Õige keha, vale keha? Näitus keha tähendustest

27. jaan. 2023 Anti Lillak, muuseumiõpetaja; Kristel Rattus, kuraator - Kommenteeri artiklit

Karikatuur „Areng“. Tallinna Post. 18.08.1939

2023. aasta märtsis avatakse Eesti Rahva Muuseumis näitus „Õige keha, vale keha?“. Näitus heidab valgust kehaga seotud aspektidele, mis on olnud aktuaalsed minevikus, kuid tekitavad arutelusid ja vaidlusi ka tänapäeval: keha eri eluetappidel, toit ja tervis, ilu ja sündsus, rahvuslik keha, kannatus ning tehnoloogiline keha.

Inimese kehakogemus on keerukas nähtus. Tajume maailma keha kaudu, kuid mõtestame oma kehalisi kogemusi kultuuri vahendusel. „Õige“ ja „vale“ tähendused on ühiskonnas kokkuleppelised – arusaamad loomulikust ja ebaloomulikust, puhtast ja mustast, tervest ja haigest jne erinevad kultuuriti. Aja jooksul normid ja tõekspidamised muutuvad, uuendused saavad harjumuseks ja endastmõistetavaks.

„Õige keha, vale keha?“ aitab mõista paljude tänapäeval harjumuspäraste väärtuste ja normide päritolu. Miks me peame mingeid käitumisreegleid normaalseteks, aga teisi mitte? Miks on mõned kombed ühes keskkonnas lubatud, aga mitte teises? Kas see on alati samamoodi olnud? Kes ja kuidas selle üle otsustab?

Kuidas distsiplineerib keha ümbritsev ruum? Milliseid kehi ühiskond tõrjub? Missuguste kehaliste omadustega kodanikke vajab riik? Kas oleme ehk praegugi tunnistajaks mõne normi muutumisele?

Samuti aitab näitus küsida – ja ehk ka küsimusele vastuseid leida – iseenda keha kohta. Miks peetakse ilusaks ja normaalseks üht tüüpi kehasid, aga sellest erinevaid – ehkki täiesti tavalisi ja laialt levinuid – inetuks, ebatervislikuks või halbade harjumuste ja eluviiside tunnuseks? Kuidas on kehasid parandatud ja täiuslikumaks muudetud? Noorte, alles kujunevate inimeste jaoks võivad sellised teemad olla väga tähtsad, tihti koguni valusad. Vaatleme näitusel sedagi, kelleks on inimesed end kujutlenud fantaasiates ning kuidas püüdnud eri aegadel saada endale supervõimeid. See teema võiks köita ka nooremaid muuseumikülastajaid.

Jutustades lugusid kehanormide muutumisest aja jooksul ning inimeste mitmekesistest ja vastuolulistest kehakogemustest, uurib „Õige keha, vale keha?“, kuidas mõjutab meie kehataju ühiskond. Oleme oma ülesande täitnud, kui inimene hakkab endalt küsima, kas ta senised arusaamad enda ja teiste keha „(eba)õigsuse“ kohta on ikka olnud põhjendatud.

Näitusel on eri vanusegruppidele mõeldud haridusprogrammid.

Hoiatus! Näitusel käsitletakse seksuaalsust, alastust, surma ja kehalist valu. Väikestel lastel soovitame näitust vaadata täiskasvanuga koos.

Näitus on avatud 18.03.2023 kuni 2024. aasta jaanuarini.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!