VAT Teatri „Vivaarium“ kutsub ruumi- ja ajarännakule

16. dets. 2022 Mihkel Seeder VAT Teatri dramaturg - Kommenteeri artiklit
„Vivaariumi“ trupp proovisaalis. Foto: Johanna Tamm

Jaanuaris esietendub VAT Teatris tehnoloogia- ja osalusteatrilavastus „Vivaarium“, et algavale aastale kohe hea hoog sisse lükata. Idee selleks eriliseks teatrielamuseks tõukus kolmest impulsist. Esmalt keskkonnapääste teemast, mis nõuab iga aastaga üha valusamalt meie kõigi tähelepanu. Teiseks kajakambrite probleemist internetiavarustes. Otsingumootorid ja algoritmid pakuvad kasutajale objektiivse ülevaate asemel seda infot, mida peavad tema profiiliga kõige paremini sobivaks. Kahjuks lõpeb selline protsess maailmavaate kitsenemisega. Kolmandaks– teatri soovist rakendada lavastuses sellist tehnoloogiat, mis muudaks passiivse publiku aktiivseks osalejaks, kuid ei sunni inimesi otseselt näitlema või lavale astuma.

Nii sündiski „Vivaarium“, lavastus, mille keskmes on rahvusvaheline firma, mis on tootnud kõrgtehnoloogilise nullenergia kapsli. Teaduslikud arvutused on näidanud, et kui inimesed veedavad nendes kapslites kindla aja, suudab planeet ökoloogilise tasakaalu poole tagasi suunduda. Insenerid pole aga suutnud otsustada, mis omaduste alusel jagada inimesi kapslitesse nii, et seal kõik hästi sujuks. Jõutakse järeldusele, et see omadus peab olema maailmavaade.

Etendus algab juba Sakala 3 majja sisenedes, kui publik saab ülesandeks avada enda telefonis Vivaariumi äpp, mis hakkab teda järgneva teatraalse teekonna jooksul juhendama, nõustama ja vajadusel ka manitsema. „Vivaariumi“ teekond viib publiku maja eri ruumidesse, pakub välja mänge ja viimaks kogunisti ajarännaku. Publik saab ise otsustada, kas läbib teekonna vaatlejana, soovib oma arvamust avaldada või kogunisti sekkuda.

Oleme loonud lavastuse nii, et see võimaldaks hilisemaid diskussioone keskkonna, interneti, kajakambrite, tehnoloogia arengu, grupimentaliteedi ja demokraatia teemadelgi. Keskseks saab küsimus: kuidas märgata infomulli enda ümber ja mida teha, et see liiga ahistavaks ei muutu? Võib aga juhtuda, et mõned osalejad küsivad endalt: kas ma tegelikult ikka tunnen end nii hästi? Kas minu eelistused ja seisukohad on päriselt minu omad? 

Ootame lavastusele gümnaasiuminoori ja pakume võimalusi hilisemateks töötubadeks nii loovkirjutamise kui foorumteatri võtmes. Teater, nagu teisedki kunstiharud, muutub üha demokraatlikumaks ja kaasavamaks. Noorte tagasiside aitab teatritegijatel mõtestada, milliseid tehnoloogilisi ja vormilisi uuendusi katsetada järgmistest projektides.

„Vivaariumi“ lavastaja on Helen Rekkor ja osatäitjad Maarja Tammemägi, Merilin Kirbits, Tanel Saar ja Meelis Põdersoo. Lavastus on loodud rahvusvahelise uusi tehnoloogiaid rakendava teatriprojekti PLAYON raames. Seda toetab „Loova Euroopa“ programm. Lavastuse kohta saab pikema ülevaate VAT Teatri kodulehelt www.vatteater.ee.

Oma keerukuse tõttu saame lavastust mängida vaid jaanuarikuus ja kümme korda, nii et ärge seda võimalust maha magage.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!