Algatus „Tööle kaasa!“ annab koolidele hea võimaluse õpilastele tööelu tutvustada

20. jaan. 2023 Kaur Orgusaar Eesti Kaubandus-Tööstuskoja turundusdirektor - Kommenteeri artiklit

Tööandjad, lastevanemad ja ka noored on sageli murelikud seetõttu, et noorte töölesaamise võimalused on piiratud – neil puudub töökogemus ja sageli ka vajalikud teadmised.

Esimesed olulised karjäärivalikud peavad noored tegema juba põhikooli lõpus ning et nad saaksid seda teha teadlikumalt, tuleb kasuks kokkupuude töömaailmaga ja tutvumine mitmesuguste ametitega. 

Üks võimalus selleks on algatus „Tööle kaasa!”, millega kutsutakse üles koole, tööandjaid ja lastevanemaid koostöös looma õpilastele tööeluga tutvumiseks uusi võimalusi. 

Juba kuuendat korda korraldab „Tööle kaasa!“ algatust kaubanduskoda koos Eesti Töötukassa, Haridus- ja Noorteameti ning Eesti Karjäärinõustajate Ühinguga. „Tööle kaasa!” toimub 16. veebruaril 2023 ning on peamiselt suunatud 1.–9. klassi õpilastele.

Teadlikkus töömaailmas toimuvast

Algatuse idee seisneb selles, et tööandjad avavad vähemalt üheks päevaks oma uksed töötajate lastele, et neil oleks võimalus vanemate töö ja töökeskkonnaga lähemalt tutvuda.

Koolil võimaldab algatuses osalemine teha lastevanemate ja tööandjatega koostööd, mis rikastab praktilisel moel karjääriõpet. Samuti toetab see üldpädevuste kujunemist ning on kooskõlas muutunud õpikäsitusega, mis eeldab elulähedast õppimisviisi.

Algatuse käigus saab õpilane teadlikumaks töömaailmas toimuvast ning mõistab, miks eri tööd on vajalikud, ja et iga töö tegija on oluline. Lisaks saab noor teada ja ise kogeda, milline näeb välja tema ema või isa igapäevatöö ehk milline on lapsevanema tööpäev ja -keskkond, töö sisu ja selle väärtus. Samuti saab aidata lapsel mõista, mille põhjal teha haridustee ja tööeluga seotud teadlikke valikuid. Vähem oluline pole seegi, et tegemist on põneva võimalusega koos lapsega aega veeta. Juhul kui mõnel lapsel ei ole võimalust enda vanemate tööga tutvuma minna, võib tutvuda näiteks mõne muu lähisugulase või ka klassikaaslase vanema tööga.

Tööandjate ja koolide huvi on suur

Üle Eesti toimus „Tööle kaasa!“ 2022. aasta veebruaris viiendat korda. Igal aastal on algatus üha tuntum ja osalejaid rohkem. Osalejate huvi on suur ning nii tööandjate kui ka koolide tagasiside hea. Tervisekriisi mõju vähenemine annab sellel aastal noortele paremad võimalused töökohtadesse kohapeale minna, et vahetult kogeda töökeskkonnas toimuvat.

Eelmisel aastal osalesid koolid ja tööandjad üle Eesti, nii suured kui ka väikesed ja eri tegevusvaldkondadest. Oli tööstus- ja tootmisettevõtteid, kaubandus- ja toitlustusettevõtteid, avaliku sektori asutusi jpt, kus noored said tutvuda väga erinevate ametitega.

Koolid, kasutage võimalust!

Algatusega liituda on väga lihtne, selleks tuleb end registreerida veebilehel www.töölekaasa.ee. Samast leiab ka nii koolidele kui tööandjatele mõeldud juhendmaterjalid, kus „Tööle kaasa!“ osalemise etapid samm-sammult lahti kirjutatud. Samalt lehelt leiab valiku töölehti, mida õpilased saavad täita, et õpitut paremini mõtestada. 

Kuigi kahel eelneval aastal on koolidest osaletud pigem üksikute klasside kaupa, siis on olnud ka koole, kus kogu kooli õpilased läksid tutvuma oma vanema tööga ning hiljem vahetasid koolis kogemusi. 

Vähem oluline pole lastele ka kooli eri ametikohti ja õpetaja tööd tutvustada. Seega, miks ei võiks koolgi registreerida end tööandjana ja kutsuda koolitöötajate lapsi vanemate tööeluga tutvuma. 

Võimalusi jagub, valik on teie!


Kuidas „Tööle kaasa!“ algatuses osaleda?

Järgmine „Tööle kaasa!“ toimub 16. veebruaril 2023. See on suunatud 1.–9. klassi õpilastele, kuid osaleda võivad ka nooremad või vanemad. 

Osalemiseks mine veebilehele www.töölekaasa.ee. Seal on võimalik liituda kahel moel.

  1. Ettevõtte/tööandja initsiatiivil, kus ettevõte korraldab praktilise õppepäeva oma töötajate lastele. Sel juhul peab registreeruma ettevõte.
  2. Kooli initsiatiivil, kus algatuses osaletakse kogu klassiga.
    Sel juhul pöördutakse tööandja poole kooli ja lapsevanema kaudu ning registreerub kool.

Loe lisaks www.töölekaasa.ee.Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!