Muuseumitund on ühtaegu lõbus ja hariv

27. jaan. 2023 Margus Saks Tallinna Linnamuuseumi haridusjuht - Kommenteeri artiklit
Linnaelumuuseumi tund „Kaasaskantav kodu“. Foto: Kristina Madisson-Laht

Ühised väljasõidud rühma või klassiga murravad rutiini. Juba päris väikesed lasteaialapsed, suurematest rääkimata, ootavad õhinal võimalust üheskoos õpikäikudel osaleda. Muusemitund Tallinna Linnamuuseumi erinäoliste õpikeskkondadega filiaalides annab õpetajale võimaluse tutvustada klassitunnist erineva õpikäsitluse abil mitmesuguseid teemasid.

Muuseumitunnid: käekoti kujunemisloost seksuaalsuseni

Lasteaialastele ja algkooliõpilastele pakub Tallinna linnaelumuuseum muuseumitundi „Kaasaskantav kodu“. Tunnis vaadeldakse ilusa ja samas nii praktilise eseme – käekoti – kujunemislugu. Mängitakse ka näpu- ja äraarvamismänge, rühmatööna valmib käepärastest vahenditest kott. Muidugi külastatakse ka näitust „Igapäevased kaaslased. Käekotid 1900–1950“.

Põhikooli vanemale astmele ja gümnaasiuminoortele saab tellida inimeseõpetuse õppekaval põhineva, kuid ka ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse tundi täiendava muuseumitunni „Suhted, seksuaalsus ja Sina“. Noorte seksuaalkasvatust vaadeldakse ajalooprisma kaudu ja avatakse täiskasvanutele suunatud näituse „Kõlvatu Tallinn“ laia teemaringi.

Kiek in de Köki kindlustustemuuseum ootab külastama näitust „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“. Valida saab meisterdamist pakkuva muuseumitunni „Lehmast loheni“ ja elusuuruse, linna tundmist õpetava lauamängu „Sabad ja sarved Tallinna kaardil“ mängimise vahel. Mõlemas tunnis vestavad muuseumipedagoogid põnevaid lugusid keskaegsest Tallinnast ning tuntud linnaosade ja tänavate nimede kujunemisloost.

Muuseum tuleb lasteaeda külla

Lastemuuseumi Miiamilla muuseumitunnid toimuvad käesoleval aastal linnamuuseumi teistes filiaalides. Miiamilla rõõmsa pere saab muuseumitunniks ka lasteaeda külla kutsuda. Need muuseumitunnid on seotud sõpruse teemaga: mängides saab omandada oskusi ja teadmisi, kuidas olla hea sõber ümbritseva loodusega, kaaslaste, asjade ja ka iseendaga. Külla saab nii kooli kui ka lasteaeda kutsuda ka kõiki teisi Tallinna Linnamuuseumi filiaale. Täpsemalt saab lugeda linnamuuseumi veebilehe hariduse rubriigist.

Muuseumitundide külastuskaart aitab säästa

Õpetajapõhine kolme korra külastuskaart aitab kokku hoida. See tähendab, et broneerides ühes tellimuses kolm muuseumitundi samasse õppeaastasse, rakendub igale tunnile 20% soodustus. Külastuskaardiga on võimalik tutvuda filiaalide õpikeskkondade ja neile tuginevate metoodikatega ehk ka ise õppida. Kiek in de Kökis pakume õpetajatele  võimalust vahelduseks klassiruumile ka ise planeerida ja juhatada koolitundi muuseumi õpikeskkonnas.

Muuseumitundide täpsemad kirjeldused on leitavad veebilehel linnamuuseum.ee iga filiaali lehelt ja ühiselt hariduse teemalehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!