Karlova kool sai ühe maja juurde 

13. jaan. 2023 Sirje Pärismaa toimetaja - 1 Kommentaar
Rongkäik direktori Krista Andresoni ja õppejuht Merle Ööpiku juhtimisel on jõudmas Salme tänava õppehoone juurde. Fotod: Sille Annik, Tartu Postimees, Scanpix

Tartu Karlova Kooli vanema astme õpilased alustasid pärast jõuluvaheaega õppetööd Salme t 1a asuvas majas, kus enne uuenduskuuri tudeerisid Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi tulevased õpetajad.

Rõõmsas rongkäigus lippude lehvides saabunuid võttis uues õppehoones vastu õpilaste puhkpilliorkester. Pärast lindilõikamist ja direktori tervituskõnet suundusid elevil õpilased koos klassijuhatajatega uut õppehoonet avastama. Uudistamist jagus ka õpetajail, on ju paljud neist selles majas ise õpetajaks õppinud.

„Meil on nüüd üks maja mäe all ja teine mäe peal,“ rõõmustas direktor Krista Andreson. Kahe maja vahele jääb Karlova park, osa linnaruumist, mida kool hakkab kasutama nii vahetundides kui ka õuesõppeks. Suureks kingituseks kooliperele on Salme tänava õppehoone kõrval asuv staadion koos välijõusaali ja korvpalliplatsiga. Seni tuli läbi ajada vaid tagasihoidliku spordiplatsiga Lina tänava maja juures.

„Karlova kool oli aastaid ruumipuuduses ega saanud teha õppekorralduslikke otsuseid, mida kaasaegses koolis vaja,“ lausus Krista Andreson. „Nüüd on mõlemas majas ruumi ning ka esimene ja teine kooliaste saab rahulikumalt toimetada.“

Kunstiajaloolase haridusega direktor juhtis juba esimesel aulakogunemisel õpilaste tähelepanu maja väärikale ajaloole ja soovitas uurida huvitavaid detaile, mis viitavad 1930. aastate teisele poolele, mil hoonet ehitati, ning 1940. aastatele, mil maja käiku läks.

„Seda maja on hoitud kõik aastad,“ lausus Andreson. „Tuled uksest sisse ja astud suurde vestibüüli, kust avarad trepid viivad üles. Koridorid on laiad, avarad ja kõrged. Muinsuskaitse eritingimused ei lubanud kõiki vaheseinu lõhkuda. Ongi hea, sest ajalooline interjöör ja ruumide paigutus annab majale kõvasti väärtust juurde.“

Arnold Matteuse projekteeritud hoone ehitati algselt Tartu kommertsgümnaasiumi ja kaubanduskooli tarbeks ja avati 1940. aasta 3. veebruaril. Ka nüüd on plaanis ametlik avamispidu korraldada 3. veebruaril. 1944. aastal asus sinna Tartu Õpetajate Instituut, millest 1955 sai Tartu Pedagoogiline Kool ja 1990. aastal Tartu Õpetajate Seminar, mis 2001. aastal liideti TÜ haridusteaduskonnaga. 2021. aastal kolis haridusteaduste instituut majast välja.

Uuendustööde käigus rekonstrueeriti tehnosüsteemid ning ehitati välja nüüdisaegne ventilatsioonisüsteem. Töö- ja tehnoloogiaõpetuse tundideks remonditi ja sisustati õppehoone kõrval asuv garaaž-abihoone. 

„Kõik on nüüd suurem, uhkem, ilusam,“ arvas Karlova kooli õpilasesinduse president Juhan Pae. „Tore, et kolmas kooliaste sai endale omaette maja, oleme omavanustega koos. Ja õpilasesindus sai viimaks oma ruumi.“ 

„Lina tänava koolimaja oli pikki aastaid remontimata ja kehvas seisus. Kui tuleme majja, mis on korda tehtud, kus on uus mööbel, tänapäevane sisustus, loodusainete labor, ilus raamatukogu, siis mõjub see suure kontrastina. Loodame, et pärast jaanipäeva hakatakse ka Lina tänava maja korda tegema,“ sõnas Krista Andreson.

Karlova kooli 668 õpilasest 240 asus õppima Salme tänava õppehoonesse. Uue koolimaja ruume hakkab kasutama ka Tartu 1. Muusikakool.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Karlova kool sai ühe maja juurde ”

 1. Mariann Laius ütleb:

  Jäi mainimata, et samas majas töötas Tartu Pedagoogilise Kooli Harjutuskool. See kool oli 8-klassiline ja kuni 8. klassini õpiti seal õhtuses vahetuses, et samas majas oleva Tartu Pedagoogilise Kooli õpilased saaksid oma esimesed tuleristsed tundide andmises just Harjutuskoolis. Sellises ühises olemises kasvasid kutsekindlad noored õpetajad. Noorimad neist asusid õppima peale põhikooli (8. klassi) lõpetamist ja sõna otseses mõttes vooliti neist läbi sadade praktikatundide õpetajad. Tänapäevase õpetajakoolituse praktika on selle kõrval naljamäng. Lisaks sai taskusse keskeriharidust tõendava diplomi ja seejärel oli valla tee ka kõrgkoolis õppimiseks.
  Hea, et praeguses majas on säilinud seinapeeglid, millesse suunati noori õpetajahakatisi enne tundi minemist ikka ja jälle vaatama.
  Harjutuskooli viimane lend lõpetas 1980. aastal. Sel aastal valmis Tartu 14. Keskkooli hoone, kuhu enamus Harjutuskooli õpilasi ja õpetajaid üle kolis. Sel moel pandi alus uuele gümnaasiumile.
  Salme 1a maja hoiti hoolega ja kurb on vaadata, et Tartu Karlova Kooli kodulehel on pilt sellest, kuidas nende uue maja saalis peavad neiud kehalise kasvatuse tundi. Võimla on ju olemas ja talvised ilmaolud lubavad väljas sportimist.
  Me, Harjutuskooli õpilastena, saalis sportida ei tohtinud. Ei tohtinud kasutada ka maja nn peatreppi. Väärikat maja oli vaja hoida ja saali sai ainult väga erilistel puhkudel. Tartu Pedagoogilise Kooli aegadel harjutasid saalis koorid, aga kehalise kasvatuse tunde ei peetud seal ka siis.
  Loodan, et see haridustempel, kus olen õppinud kokku 18 aastat, rõõmustab veel paljusid ja toetab uute õppurite hakkamasaamist, kui maja ja üksteist hellalt hoitakse!

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!