Soome – eriline naaber ja eriline keel 

20. jaan. 2023 Hannele Valkeeniemi Soome Instituudi juhataja - Kommenteeri artiklit

Huvi soome keele vastu on Eestis taas tõusuteel ja mitmed koolid on teatanud oma soovist lisada kooli B-keelte valikusse ka soome keel. Juba möödunud sügisel kasvas soome keelt B-keelena pakkuvate koolide arv pea kahekordseks. See on kaasa toonud nn positiivse probleemi  juurde on vaja pädevaid õpetajaid.

Sellest hoolimata on just nüüd põhjust pingutada soome keele õpetuse kasvu nimel Eestis. Samuti nagu eesti keele õpetuse kasvu nimel Soomes. Me oleme teineteise jaoks erilised naabrid ning meie keeled on teineteisele erilised keeled.

Sõda Ukrainas on meenutanud, kui oluline on suure impeeriumi väikeste piirinaabrite jaoks ühtehoidmine. Tõeline huvi ja mõistmine sünnib keele kaudu. Keeleoskus, kasvõi vähene, on võti sügavama suhte juurde.

Hoogustuv rahvusvahelistumine on toonud kaasa järeleandmise inglise keelele ühise keelena. See on lühikeses perspektiivis lihtne lahendus, kuid pikemas plaanis õõnestab identiteedi aluseid.

Et keel on ühenduse looja, teavad kõik müügitööga tegelevad inimesed. Parimad tehingud teeb see, kes müüb kliendile tema emakeeles. Turisminduses on soome keele oskus trump, kuigi arvame, et saame hakkama ka inglise keelega. 

Haridus- ja teadusministeeriumi võõrkeelte raportist (2017) tuli välja, et just soome keele oskus kajastus palgatasemes enim. Oluline on, et puudutas see kohalikke töökohti. Eestis on 4000–6000 (sõltub lugemisviisist) Soome taustaga ettevõtet ning neis näiteks juhtivale positsioonile tõusmiseks on soome keele oskus eelis.

Eduemotsioon tuleb kiiresti

Soome keele õppimine avab kaks maailma: Soome ja Eesti. Võib põhjendatult küsida, kas soome keelt võib Eestis üldse võõrkeeleks nimetada  keeltel on ju ühised juured. Seetõttu on soome keele õppimine Eestis ja eesti keele õppimine Soomes teejuht meie oma identiteedi, kultuuri, ajaloo ning enese väärtustamise juurde. Soome keele õppimine toetab seega ka eesti keelt.

Soome Instituut Eestis toetab ja koolitab soome keele õpetajaid ning korraldab õpilastele suunatud tegevusi, näiteks koolikülastusi Soome.

Õpilase seisukohast on soome keele õppimisel veel üks eelis: selle algus on lihtne – kolmandik sõnadest on sarnased ning eduemotsioon tuleb kiiresti. Soome keelt on lihtne ka praktiseerida, kuna keele kaudu tulnud uus maailm asub lähedal.

Õppimise algetapi lihtsus innustab, kuid samas ka hämab  mõlemat korraga. Eestlastel on igal juhul maailmas suurim eelis teiste soome keele õppijatega võrreldes.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!