Vabamu muuseumitunnid ja lavastus vabadusest

27. jaan. 2023 Aive Peil, Ingrid Piirsalu Vabamu - Kommenteeri artiklit

Vabadus ja vastutus on teemad, mis aja ja olude sunnil taas fookuses on. Me ei saa võtta vabadust iseenesestmõistetavana. Seda peab hoidma ja väärtustama ning oluline on õpetada ka lapsi sellest aru saama. Seetõttu kutsume õpetajaid õpilastega Vabamusse ja KGB vangikongidesse, kus saab tutvuda meie riigi lähiajalooga ning näha vabaduse teemal rännaklavastust ja osaleda muuseumitundides. 

I ja II kooliastme tundides räägitakse Eesti lähiajaloost, vabadusest, õigustest ja kohustustest. Foto: Annika Haas

Muuseumitunnid 

Vabamu muuseumitundidest leiab midagi igale kooliastmele. I ja II kooliastme tundides räägime laste lugude kaudu Eesti lähiajaloost, vabadustest, õigustusest ja kohustustest. Tundides on oluline roll aktiivõppemeetoditel. Väikeklassi õpilastele oleme töötanud välja meelte rännaku, kus vaatame Eesti lähiajaloo paremaks mõistmiseks tagasi aastatesse 1941 ja 1944 ning räägime 14-aastase Hansu ja Urve loo kaudu küüditamisest ja suurpõgenemisest. Lugude ilmestamiseks kasutame nägemis-, kuulmis-, kompimis- ja haistmismeelt.

III ja IV kooliastme õpilasi ootame osa saama nii ajaloo- kui ühiskonnaõpetust toetavatest tundidest, kus arutleme demokraatia olemuse üle. Tunnis uurime, milliseid protesti- ja vastupanuvorme kasutasid eestimaalased diktatuuririigis ja kõrvutame neid praeguste võimalustega teha otsuseid ja valikuid vastavalt südametunnistusele, eesmärkidele ning tõekspidamistele. Saadud teoreetilised teadmised paneme proovile praktiliste ülesannetega. 

Muuseumitundide info www.vabamu.ee/haridus

Rännaklavastus „Vabakava“ räägib vabadusest ja piirangutest. Foto: Aron Urb

Kooligrupid on oodatud Vabamusse „Vabakava“ etendustele 

Ootame 7–13-aastaseid lapsi publikut kaasavale rännaklavastusele „Vabakava“, mis jutustab vabadusest ja piirangutest eri vaatenurkadest. Lavastus kulgeb mööda Vabamu ruume ja uurib, kuidas tajuda vabadust kogu kehaga ja kõikide meeltega. Trupp avab vabaduse mõistet lastepäraselt, puudutades allegooriliselt ka Eesti vabaks saamise lugu.

Lavastuse autor ja dramaturg on Piret Jaaks, etendavad Zuga Ühendatud Tantsijad.

Etendused toimuvad kooligruppidele ettetellimisel. Huvi korral kirjuta broneering@vabamu.ee

Lisainfo https://vabamu.ee/mis-toimub/.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!