Päev ilma elektrita Tallinna Kihnu Lasteaia Värvikildude rühma näitel

28. jaan. 2023 - Kommenteeri artiklit

Ilma elektrita on tänapäeva elu raske ette kujutada. Nii kodus kui ka lasteaias kasutame iga päev elektrit ning see on üks loomulik osa meie elust, mis aitab meil sooja saada, sööki valmistada ja meelelahutust nautida. Mis juhtub siis, kui meil ühel päeval pole enam võimalik tuld põlema panna? Millist valgusallikat me siis kasutame ja mida sööme? Kas meil on selliseks puhuks varud olemas? Nende teemade üle arutledes otsustas Värvikildude rühm katsetada, kuidas olla üks päev ilma elektrita. 

Päev elektrita algas Värvikildude rühmas juba lasteaeda jõudes ‒ lahti riietusid lapsed hämaras ruumis. Rühmas olles näitasid lapsed üles loovust ja mõtlesid välja palju mänge: üks laps ehitas küünaldega poe ja müüs seal mitmesuguseid tooteid. Teine tuli välja prožektoritega nukuetenduse ideega. Lapsed mängisid taskulambi valgel, lambi sai iga laps neljandaks advendiks päkapikult kingituseks. Huvitav oli näha, et abivalmidus ja leidlikkus olid sel päeval eriti olulised oskused. Aidati üksteist pimedas liikumisel ja taskulambiga valgustati üksteise tegevust. Taskulampide abil muudeti värve, see oli kindlasti põnev ja meeldejääv. 

Õppetegevuse käigus räägiti, millistel juhtudel võivad inimesed elektrita jääda. Lapsed pakkusid ideid, millise tegevusega saab elektrikatkestuse ajal aega sisustada, kuidas sooja saada ning kus asuvad lasteaias varud ja mis need on. Arutleti ka delikaatsete teemade üle, nagu tualetis käimine.  Lapsed pakkusid võimalikke lahendusi ka juhtudeks, kui pole vett. Rühmaruumis märkasid lapsed, et laes põlevad evakuatsioonivalgustid ning näitavad suunda väljapääsu poole. Õpetajad seletasid lastele, et juhuks kui pole internetti, on kõikide vanemate kontaktid ja kodused aadressid lasteaias ka paberil olemas. Lisaks vaadeldi patareidega raadiot, mille kaudu elektrikatkestuse korral edastatakse vajadusel riiklike kanalite kaudu olulist infot. 

Päevasel ajal, kui aknast paistis päike, said lapsed oma teadmisi korrata Päästeameti loodud vahva lauamängu „Ohutusretk ümber Eesti“ abi. Lisaks mängurõõmule aitas lauamäng omandada ja meelde tuletada teadmisi, kuidas hädaolukorras hakkama saada.

Kokkuvõtteks oli päev väga õpetlik ja huvitav. Ilma elektrita on võimalik elada, kuigi see pole mugav. Jõudsime järeldusele, et pole vaja paanikasse sattuda vaid tuleb rahulikult mõelda, mida saame ära teha, valmistumaks juhuks, mil tekib elektrikatkestus. Kindlasti tuleb selliseid õppepäevi meie lasteaias veelgi. Soovitame teistelgi proovida. 

Marina Moltšanov,

õppealajuhataja

Tatjana Mosjagina,

Värvikildude rühma õpetaja


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!