide erialaseid IKT-oskusi ja -pädevusi, sh programmeerimine, suurandmete monitooring, töötlemine ja kogumine, reaalajas suurandmete hoidmine, analüüsimine, visualiseerimine, prognoosimudelite konstrueerimine, ning koolitada konkurentsivõimelisi spetsialiste tööturul.

Edaspidi on kavas treeningseadmeid arendada ning realiseerida omandatud kogemust praktika raames ettevõtetes reaalsete seadmete peal. Samuti tahetakse jätkata täienduskoolitustega kõikidele huvilistele, sh ettevõtete töötajatele, õppejõududele, üliõpilastele.

Virumaa kolledž pakub rakenduslikku kõrgharidust keemiatehnoloogia, telemaatika ja arukate süsteemide erialal ning masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise erialadel. Ootame kutsekoolide ja gümnaasiumide lõpetajaid õppima. Virumaa kolledžis saab oma kätega uusi asju teha ning õppetöö toimub eesti keeles. Nii gümnasistid kui kutsekoolilõpetajad on oodatud Virumaa kolledžisse külla.

Projekti toetab Harno ja Noorteameti IT Akadeemia e-õppe arendusprojekt nr 11.5-4/21/6 „Reaalajas töötavate digitaalsete treeningseadmete loomine tööstusprotsesside modelleerimiseks ja jälgimiseks“.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!