Tervisemuuseumi haridusprogrammid  liikumisaastal

27. jaan. 2023 Eesti Tervisemuuseum - Kommenteeri artiklit
Taskuhäälingu toimetaja Kent Joosep selge sõnumi auhinnaga. Foto: Andres Arendi / Tervisemuuseum

Aasta 2023 on liikumisaasta. Tervisemuuseumis valmivad seoses sellega uued muuseumitunnid. Aprillikuus avame uue teemanäituse „Uneversum“ unest ja magamisest koos haridusprogrammiga. Meie vaimse tervise näitust „Palju õnne!?“ saab sel kevadel külastada Pärnu muuseumis. Tervisemuuseumi podcast’i Sünaps pärjati 2022. aastal Eesti Keele Instituudi selge sõnumi auhinnaga.

Alanud liikumisaasta puhul teeme spordimuuseumi, õpetajate ning valdkonna ekspertidega koostööd, et tuua õige pea teieni uued programmid, mis kutsuvad õpilasi muuseumisse liikuma ja mängima. Tallinnas asuva Eesti Tervisemuuseumi ja Tartus pesitseva spordimuuseumi liikumistunnid käsitlevad sama teemat eri nurga alt. Igapäevane liikumine on üks parimaid viise oma tervise eest hoolitseda ja füüsilist ning vaimset erksust saavutada. Eesti Olümpiakomitee 2021. aastal läbi viidud liikumisaktiivsuse uuringu põhjal on lapsed kehaliselt üsna vähe aktiivsed, kusjuures aktiivsus langeb järsult 2. kooliastmes. Hea uudis on aga see, et meie kehad on loodud liikuma ning koos liikumine teeb rõõmsaks. 

Lasteaia ja esimese kooliastme õpilastega uurime tervisemuuseumis inimese luid, lihaseid ja liigeseid, vaatame, kuidas keha paindub ning liigub. Tunni teises pooles mängime üheskoos koordinatsiooni- ja liikumismänge, mõtleme, milline liikumisharrastus on kõige meelepärasem ning milliseid treeninguid tasub proovida. Teise ja kolmanda kooliastme õpilastega analüüsime inimese kehalist võimekust meeleolukate mõõtmiste ja katsete abil. Uurime, kuidas muutub pulss ja hingamine füüsilise koormuse korral, kuidas hoida seda soovitud piirides ning milline seos on sel tervisega. Vaatame, kui palju on käelihastes jõudu ja kuidas selle jõu kasutamist mõjutab näiteks kaaslaste toetamine. Tunni lõpus saavad noored analüüsida, mis neid liikuma motiveerib ning milline liikumisharrastus sobib nende elustiiliga kõige paremini. 

Aprillikuus avame tervisemuuseumi suures saalis teemanäituse „Uneversum“, mis väärtustab und kui peamist kehalise taastumise ja meie võimekuse väljatoomise vahendit. Parim asi algava päeva alustamiseks on hästi magatud öö. Uni on söögi ja joogi kõrval üks meie keha tähtsamatest bioloogilistest vajadustest. Uurime, mida uneteadlased une ja unetuse kohta teada on saanud. Anname nõu ja pakume praktilisi harjutusi parimaks öiseks puhkuseks kõigile, kes soovivad oma unetervise eest hoolitseda. Muuseumitundides räägime, miks on piisav puhkamine vajalik, milline on hea uni ning millised harjumused aitavad meil paremini magada. Osalejad saavad uurida, milline uni on iseloomulik just nende vanuses, lisaks arutleme laste ning noortega eakohasel viisil, mida teha unehäirete korral. „Uneversumi“ juurde kuuluvasse haridusprogrammi ootame nii lasteaialapsi, kooliõpilasi kui ka täiskasvanuid. Näitust saalis täiendab virtuaalnäitus unenägudest.

Oleme väga rõõmsad ja tänulikud õpetajatele ning valdkonna ekspertidele, kes tervisemuuseumiga koostööd on teinud ja aidanud meil muuseumiharidust arendada. Suur aitäh teile! Tunde tervisemuuseumis saab broneerida meie kodulehelt www.tervisemuuseum.ee

Soovitame jälgida meie sotsiaalmeediat ning tellida uudiskiri. Nii jõuavad tervisemuuseumi uudised kõige nobedamalt teieni. Liikumistunnid avame klassidele broneerimiseks juba veebruaris ning „Uneversumi“ tundidesse ootame teid alates maist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!